Evde bakım hizmetlerinde standart yükseltiliyor

- Sağlık Bakanı Akdağ: "Bu kişilerin aldıkları hizmet alanlarını genişletmek istiyoruz, çünkü evde bakım hem ekonomik yönden hem de sosyal yönden avantaj sağlıyor. Hastanın hastane yerine evde bakılması, hastanın psikolojisini olumlu etkiliyor" - Akdağ, Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüştüklerini, evde bakım hizmeti alan hastaların cihazlarını Bakanlık olarak temin edeceklerini açıkladı

Evde bakım hizmetlerinde standart yükseltiliyor
12 Ekim 2016 Çarşamba 11:22

ANKARA (AA) - DUYGU YENER / YEŞİM SERT KARAASLAN - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, evde bakım hizmetlerinde standartları yükselten yeni bir düzenleme yapacaklarını belirterek, "Bu kişilerin aldıkları hizmet alanlarını genişletmek istiyoruz, çünkü evde bakım hem ekonomik yönden hem de sosyal yönden avantaj sağlıyor. Hastanın hastane yerine evde bakılması, hastanın psikolojisini olumlu etkiliyor." dedi.

Akdağ, evde bakım hizmeti alan hastaların kullandıkları cihazları Bakanlık olarak temin edebilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşme içerisinde olduklarını da açıkladı.

Bakan Akdağ, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak süreli, uzun ya da palyatif bakım konusunu entegre biçimde yürütecek bir çalışmaya imza atacaklarını söyledi.

Recep Akdağ, evde bakım hizmetleriyle, halk sağlığı müdürlükleri ve hastanelerin ilgilendiğini, ancak koordinasyonun istedikleri düzeyde olmadığını belirtti.

Evde bakım yapılan hastalara "sürekli bakım" mantığı ile bakılacağını anlatan Akdağ, "Uzun süre bakım gerektiren yatalak hastanın bakımı ile hastane bakımı arasında dosya birlikte yürüyecek. Evde ihtiyaç olduğu kadar evde, hastanede ihtiyaç olduğu kadar hastaneye götüreceğiz." diye konuştu.

Bakan Akdağ, hastane ve ev arasındaki nakilleri büyük ölçüde sağladıklarını ifade ederek, "Evde bakım ve hastane bakımını bir anlamda birleştirmiş oluyoruz. Sadece mekan değişiyor, bakımın mantığı değişmiyor. Hastane gerektirecek kadar ihtiyaç büyükse hastane, değilse evde bakılacak. Birbirinin devamı şeklinde, o kişinin hizmet bütünlüğünü ayakta tutacak yeni bir düzenleme yapacağız. Bu zaten yürüyor ama bizim istediğimiz entegrasyon yok. Bu konuda güçlü bir koordinasyon sağlamış olacağız." şeklinde konuştu.

- Evde bakım cihazlarını Bakanlık temin edecek

Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşme içerisinde olduklarını anlatan Akdağ, "Vatandaşlarımızın bir kısmının evlerine cihaz gerekiyor. Bu cihazları onlar alıyorlar. Aldıkları cihazın parasını daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumundan alıyorlar. İşleri bitince de Sosyal Güvenlik Kurum o cihazları geri alıyor ya da almaya çalışıyor. Çok pratik bir yöntem değil. Görüşmelerimizde büyük ölçüde mutabık kaldık, kesinleştirebilirsek evde bakım cihazlarını da biz temin edeceğiz. Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Bakanlığına ödeme yapacak. Böylece vatandaşın işi biraz daha kolaylaşacak." değerlendirmesinde bulundu.

Evde bakım hizmetlerinden ihtiyaç duyan herkesin faydalanabileceğini ifade eden Recep Akdağ, bunun belli kriterlere göre belirlendiğini vurgulayarak, "Bunu kişinin kendisi, aile hekimi ya da tedavisinin yürütüldüğü hastanedeki hekimi talep edebilir. Bu talep üzerine, evde bakım ön değerlendirme ekibince hasta değerlendirmeye alınır. Evde bakım kararı çıkarsa, hasta programa dahil edilir ve takibi yapılır." bilgisini paylaştı.

Yeni düzenlemeyle evde bakım hizmetinde hem standardın, hem teknik imkanlarının genişletileceğini bildiren Bakan Akdağ, "Bu kişilerin aldıkları hizmet alanlarını da genişletmek istiyoruz. Çünkü evde bakım hem ekonomik yönden hem de sosyal yönden avantaj sağlıyor. Hastanın hastane yerine evde bakılması, hastanın psikolojisini olumlu etkiliyor. Bu da tedavi başarısını artırıyor. Aile ortamı, hastanın kendini daha iyi hissetmesine yol açıyor. Kişinin ruhsal durumunun iyi olması, fiziksel iyileşmeyi de artırıyor. Bu şekilde hastanede yatak ihtiyacının temin edilebilmesinde de fayda sağlıyor." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×