Akif Hamzaçebi: Hükümetin hukuksuzluğuna ders verir nitelikte bir karardır

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhuriyet Halk Partisi'nin başvurusundan yaklaşık 40 gün sonra önemli bir iptal kararı verdiğini belirterek, "İptal kararı, hükümetin hukuksuzluğuna, Anayasa tanımazlığına ders verir nitelikte.

Akif Hamzaçebi: Hükümetin hukuksuzluğuna ders verir nitelikte bir karardır
11 Nisan 2014 Cuma 16:08

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhuriyet Halk Partisi'nin başvurusundan yaklaşık 40 gün sonra önemli bir iptal kararı verdiğini belirterek, "İptal kararı, hükümetin hukuksuzluğuna, Anayasa tanımazlığına ders verir nitelikte bir karadır." dedi.

TBMM'de Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Hamzaçebi, "Anayasa Mahkemesi Cumhuriyet Halk Partisinin başvurusundan yaklaşık 40 gün sonra önemli bir iptal kararı verdi. İptal kararı, hükümetin hukuksuzluğuna, anayasa tanımazlığına ders verir nitelikte bir karadır. HSYK ile ilgili kanun HSYK’yı bağımsız bir kurul olmaktan çıkartıp, Adalet Bakanlığı’nın bir Genel Müdürlüğü haline dönüştürmüştü. Böyle bir düzenleme hukuk devleti ilkesine aykırıydı. Bizde Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Mahkemede taleplerin bir bölümünü kabul etmemekle birlikte, esasa ilişkin diyebileceğimiz çok önemli bölümlerini kabul etmiştir ve iptal karı vermiştir.”dedi.
Hamzaçebi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kamu görevlilerini yargı denetimine gitme, hak arama hürriyetlerini elinden alan bu düzenleme çok açık bir şekilde anayasaya aykırıydı ve bu düzenleme de iptal edildi. Bunun doğal sonucu şu olmak zorundadır. Kanunla görevleri sona erdirilen bu kişilerin tekrar yargıya başvurmak suretiyle görevlerine dönme imkanları mevcuttur. Ancak etik olarak olması gereken şudur. Bu görevlere atanan kişilerin kanunun yayımından sonra görevleri sona eren kişilerin yerine atanan kişilerin bu görevlerden istifa etmeleri onların yerinede HSYK’nın görevlerinden ayrılmış olan personeli ataması gerekir. Hukuk devletinin gereği budur." diye konuştu.

HSYK üyelerinin dairelerde görevlendirmelerine ilişkin olarak hükümeti söz sahibi konumuna getirebilecek bir maddeye ilişkin düzenlemede yine Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğine dikkat çeken Hamzaçebi, "Bunu da önemli buluyorum. Bu hükümetin, başbakanın kendi gerçekleştirdiği anayasa değişikliğine 12 Eylül 2010 referandumunda kabul edilen anayasa değişikliğine uymadığının Anayasa Mahkemesi tarafından tescil edilmiş olmasıdır. Bu nedenle önemlidir." şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×