AK Parti'den 'kriz' açıklaması: Kendi ayağımıza sıkmayız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, parti içinde kriz olduğu yönündeki iddialara yönelik, "Kendi ayağımıza sıkmayız" dedi.

AK Parti'den 'kriz' açıklaması: Kendi ayağımıza sıkmayız
02 Mayıs 2016 Pazartesi 12:37

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, AK Parti içinde gerilim olduğu ve son MKYK'daki kritik yetki devriyle ilgili değerlendirmesinde, "Kendi ayağımıza kurşun sıkacak bir davranış bizden beklenmemeli" dedi. Şahin, vatandaşların kendilerine icraatları ve kendi içlerindeki uyum nedeniyle güvendiğini de ekledi.

NTV'ye konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, son günlerde AK Parti içinde gerilim olduğu ve MKYK toplantısındaki kritik yetki devriyle ilgili değerlendirme yaptı. Şahin, "Kendi ayağımıza kurşun sıkacak bir davranış bizden beklenmemeli" dedi.

"Vatandaşların bize hâlâ güvenmesinin nedeni icraatlarımız ve kendi içimizdeki uyumdur, kardeşlik bağıdır. Bu uyumu bozacak bir görüntü vermek halk nezdinde bizi sıkıntıya sokar. Bu konuda herkes hassastır. Son MKYK’da olanları buna bağlamak son derece yanlıştır. Yaşananlar AK Parti olarak yürüyüşümüzü etkileyecek şeyler değil."

Cuma günkü AK Parti MKYK'sında alınan yeni kararla, teşkilâtlarla ilgili yetki yeniden MKYK'ya verilmişti. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Bunun bir değişiklik, çok radikal bir tutum gibi ele alınması doğru değil. Bu teknik bir mesele" ifadelerini kullanmıştı.

Şahin, AK Parti'nin kongreye gidip gitmeyeceğiyle ilgili ise, "Kongremizi yeni yaptık. Gündemimizde Türkiye’nin sorunları var ve yapmak zorunda olduklarımız var. Ne kongre ne erken seçim gündemimizde... Seçim 2019’da olacak" dedi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçen cuma günü, "Erken seçimle ilgili dillendirme var. Hükümetin aldığı bazı kararlarda sanki bir erken seçim olacakmış gibi bir tabloyu önümüze koyuyor" demişti. Şahin bunun üzerine, "Erken seçime gitmek istiyorlarsa tekliflerini versinler" dedi.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklik ilkesinin yeni anayasada olmaması gerektiğiyle ilgili sözleri üzerine başlayan tartışma da Şahin'e soruldu. Şahin, laikliğin geçmişte Türkiye’de bir baskı aracı olarak kullanıldığını söyledi. Ancak anayasada yer alması gerektiğini de vurguladı.
"Laikliğin gerçekten Anayasa’nın 3. maddesinde yazıldığı gibi herkesin inancını yaşamasının teminatıdır. Yeni teklifte de bu elbette kalacak. Anayasada laiklik mutlaka korunmalıdır. AK Parti olarak biz bundan yanayız. Böyle bir tartışma Sayın Meclis Başkanımızın bir açıklamasından sonra gündeme geldi. Kendisi daha sonra bunun ne anlama geldiğini açıklamaya çalıştı. Meclis Başkanı sıfatıyla bunu söylediği için bir takım tepkilere maruz kaldı. AK Parti tüzel kişiliğinin bu konuda ne düşündüğü esastır. Bu konuyu gündemde tutmak abesle iştigâldir."

Mehmet Ali Şahin, "Yeni anayasada dini tabirler olacak mı?" sorusunu ise, "Buna gerek olmayacağını düşünüyorum" diye yanıtladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da laiklik tartışmalarıyla ilgili, "Yeni anayasada da laiklik ilkesi bireylerin din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan, devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacak" demişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, "AK Parti’nin yeni anayasada İslâm’a daha fazla vurgu yapacağı" söylentileriyle ilgili, "Bunlar boş şeyler" diye konuşmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×