SAĞLIK HABERLERİ
16 Mayıs 2018, 20:07 0
"Şırınga ile beslenen çocuğa" yardım eli
- Sağlık Bakanlığınca, "Şırınga ile beslediği torunu için yardım bekliyor" haberine konu olan 4 yaşındaki İsmail Enes'in evinden alınarak, fiziksel tıp rehabilitasyon ve nöroloji kliniğinde tedavisinin planlandığı bildirildi
Kanserde erken teşhisin önemi
16 Mayıs 2018, 14:24 0
Kanserde erken teşhisin önemi "kuşdili" ile vurgulandı
- Giresun'da kanserde erken teşhis ve taramanın farkındalığını artırmak amacıyla hazırlanan kamu spotunda köylüler "kuşdili"ni kullandı
15 Mayıs 2018, 17:06 0
"Sahurdan sonra uyumayın"
- TUTDER Genel Başkanı Doç. Dr. Vural Fidan: "Ramazanda sahurdan sonra uyumamaya gayret gösterin. Sahurdan sonra uyuyup tekrar kalkıldığında bütün ritim bozulmuş oluyor"
RNA ile hafıza transferi yapıldı
15 Mayıs 2018, 13:35 0
RNA ile hafıza transferi yapıldı
- Aplysia olarak adlandırılan deniz salyangozları üzerinde yapılan çalışmada hafıza, RNA ile bir salyangozdan diğerine aktarıldı
15 Mayıs 2018, 11:13 0
"Metabolizma hastalıkları ramazandan sonra ortaya çıkıyor"
- Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu: "Son yıllarda ramazanda insanlar aşırı derecede tatlı tüketiyorlar, aşırı derecede yağlı gıdalar tüketiyorlar. Ramazandan çıktıktan sonra veya ramazanın son haftasına baktığımızda kalp krizi geçirenler, stent takılanlar, hastaneye koşuşturanları görürsünüz. Metabolizma hastalıkları hep ramazandan sonra ortaya çıkıyor" - "Ramazanda ölçülü beslenmeye dikkat etmeliyiz. Ramazanda öyle bir sofra hazırlanıyor ki bütün günün hıncını ezan okunduktan sonra bir akşam yemeğinden çıkarıyorlar"
Türk Kızılayı:
14 Mayıs 2018, 15:41 0
Türk Kızılayı:
- "Kan bağışı yapan bir kişiye bu davranışının tek faydası, başka yaşamlara umut olması ve bu iyilik davranışının onda oluşturduğu vicdani mutluluktur"
Kurdaki artış ilaçta en çok
14 Mayıs 2018, 14:25 0
Kurdaki artış ilaçta en çok "göz"ü vurdu
- Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak: - "Şu anda göz ilaçlarında maalesef bir sıkıntı söz konusu. Hem üretimden hem de kur farkından kaynaklı, bu ilaçların ülkeye girişi biraz daha zorlaşıyor" - "Toplumumuzun reçetesiz ilaçlara hazır olduğunu düşünmüyoruz. Reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesinin yanlış olduğunu ve önümüzdeki süreçte ilaçta reklamı körükleyeceği ve sağlığa darbe vuracağını yetkililere ifade ediyoruz"
Sağlık Bakanlığından ramazanda beslenme uyarısı
14 Mayıs 2018, 13:18 0
Sağlık Bakanlığından ramazanda beslenme uyarısı
- Bakanlık tarafından, ramazan ayı boyunca yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az iki öğünün tamamlanması ve sahur öğününün atlanmaması uyarısında bulunuldu - Sahurda ağır yemeklerden kaçınılarak, hafif bir kahvaltı yapılabileceği ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebileceği belirtildi - İftara da kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanıp 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salata ile devam edilebileceği, aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlılarının tercih edilmesi ve günde ortalama en az 2-2,5 litre su içilmesine özen gösterilmesi gerektiği tavsiyesinde bulunuldu
Kehribar Nedir ve Kehribar taşının Faydaları Nelerdir?
14 Mayıs 2018, 10:35 0
Kehribar Nedir ve Kehribar taşının Faydaları Nelerdir?
Kehribar, ismini çok duyarız. Kehribar Nedir ve Faydaları Nelerdir? Kehribar, süs eşyası yapımında kullanılır. Açık sarıdan kızıla değin türlü renklerde olabilen Kehribar, kolay kırılabilen, bir yere hızlıca sürtülüp hafif cisimlere yaklaştırıldığında onları kendine çekme özelliğine sahiptir. Peki yarı saydam bir madde olan Kehribar faydaları nedir? Kehribar nedir? Kehribar nerelerde kullanılır? 
