SAĞLIK Haberleri

Prostat hastalığında ailevi yatkınlık faktörü
22 Şubat 2017, 11:03 0
Prostat hastalığında ailevi yatkınlık faktörü
40 yaş üstü erkeklerde sık görülen prostatın kontrolsüz büyümesinin kaynağı prostatın erkeklik hormonuna fazla yanıt vermesi olabileceği gibi, ailevi yatkınlık da olabilir. Ancak kontrolsüz prostat büyümesi farklı yöntemlerle kolayca tedavi edilebilen bir hastalıktır.
Sigara içenlere ve bırakanlara doğru beslenme önerileri
22 Şubat 2017, 09:27 0
Sigara içenlere ve bırakanlara doğru beslenme önerileri
Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Psikolog Gözde Patlak, Sigara içenler ve bırakanlar için doğru beslenme konusunda önerilerde bulundu.
Kalp ritmi bozukluklarına dikkat
21 Şubat 2017, 13:25 0
Kalp ritmi bozukluklarına dikkat
Kalp ritim bozuklukları, yaşlılarda daha sık rastlansa da her yaşta görülebilen bir kalp rahatsızlığıdır. Bazen hiçbir hayati risk taşımayan bu hastalık bazen ani ölümlere yol açabilir. Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Enis Oğuz vücudumuzda hayati önem taşıyan kalbin ritminin korunması için yapılması gerekenleri anlattı.
Boza kansere iyi geliyor
21 Şubat 2017, 13:20 0
Boza kansere iyi geliyor
Soğuk havalarda ısınmak için başvurulan en temel yöntemlerden biri sıcak içecekler. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan salep ve bitki çaylarının yanı sıra boza da önemli kış içecekleri arasında yer alıyor. Boza bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kanser gibi ciddi hastalıklar başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın önüne geçilmesinde rol oynuyor. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Merve Yüksek, içeriğinde bitkilerle sağlığa çok sayıda faydası bulunan boza ve tüketim koşulları hakkında bilgi verdi.
Bel ağrılarında girişimsel yöntemler
21 Şubat 2017, 13:18 0
Bel ağrılarında girişimsel yöntemler
Kronik ağrıların tedavisinde bir yöntem de girişimsel yöntemler. Bel, boyun başta olmak üzere birçok kronik ağrının tedavisinde uygulanabilen girişimsel yöntemlerin en önemli faydasının çok hızlı bir düzelme sağlayarak hastanın günlük hayatına hızla geri dönebilmesini sağlamak olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel “Her türlü kronik ağrıda uygulanabilen girişimsel yöntemler olmakla birlikte en sık, baş ağrıları, bel/oyun ağrıları, kanser ağrıları, nöropatik ağrılar (şeker hastalığı, kanser, zona, inme gibi hastalıklar), damar hastalıklarına bağlı ağrılar ve nevralji dediğimiz çok şiddetli ağrılarda uygulanır” açıklamasında bulundu.
Türkiye'den implant teknolojisine
21 Şubat 2017, 11:39 0
Türkiye'den implant teknolojisine "bor" imzası
- TÜBİTAK ve 5 üniversitenin iş birliğinde, yerli teknolojiyle, kaplaması bor madeninden yapılan diş implantı geliştirildi - Uluslararası patente sahip teknolojiyle elde edilen "titanyum diborür" kaplama, implantın kemiğe kaynama süresini büyük ölçüde kısaltacak ve dayanıklılığı artıracak - GÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz: - "İmplantların bu yerli teknolojiyi kullanarak titanyum diborürle kaplanması dünyada bir ilk" - GÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur: - "İmplantlarda ilk kez kullanılan teknoloji sayesinde borun, hiçbir şekilde aşınmadığı ve dokuya karışmadığı tespit edildi. Dokuya herhangi bir zararı olmayacağı gibi kemik iyileşmesini hızlandırarak iyileşme sürecini kısalttığı ortaya kondu"
Sağlık-Sen'den Arnavutluk'taki sendika ile işbirliği
20 Şubat 2017, 16:52 0
Sağlık-Sen'den Arnavutluk'taki sendika ile işbirliği
- Genel Başkan Memiş: - "İşbirliği anlaşması ile Arnavutluk'taki sağlık çalışanlarının çalışma şartlarını, sorunlarını ve çözüm önerilerini yerinde görme ve tespitte bulunma imkanı elde edeceğiz; tecrübelerimizi, ülkemiz sağlık çalışanlarının durumunu karşı tarafla paylaşacağız"
Ağır işlerde gece çalışan kadınların çocuğu olmayabilir
20 Şubat 2017, 14:02 0
Ağır işlerde gece çalışan kadınların çocuğu olmayabilir
Ağır fiziksel zorluklara sahip, gece veya akşam çalışma gerektiren mesleklerde çalışan kadınların çocuğu olmayabilir.