Arınç'a "Yalı, Otel İçin Kiralandı Mı?" Sorusu

Arınç’a, “Çengelköy Çınaraltı'ndaki birinci sınıf tarihi eser konumunda olan Abdullah Paşa Yalısı'nın statüsünün ikinci sınıf tarihi eser olarak değiştirildiği ve yalının otel yapılmak üzere kiralandığı iddiası doğru mudur?” diye soruldu.

Arınç'a
18 Mart 2014 Salı 12:03

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a, “Çengelköy Çınaraltı'ndaki birinci sınıf tarihi eser konumunda olan Abdullah Paşa Yalısı'nın statüsünün ikinci sınıf tarihi eser olarak değiştirildiği ve yalının otel yapılmak üzere kiralandığı iddiası doğru mudur?” diye sordu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

"Çengelköy Çınaraltındaki birinci sınıf tarihi eser konumunda olan Abdullah Paşa Yalısı’nın statüsünün ikinci sınıf tarihi eser olarak değiştirildiği ve yalının otel yapılmak üzere kiralandığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, kullanım hakkı ise Adalet Bakanlığı’na ait olan Abdullah Paşa Yalısı 2012 yılında kime kiralanmıştır? Yalının önündeki denizin doldurularak, kiralayan işletme için usulsüz bir şekilde fazladan alan açıldığı iddiası doğru mudur?

Çengelköy Çınaraltı'ndaki Abdullah Paşa Yalısı’nın usulsüz olarak İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın bir yakınına kiralandığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu kişi kimdir? Çengelköy Çınaraltındaki Abdullah Paşa Yalısı’nın Kadir Topbaş’ın yakınına kiralanmasında Recep Tayyip Erdoğan’ın bir danışmanının aracılık ettiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu danışman kimdir? Abdullah Paşa Yalısı yıllık ne kadarlık kira bedeli üzerinden kiralanmıştır? Kiralama kimlerin izni ve onayıyla gerçekleşmiştir?"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×