12 ayrı parkurda sağlık için spor yaptılar
13 Mayıs 2018, 14:47 0
12 ayrı parkurda sağlık için spor yaptılar
- Sağlık Bakanlığınca gerçekleştirilen "Sağlıklı Yaşam Şenliği"nde katılımcılar, okçuluktan, bisiklete, kürek çekmeden basketbola kadar 12 ayrı spor parkurunda hem fiziksel aktivite yaptı hem eğlendi - Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mutlu Kaya: - "Amacımız, toplumumuzu sağlıklı yaşam tarzına teşvik etmek" - Katılımcılardan Tekin Yolcu: - "Spor çok önemli. Bu nedenle takım elbisemi giyip, işime bisiklete binerek gidiyorum. Önce çocuğumuzu kreşe bırakıyoruz ardından eşimle işe devam ediyoruz. Trafik sorunu yaşamıyoruz ve sağlıklı kalıyoruz"
Gıda ambalajlarına
12 Mayıs 2018, 18:07 0
Gıda ambalajlarına "NBŞ" uyarısı gelecek
- Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Yetkin: - "Gıdaların üzerinde 'bu ürün NBŞ'den (nişasta bazlı şeker) yapılmıştır' ya da 'bu ürün glikozdan yapılmıştır' ibareleri bulunacak. İçeceklere de yine aynı şekilde yazılacak" - "Birinci aşamada, tüketime dönük çalışmalar yapılacak. Yüzde 10'un altına indirilmesiyle ilgili bir karar alınmıştı ikinci aşama ise yüzde 5'in altına indirilmesi olacak" - Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Bayram: - "2016 yılına göre, obezite cerrahisinde yüzde 35'lik bir artış var. Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı geçen yıl 10 bin 202 ameliyat yapılmış"
12 Mayıs 2018, 11:11 0
"Türkiye'de tıp ve cerrahi, dünyanın en iyi noktasında"
- KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk: - "Türkiye'de tıp, cerrahi, dünyanın en iyi noktasında. Hiçbir eksik yok, dünyanın neresinde ne yapılıyorsa, Fizan'da ya da Washington'da fark etmez, aynı işlemler, aynı cerrahi başarıyla uygulanıyor" - "Daha erken tanınması ve tedavi tekniklerindeki gelişmeler, meme kanserinden ölüm oranlarını azaltıyor. Bizim için önemli olan tanının artması değil de ölüm oranlarının azalması, buna paralel olarak da oluşabilecek komplikasyonların azalıyor olması"
Recep Akdağ'dan 'aşı' açıklaması
12 Mayıs 2018, 10:30 0
Recep Akdağ'dan 'aşı' açıklaması
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, aşı takvimine alınan 13 aşıyı vatandaşların hiçbir endişeye kapılmadan çocuklarına yaptırmaları gerektiğini söyledi.
10 Mayıs 2018, 22:15 0
"Sağlık Okuryazarlığı Çalıştayı"
- Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sadık Demirsoy: - "Okul öncesi değil de doğduktan itibaren eğitim diye bir kavramı gündeme getirmemiz lazım"
10 Mayıs 2018, 18:45 0
"İstikbalimiz bağırsaklarımızdadır"
- İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay: - "İstikbalimiz, geleceğimiz bağırsaklarımızdadır. Bağırsaklarımız çok önemli bir organ. Üç rafine beyaz da bağırsaklarımızın içinde bulunan sağlıklı dost bakterilerimizi ve hücrelerimizi yok ediyor" - "(Üç rafine beyazdan kaynaklanan hastalıklar) Bu hastalıklar genetik değil ama aynı aile içindedir. Ailesel olması demek genetik olduğunu göstermiyor. Ailesel olması demek, 'Armut altına düşüyor' demek. Annemizden ne görüyorsak onu yapıyoruz" - "Alzaymır, parkinson, kalp krizi, şeker hastalığı, felç, otizm, kanserler... Ben diyorum ki bunların hepsi önlenebilir hastalıklardır. 'Annende alzaymır var sende de olacak' diye bir şey yok"
10 Mayıs 2018, 12:14 0
"Gören Göz" cihazları dağıtım töreni
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya: - "Gören Göz Projesi kapsamında yaklaşık 5 bin Gören Göz cihazını 41 ilde dağıtacağız" - "Görme engelli kardeşlerimizin akıllı telefonlara ücretsiz olarak indirebilecekleri 25 bin kullanıcı lisanlı Gören Göz Yazılımı'nın kullanma hakkını engelli kardeşlerimize vereceğiz" - "Biz inanıyoruz ki her bir engelli kardeşimizin başarısı Türkiye'nin başarısıdır. Güçlü Türkiye hedefimizde sizlerin vereceği katkı ve destek bizim için çok önemli"
SGK, 18 kanser ilacını ödeme listesine aldı
10 Mayıs 2018, 11:18 0
SGK, 18 kanser ilacını ödeme listesine aldı
SGK, akciğer kanserinin tedavisinde kullanılan 18 ilacı ödeme listesine adı. SGK, 18 kanser ilacını geri ödeme listesine dahil etti.
