Altan Tan: PKK oyların kendisine verildiğini sandı

HDP'li Altan Tan, Çözüm Süreci'nin bozulmasından sonra yaşanan çatışmalı döneme tepki göstererek halkın çatışma istemediğini söyledi. Tan, PKK'nın HDP'ye verilen oyların kendisine verildiğini sandığını savundu

Altan Tan: PKK oyların kendisine verildiğini sandı
13 Şubat 2016 Cumartesi 10:04

Son Haberler Logo

Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 7 Haziran seçimlerinden sonra PKK'nın büyük bir hataya düştüğünü, halkın silahlı mücadele istedemediğini, HDP'de ise Türk solunun hakim olduğunu söyledi.

7 Haziran seçimlerinde PKK’nın HDP’ye verilen oyları kendisine verilmiş sanma hatasına kapıldığını da belirten Tan, “Bu doğru mu yanlış mı? Kararı seçmen verecek” dedi. Altan Tan, HDP’nin son dönemde siyaseten “sıkışmış” bir durumda olduğunu da sözlerine ekledi.

Çözüm sürecinin sona ermesi, bazı il ve ilçe merkezlerinde yaşanan çatışmalar, Suriye'deki gelişmeler ve Halkların Demokratik Partisi'nin son kongresiyle parti vitrininde yaşanan değişimi...

El Cezire'ye konuşan Tan, gelinen noktanın en çok "Dindar, müslüman Kürtleri" sıkıntıya düşürdüğüne inanıyor. Halkın haklarını savaş yoluyla, silahlı mücadeleyle elde etmek istemediğini belirten Tan'a göre yapılması gereken; sorunları siyaset ile çözmek.

"HDP'DE TÜRK SOLU HAKİM"

Çünkü Tan, aksi takdirde Türkiye'nin Afganistan'a dönüşebileceğini düşünüyor. Türk hükümetinin Suriye ve özellikle de Suriye'deki Kürtler ile ilgili tüm kurumlarının üzerinde anlaştığı bir siyaseti olmadığını savunan Tan, HDP'nin kongre sonrası oluşan vitrinini de değerlendirdi. Altan Tan'a göre kendisinin dışında kaldığı vitrin ağırlıkla HADEP geleneği ve Türk solunda oluşuyor, oysa HDP'nin tabanı muhafazakâr Kürt seçmen. Bu anlamda taban-tavan uyumsuzluğuna dikkat çekiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×