'12 bin 500 kişinin girişini yasaklıyoruz'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, ülkeye giriş yapanlara yönelik istihbarat paylaşımına ilişkin detayları açıkladı.

'12 bin 500 kişinin girişini yasaklıyoruz'
19 Mart 2015 Perşembe 22:37

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Brüksel'e hareketinden öncelikle Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilere yaptığı izahatda, terörizmle mücadeleye hem dünyanın hem Türkiye'nin ciddiyet verdiğini söyledi.

Radikalizm ile terörün birleşmemesini istek ettiklerini vurgulayan Bozkır, "AB maalesef bugün bu ikilemle savaş durumuyla karşı karşıya kaldı. Yıllardan bu güne kadar bizim radikalizm ve terörizm ile verdiğimiz savaş gerçekte AB'nin bu yeni karşılaştığı sorunun giderilmesi için de bir yardım olacak" diye konuştu.

Bozkır, fazla fazla sayıda Avrupa vatandaşının Suriye'deki DAEŞ terör örgütüne ulaşma çabasında olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye, uzun vakitten beri Türkiye'ye gelen 39 milyon turist arasında hangisinin terörist, hangisinin normal turist olduğunu ayırt edemeyeceğini, istihbarat ve bilgi paylaşımının lüzumlu olduğunu söylüyordu. Son aylarda bu talebimiz şüyu buldu. Yaklaşık 12 bin 500 kişinin adı bildirildi ve bunların Türkiye'ye girişini yasaklıyoruz. Ayrıca Türkiye'de bu isimlerden hareketle bin 500 kadar DAEŞ'e gitmek üzere Türkiye'ye gelmiş AB ülkesi vatandaşlarını da ihraç ettik. Bu işbirliği sürdüğü takdirde hem bölgenin hem Türkiye'nin hem AB'nin yararına olacaktır. Türkiye, DAEŞ'i bir terör örgütü şekilde görmektedir. Hiçbir biçimde de bir işbirliği söz konusu değildir. Bizim beklentimiz, AB'nin bizimle işbirliği yaparak bu terörle mücadelede ortak devinim etmemizdir."

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, TBMM'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun 76. Toplantısı'na CHP'li üyelerin katılmamasına ilişkin, "CHP'nin bu toplantıyı boykot etmesini hem anlamakta güçlük çekiyorum hem de üzüntü duyduğumu belirtmek istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×