Abdullah Gül 'Demokrasi için' vakıf kurdu

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kendi adına vakıf kurdu. Kuruluş amacında “Çoğulcu ve özgürlükçü demokrasiyi kökleştirmek” ifadeleri yer aldı

Abdullah Gül 'Demokrasi için' vakıf kurdu
27 Şubat 2015 Cuma 07:51

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kurucusu bulunduğu “Abdullah Gül Vakfı’nın” tescil edilmesi için mahkemeye başvurdu. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Gül’ün kurduğu vakıf, Zeytinburnu Noterliği yönünden 17 Şubat 2015 tarihiyle onay edildi.  
 
Vakfın noktayı Ayazağa Kasrı şekilde gösterildi. Kuruluş misyonu şöyle anlatıldı: “Haklarını ve nebati çevreyi tavizsiz gözetmeye dayalı, hukukun üstünlüğü ilkesini eksen alan, maddi ve manevi kalkınmayı önceleyen, çoğulcu ve özgürlükçü demokrasiyi bütün ilke, kuruluş ve süreçleriyle kökleştirmek için Türkiye’de ve dünyada farkındalık oluşturmak, duyarlılığı arttırmak, politik ve ilmi çalışmaları desteklemek, teşvik etmek ve etkinlikler yapmak şekli ile yurtta ve dünyada barışa hizmet etmektir.”
 
Burs verecek
 
Vakfın, Türkiye’nin ve islam ülkelerinin siyasi, iktisadi, hukuki, dini, kültürel, sosyolojik ve sanatsal birikimlerinin incelenmesine, dinin toplumsal yaşama etkileri ve çözümler üretilmesi çalışmalarına destek vereceği belirtilirken, araştırmacılara burs ve kaynak desteği sağlayacağı anlatıldı. Vakfın fesih edilmesi şeklinde ise haklarının Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Vakfı’na devredileceği de söylendi.
 
Vakfın mütevelli heyeti
 
Vakfın Kurucular Kurulu Başkanı Abdullah Gül. Mütevelli heyeti ise şöyle: Mehmet Macit Gül,  Başkanvekili THY eski umumi müdürü Candan Karlıtekin, eski İBB Emlak İstimlak Daire Başkanı Sami Kılıç, eski mebus Faruk Bayrak, Gül’ün danışmanı ve eski TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, damadı Mehmet Sarımermer ve AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu’nun oğlu Ali Ekrem Tekelioğlu. Vakfın ilk Denetleme Kurulu üyeleri ise Mehmet Sayım Tekelioğlu, Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Vakfı mütevelli heyeti başkanı Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve eski mebus Tevhit Karakaya. 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×