Almanya'dan Türkler'e vize müjdesi!

Almanya'da Eyalet Meclisi'nin Türklere uygulanan vizeleri oy birliğiyle kaldırması vizelerin tamamen kalkması için umutları artırdı.

Almanya'dan Türkler'e vize müjdesi!
20 Mart 2015 Cuma 17:36

Yeşiller Partisi Milletvekili Belit Onay,bu son kararla ortak tüm Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılabileceğini söyledi. Belit Onay, kendi verdiği önerge sonrasında Eyalet Meclisi'nde tahsil edilen karara ait AA muhabirinin sorularını cevapladı.

Önergesi üstündeki pazarlıkların takribî bir senedir devam ettiğini belirten Onay, bu pazarlık sürecinin sonunda Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hür Demokrat Parti'yi (FDP) ikna ettiklerini söyledi.

Onay, burada en mühim konunun CDU eyalet milletvekillerinin de 'evet' oyu vermeleri olduğunu vurgulayarak, 'Şimdi konunun Federal Konsey'de Merkel hükümeti ile görüşülmesi sırasında elimiz güçlendi' dedi.

Onay, eyalet meclisinin aldığı karar sonrasında hükümetle birebir görüşmelerin başlayacağını ifade etti ve 'Aile birleşimi noktasında süren vizelerin kaldırılması tyükselişmaları bu son kararla ortak tüm Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılması noktasına gelmiş oldu' ifadesini kullandı.

Ülke genelinde CDU'nun Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılmasına sıcak bakmadığını söyleyen Onay, önergesinin oy birliğiyle onaylanması öncesindeki pazarlık sürecinde nelerin gündeme geldiğini anlatırken şunları söyledi: 'Biz pazarlık sürecinde bilhassa yasal sıkıntılara dikkat çektik. Avrupa Adalet Divanı'nın vizeler konusundaki net kararlarını gündeme getirdik. Adalet Divanı'nın vizeler meselesinde aşırı lakin aşırı net kararları var. Almanya bu kararları daima bireysel şekilde değerlendiriyordu. Diyordu ki 'Bu karar Ahmet'i bağlar, Mehmet'i bağlar. Tamam bunu kabul ederiz lakin şahıs için kabul ediyoruz. Bu karar Türk vatandaşlarının tümünü bağlamaz.' Bu siyasal açıkgözlülük son zamanlarda devamlı yapıldı.' 

Onay, Aşağı Saksonya'nın Sosyal Demokrat Partili (SPD) Eyalet Başbakanı Stephan Weil'in vizelerin kaldırılması için Angela Merkel hükümeti ile yapacağı pazarlıklarda elinin güçlendiğini dile getirdi. Onay, 'Biz burada en azından Aşağı Saksonya'daki CDU milletvekillerini de ikna etmiş olduk. Buradaki CDU milletvekillerinin ikna edilmiş olması aşırı önemli. CDU'nın ileri gelen siyasetçileri genel olarak Aşağı Saksonya'dan çıkar. Bu yüzden ötürü CDU'nın ikna edilmiş olması aşırı önemli' halinde konuştu. 

'Merkel'in tepkisini merak ediyoruz'

SPD Aşağı Saksonya Milletvekili Mustafa Erkan da CDU'nun vizelerin kaldırılması önergesine kabul oyu vermesinin önemine dikkat çekti. Erkan, 'Kararın oy birliği ile alınması sonrasında Merkel'in vizelerin kaldırılması hakkındaki tepkisini merakla bekliyoruz' dedi. 

Kararın Federal Konsey'e taşınacağını anlatım eden Erkan, 'CDU'nun Aşağı Saksonya'daki milletvekilleri bu önergeyi kabul ettikten sonra Berlin'deki CDU'lu milletvekilleri bu konuya ne diyecek aşırı merak ediyoruz' ifadesini kullandı. 

Geçen sene mayıs ayında Aşağı Saksonya Başbakanı Weil ile Türkiye'yi ziyaret ettiklerini hatırlatan Erkan, 'Orada iş adamlarıyla, belediye başkanlarıyla ve bakanlıkların görevlileri ile yapmış olduğumuz görüşmelerde vize meselesinde hangi zorlukların yaşandığı bize anlatıldı. Ayrıca, Hannover şehrimiz bir fuar şehridir. Fuara gelen Türk iş adamları stantları gezdiğimizde yaşadıkları vize hüzünlerini bize anlatıyorlardı şimdiye kadar' dedi. 

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi, dün oy birliğiyle aldığı kararla, Türk vatandaşlarına vizenin kaldırılmasına yönelik önergeyi kabul etmişti. Önerge bundan sonra Federal Eyaletler Temsilciler Meclisi'nde (Bundesrat) tyükselişılacak. Önergenin yasalaşması için ise Federal Meclis'te de görüşülüp (Bundestag) kabul edilmesi gerekiyor. Bundestag'ta ekseriyet Merkel liderliğindeki CDU'da bulunuyor. CDU, vizenin kaldırılmasına soğuk bakıyor.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×