AK Parti'de adaylar ne zaman belli olacak?

7 Haziran seçimleri için titiz bir çalışma yürüten AK Parti'de, aday belirleme sürecinde yeni aşamaya geçildi.

AK Parti'de adaylar ne zaman belli olacak?
17 Mart 2015 Salı 08:00

Temayül yoklamaları, sima yüze mülakatlar, kamuoyu muayeneleri ışığında 12 Alt Komisyon'un çalışmaları sonucunda 6 bin 223 aday adayından üçte ikisi elendi.

Gelinen aşama, önceki akşam Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki MYK'da değerlendirildi. Günün ilk saatlerine kadar devam eden toplantının arkasından gözler dört ayrı Ara Komisyon'a odaklandı. Aday adaylarından 4 binden fazlası Alt Komisyonlar sebebi ile elendi. 

SON SÖZÜ BAŞBAKAN SÖYLEYECEK

Yaklaşık 2 bin insanın dosyası ise Ara Komisyon’ların önüne geldi. Ara Komisyonlar, ‘temayül yoklaması’, ‘mülakatlardan çıkan sonuçlar’, ‘kamuoyu araştırmaları’, ‘kanaat önderlerinin görüşleri’, ‘STK'ların değerlendirmeleri’ ve ‘Komisyonların raporları’ ışığında analiz yapıyor. 2 bine yakın aday adayından yarısının da bu evrede elenmesi bekleniyor. Ara Komisyon'un raporları da, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Üst Komisyon'a gidecek. Üst Komisyon, 23 Mart'tan itibaren toplantılara başlayacak. 7 Nisan'a kadar ince elekten geçirilecek aday adayları arasından 550 benlik liste netleşmiş olacak. Son karar ekibinde Davutoğlu'yla müşterek Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Süleyman Soylu, Mustafa Şentop, Beşir Atalay benzeri isimlerde olacak. Grup Başkanvekilleri de, var milletvekilleriyle ilgili değerlendirmelere yardım yapacak. 

HASSASİYET VURGUSU

Başbakan Davutoğlu, kurmaylarıyla yaptığı toplantılarda, yeni anayasa, başkanlık sistemi, enlem yapıyla savaş ve çözüm süreci konularındaki hassasiyeti vurgusu yaptı. Davutoğlu'nun liste şekillenirken bu kriterleri de göz önünde bulunduracağı belirtiliyor.

DOĞU'YA KAYDIRILACAK

Üç çağ kuralı sebebiyle partinin önde gelen bir takım isimlerinin Doğu ve Güneydoğu'daki bir takım illere kaydırılabileceği anlatım edildi. Çözüm sürecine hükümetin verdiği önemi de göstermesi bakımından bu değerlendirmenin yapıldığı kaydedildi. Önceki seçimlerde de Faruk Çelik'ten Hüseyin Çelik'e kadar partinin önde gelen adları Güneydoğu'daki illere kaydırılmıştı.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×