AK Partili Canikli: Ağustos’ta Başbakan’ın yarısını da seçeceğiz

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanlığı seçiminde bütün genel başkanların adaylığını koyması gerektiğini söyledi.

AK Partili Canikli: Ağustos’ta Başbakan’ın yarısını da seçeceğiz
24 Nisan 2014 Perşembe 18:03

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanlığı seçiminde bütün genel başkanların adaylığını koyması gerektiğini söyledi. Canikli, ''Biz önümüzdeki seçimde aynı zamanda Başbakan’ın yarısını da seçeceğiz.” dedi.

AK Parti grup yönetimi salonunda gazetecilerle bir araya gelen Canikli, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili soruları da yanıtladı. Canikli konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: ''Parti genel başkanlarının yeni tanımlanan Cumhurbaşkanlığı'na aday olması gerekiyor. Biz Ağustos ayında sadece bugüne kadarki kamuoyunda bilinen cumhurbaşkanını seçmeyeceğiz. Biz önümüzdeki seçimde aynı zamanda Başbakan’ın yarısını da seçeceğiz. Bu ifade iddialı olabilir nedeni çok açık. İlk defa cumhurbaşkanı halkın doğrudan katılımı ile seçilecek. Sistem değişti. Yarı başkanlık ve başkanlık sistemlerinin en önemli özelliği halk tarafından seçilmesidir. Gücü doğrudan kaynağından alma. Cumhurbaşkanlarına gücü veren de budur. Başbakanların yetkilerini de aynı zamanda kullanacaktır. Cumhurbaşkanı yürütmenin başıdır. Yürütme nedir? İcrai makamdır. Anayasamıza göre böyledir. Bugüne kadar doğrudan yetkilendirilmediği için kullanılmayan bu yetki halkın yüzde 50’den fazlasının oyu ile seçilmiş olan cumhurbaşkanı tarafından kullanılır. Kim olursa olsun. Bu sadece sayın Başbakan’ımız, yani cumhurbaşkanı seçilirse onun tarafından kullanılacak olan bir yetki değildir, cumhurbaşkanı kim olursa olsun anayasada kendisine verilen yetkilerin tamamını kullanacaktır. Halkın doğrudan tercihidir. Yürütmenin başı olarak yeni seçilen cumhurbaşkanı bugüne kadar başbakanlar tarafından kullanılan bu yetkileri kullanacaktır. İcrai yetkileri kullanacak, anayasada kendisine verilen yetkileri kullanacak olan bir cumhurbaşkanı seçeceğiz. Bu aynı zamanda genel başkanların da yarışı olması gerekir.''
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×