Altan Tan'ın uyarılarına Demirtaş'tan cevap

Altan Tan'ın HDP ile ilgili uyarıları parti tarafından dikkate alınmadı; tam tersine sert tepkilere neden oldu

Altan Tan'ın uyarılarına Demirtaş'tan cevap
14 Haziran 2016 Salı 09:48

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın “Kürt siyasetinde bir yol ayrımındayız şu an. Bu savaş stratejisi devam ederse ve ağırlıklı sol, sosyalist, seküler söylem devam ederse farklı oluşumlar olabilir"  sözlerine cevap verdi.

Demirtaş, “HDP yol ayrımındadır diyenler kusura bakmasın, kendileri yol ayrımındadır. HDP’nin yolu, çizgisi bellidir. Çizgimiz olduğu yerde” diye konuştu.

Tan, son dönemde artan terör saldırıları ve bölgedeki operasyonlarla çözüm sürecinde gelinen noktaya ilişkin olarak, "Kürt siyasetinde bir yol ayrımındayız şu an. Çatışma, iç savaş, devrimci halk savaşında ısrar edenlerle buna karşı olup demokratik mücadeleyi seçenlerin bir yol ayrımı olacak" demişti. "PKK'nin yeniden şiddet sarmalına girmesinin hiçbir izahı yok" diyen Tan, "Bu savaş stratejisi devam ederse ve ağırlıklı sol, sosyalist, seküler söylem devam ederse farklı oluşumlar olabilir" diyerek HDP dışında yeni bir parti kurulabileceğine işaret etmişti.

HDP İstanbul İl Örgütü’nün düzenlediği iftar yemeğinde konuşan Demirtaş, “HDP yol ayrımındadır diyenler kusura bakmasın, kendileri yol ayrımındadır. HDP’nin yolu, çizgisi bellidir. Çizgimiz olduğu yerde.” dedi.

BALUKEN DE TAN'I ELEŞTİRMİŞTİ

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de dün yaptığı açıklamada, Altan'ın partileriyle ilgili tespitlerinin 'isabetsiz' olduğunu savunmuştu. 

ALTAN TAN NE DEMİŞTİ? 

Habertürk'ten Kübra Par'a konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, bölge halkının hem PKK'ya hem devlete öfkeli olduğunu, özellikle muhafazakar Kürtlerin HDP'nin son dönem politikalarını benimsemediğini söylemişti. İlk kez Kürt siyasetinin kesin bir yol ayrımında olduğunu açıklayan Tan, HDP dışında yeni bir parti kurulabileceğini işaret etmişti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×