AK Parti'nin ağır topları Ankara 1'de yarışacak

Bakanlar, müsteşarlar, başkanlar, başkan çocukları Ankara 1. Bölgeden aday olabilmek için kıyasıya rekabet edecek.

AK Parti'nin ağır topları Ankara 1'de yarışacak
27 Şubat 2015 Cuma 14:00

Ankara kulislerine göre, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, MİT eski Müsteşarı Hakan Fidan, Maliye eski Müsteşarı Naci Ağbal, SGK eski Başkanı Yadigar Gökalp, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Danışmanı Mücahit Arslan, Başbakanlığı dönemindeki ev sahibi Faruk Koca ile Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek, AK Parti'nin son seçimlerdeki Çankaya Belediye Başkan adayı Barış Aydın, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban bu şeklinde 60’a yakın ‘ağır’ ismin Ankara 1.Bölgeden mebus adayı olabilmek için yarışması bekleniyor.

Ak Parti, mebus namzet adayları içerisinde 81 ilde hafta sonu yapılacak ‘temayül’ yoklamasına kilitlendi. Temayül yoklamasının yanı dizi alt komisyon raporları, ara komisyon raporları ve kamuoyu araştırmalarını da göz önünde bulundurularak son kararı AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki üst kurul verecek. Kesin namzet listesi 7 Nisan’a kadar Yüksek Seçim Kurulu’na verilecek.

18 SANDALYE İÇİN BÜYÜK REKABET 

Aday adayları içerisinde ‘seçilebilecek’ yerden namzet olabilmek için kıyasıya rekabet yaşanacak. Bu rekabet en hummalı Ankara ve İstanbul 1.bölgede olacak. 2 milyon 902 bin nüfuslu Ankara 1.Bölgeden 18 mebus Meclise girecek.

Halen Ali Babacan ve Yalçın Akdoğan, Ak Parti’nin 1.Bölgeden Milletvekili şekilde Meclis'te bulunurken, 7 Haziran seçimlerinde Babacan, üç dönemlik olması sebebiyle namzet adayı olmadı. Akdoğan’ın ise gene tıpkı bölgeden namzet adaylığı başvurusu yaptığı öğrenilirken, bu bölgeden vekil olmak için bekleyenler içerisinde şu adların bulunduğu belirtiliyor:
 
NACİ AĞBAL: Bürokrasinin en diri isimlerinden Ağbal, Maliye Müsteşarlığından istifa edip namzet adayı oldu. Ağbal’ın ismi evvela Çorum için geçerken, son günlerde Ankara 1.Bölgeden namzet gösterileceği söyleniyor. Böyle bir vaziyette Maliye Bakan ve Müsteşarı  aynı alanda yer almış olacak.
 
HAKAN FİDAN: MİT Müsteşarlığından istifa eden Fidan’ın, Ankara 1.bölgeden namzet gösterileceği belirtiliyor.
 
MÜCAHİT ARSLAN: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, hem Cumhurbaşkanlığı hem de Başbakanlığı çağında danışmanı bulunan Arslan’ın ismi da 1.bölge için geçiyor.
 
FARUK KOCA: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakanlığı çağında ev sahipliğini oluşturan Faruk Koca da 1. Bölge için ismi geçen namzet adaylarından.
 
OSMAN GÖKÇEK: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in de 1.Bölgeden namzet adaylığı başvurusu yaptığı belirtiliyor.
 
BARIŞ AYDIN: Ankara Sanayici ve İş adamları Derneği Başkanı, iş adamı Barış Aydın’ın da 1.Bölgeden adaylığına kati gözüyle bakılıyor.
 
ÜNSAL BAN: Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörlüğünden istifa eden Prof.Ban’ın ismi de 1. Bölgeden adaylık için geçiyor.
 
YADİGAR GÖKALP: Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından istifa eden Gökalp de 1.Bölge için başvuran isimlerden biri.
 
MEHMET KEMAL YAZICIOĞLU: Efsane vali Recep Yazıcıoğlu’nun oğlu Mehmet Yazıcıoğlu da Ankara 1.Bölgeden namzet adaylığı başvurusu yaptı. 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×