10 saatlik görüşme sonrası HSYK değişikliğinde maddelere geçildi

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifi, Adalet Komisyonu'nunda kavgayla başladı.

10 saatlik görüşme sonrası HSYK değişikliğinde maddelere geçildi
12 Ocak 2014 Pazar 01:33

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifi, Adalet Komisyonu'nunda kavgayla başladı. Dün saat 14.00’da başlayan görüşmeler, 10 saatlik uzun bir maratonun ardından tamamlandı. Vekiller, HSYK’nın yapısında değişiklik öngören kanunun anayasaya aykırılık kısmı ve esası üzerinde görüşlerini dile getirdiler. 10 saat süren çalışmaların ardından görüşmeler bugün saat 14.00’da kanun maddelerinin görüşülmesiyle devam edecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu’nda HSYK kanun değişikliği görüşmelerine devam ediliyor. Anayasaya aykırılık kısmının görüşülmesinin ardından kanunun esası üzerine görüşmelere başlandı. Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın yerine, görüşmelere Komisyon Başkanvekili Hakkı Köylü başkanlık yaptı. CHP, MHP ve BDP’li vekiller kanun değişikliğinin esası üzerinden görüşmelerle ilgili görüşlerini dile getirdi. 11 Ocak saat 14.00’da başlayan görüşmeler yaklaşık 10 saatlik görüşmenin ardından tasarının maddelerine geçildi. Başkanvekili Köylü, kanun değişikliğinin birinci maddesini okuttu. “MADDE 1- 4/2/1983 tarihli ve 2797 sayılı Yargıtay Kanunu'nun 30'uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan 'dört' ibaresi 'sekiz', 'üç' ibaresi 'altı' şeklinde değiştirilmiştir.” maddesi okutulmasına rağmen oylamaya geçilmedi. Köylü, maddelerin görüşülmesine bugün saat 14.00’da devam edileceğini söyleyerek oturumu kapattı.

MUHALEFET VEKİLLERİNİN GÖRÜŞLERİNİ 81 İLE ULAŞTIRACAĞIZ

Kanun değişikliğindeki tüm maddelerde CHP’nin komisyon üyesi olan ve olmayan tüm sözcülerinin görüşlerini dile getireceğini belirten CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Bunu önlemeye hiçbir kuvvet muktedir değil. Bugün usul tartışması üzerinde esasa geçmeden 13 saat görüştüğümüz ender tekliflerden biriyle karşı karşıyayız. 12 yıllık parlamento görevimde gördüm ki, 13 saatlik usul tartışmasından sonra maddelere geçilmesi makuldür. Bugün de esasla ilgili müzakereleri 5-6 saatte tamamlandık. Ancak iktidar partisinin yarın bu kanunun maddelerinde oldu bitti anlayışı sezdim. Uyarıyorum. Yarın, çekincelerimizi anlatmaya devam edeceğiz. CHP, MHP ve BDP vekillerinin ders niteliğindeki konuşmalarından dolayı kutluyorum. Bu tutanakları alacağız, konuşmaları 81 ile ulaştıracağız. Birinci madde ile ilgili yetiniyorum.” şeklinde konuştu.

VEKİL SARI VE EMİNAĞAOĞLU DARP RAPORU ALDI

Adalet Komisyonu toplantısında, yaşanan arbedede yaralanan Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile CHP'li Müslüm Sarı'nın 5 günlük darp raporu aldıkları belirtildi. Eminağaoğlu ile Sarı'nın, yaşanan kavgalı oturumun ardından hastaneye gittikleri, ilk muayenelerinin ardından 5 günlük rapor aldıkları söylendi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×