Rüzgarda Salınan Nilüfer'e en iyi senarya ödülü

"Rüzgarda Salınan Nilüfer" adlı Türk filmi, 40. Montreal Dünya Filmleri Festivali'nde "En İyi Senaryo Ödülü"nü kazandı

Rüzgarda Salınan Nilüfer'e en iyi senarya ödülü
06 Eylül 2016 Salı 07:38

Kanada'nın Montreal kentinde bu yıl 40'ıncısı düzenlenen Montreal Dünya Filmleri Festivali'nde, yönetmenliğini Seren Yüce'nin yaptığı "Rüzgarda Salınan Nilüfer" adlı Türk filmi, "En İyi Senaryo Ödülü"ne layık görüldü.

Sinema dünyasının en önemli festivallerinden Montreal Dünya Filmleri Festivali sona erdi.
Festival jürisinin açıkladığı sonuçlara göre, "En İyi Film Ödülü", yönetmenliğini Rajko Grlic'in yaptığı, Hırvatistan, Çekya, Makedonya ve Slovenya ortak yapımı "The Constitution (Anayasa)" filmine verildi.

En büyük ikinci ödül olan "Jüri Özel Ödülü" ise festivale Almanya adına katılan Kürt yönetmen Soleen Youseef'in "House Without Roof (Çatısız Ev)" filmine gitti.

Jüri, "En İyi Yönetmen Ödülü"ne "Everybody Happy (Herkes Mutlu)" filminin yönetmeni Nic Balthazar'ı, "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"ne "The Fury (Kürk)" filmindeki rolüyle Hannah Hoekstra'yı, "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"ne de "My Hindu Friend (Benim Hindu Arkadaşım)" filmindeki başarısından dolayı Williem Dafoe'yu değer buldu.

Festivalde 11 filmle yer alan Türkiye, yarışma dalına "Rüzgarda Salınan Nilüfer" filmiyle katıldı. Yönetmenliğini Seren Yüce'nin yaptığı, başrollerini Tolga Tekin, Songül Öden ve Sezin Bozacı'nın paylaştığı "Rüzgarda Salınan Nilüfer" filmi "En İyi Senaryo Ödülü"nü aldı.

Organizasyon programında yer alan "Toz" ile "Yemekteydik ve Karar Verdim" adlı Türk filmlerinin dünya prömiyeri de festivalde yapıldı.

Türkiye'nin "konuk ülke" olmasından dolayı düzenlenen "Turkish Film Focus" bölümünde ise yönetmenler Nuri Bilge Ceylan'ın "Kasaba" ve "Koza", Ufuk Bayraktar'ın "Kümes", Emre Konuk'un "Çırak", Bedir Afşin'in "Son Kuşlar" filmleri ile Türk sinemasının mihenk taşlarından yönetmen Ömer Lütfi Akad'ın önemli klasikleri "Vesikalı Yarim" ve "Gelin" filmi sinemaseverlerle buluştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×