24 Haziran seçimlerine doğru
09 Mayıs 2018, 16:26 0
24 Haziran seçimlerine doğru
- Sağlık Bakanlığı tarafından, YSK'nin talebi üzerine, "seyyar sandık"larda oy kullanacak için engellilerin tespiti konusunda aile hekimlerinden ilave bilgi istendi
Kelliğe potansiyel tedavi umudu
09 Mayıs 2018, 13:38 0
Kelliğe potansiyel tedavi umudu
- Osteoporoz tedavisinde kullanılan bir ilaç laboratuvar ortamında kıl foliküllerinin büyümesini teşvik etti
09 Mayıs 2018, 13:25 0
"Her 100 kişiden biri çölyak hastası"
- Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akpınar: - "Dünyada çölyak hastalığının görülme sıklığı yüzde 1'dir. Çölyak hastalığının ülkemizde görülme sıklığı ortalama bu civardadır, yani her 100 kişiden birinde rastlanmaktadır. Ancak 80 milyonluk ülkemizde yaklaşık 800 bin hasta beklenirken tanısı konulmuş kayıtlı hasta sayısı 60 binin üzerindedir. Tanı alan hasta sayısından çok daha fazla tanı konulmamış hasta mevcuttur. Buz dağında olduğu gibi tanı alan hastalar buz dağının su üstünde kalan küçük parçası gibidir"
Genetik Hastalıklar Tanı ve Tedavi Merkezi açılacak
08 Mayıs 2018, 14:23 0
Genetik Hastalıklar Tanı ve Tedavi Merkezi açılacak
- Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş: "Ankara'da 15 Mayıs'ta Aziz Sancar Genetik Hastalıklar Tanı ve Tedavi Merkezi'ni açacağız. Başta kanser olmak üzere bütün hastalıkların değerlendirilmelerini yapacağımız, kişiye özel tedavilerin gündeme geleceği yeni bir dönemi yaşayacağız" - Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kazancı: "Ülkemizde yaklaşık 6 bin talasemi hastası bulunmakta. Kontrol programına başlamadan önce yılda 400 bebek hemoglobinopatilli doğarken, şu an bu sayı 100'ün altındadır" - Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Ursu: "Dünya genelinde nüfusun yaklaşık yüzde 7'sinde anormal hemoglobin geni bulunmaktadır. Her yıl yarım milyondan fazla çocuk bu etkiyle dünyaya gelmektedir"
Vücudunda yaralar çıkan Beyza Nur tedavi için destek bekliyor
08 Mayıs 2018, 11:33 0
Vücudunda yaralar çıkan Beyza Nur tedavi için destek bekliyor
- Batman'da serebral palsi rahatsızlığı olan, el ve ayaklarında oluşan yaralara 4 yıldır başvurduğu hastanelerde teşhis konulamayan 6 yaşındaki kız çocuğu, tedavi olup akranları gibi okula gitmek istiyor - Anne Işık: "Kızımın el ve ayak parmaklarında yanık gibi yaralar çıktı ama teşhis koyamadılar. Çare bulamadık. 4 yıldır yaralar devam ediyor. Kızımın gözlerimin önünde acı çekmesine dayanamıyorum"
Yemekten zehirlenen öğrencinin öldüğü iddiasına inceleme
07 Mayıs 2018, 17:19 0
Yemekten zehirlenen öğrencinin öldüğü iddiasına inceleme
- Yemekten zehirlenen üniversite öğrencisinin taburcu edildikten sonra öldüğüne yönelik haberler üzerine Sağlık Bakanlığı talimatıyla Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğünce inceleme başlatıldı - İnceleme neticesinde ihmal ya da kusur tespit edilmesi halinde gerekli yasal işlem uygulanacağı belirtildi
06 Mayıs 2018, 15:58 0
"5 yıldızlı oteller kadar lüks"
-Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: - "Kayseri Şehir Hastanemizin de açılışını yaptık. Emin olun bu güzellikte bir devlet hastanesi hiçbir yerde yok. 5 yıldızlı oteller kadar lüks"
Kayseri Şehir Hastanesi Açılış Töreni
05 Mayıs 2018, 20:04 0
Kayseri Şehir Hastanesi Açılış Töreni
- Sağlık Bakanı Demircan: - "Sağlıkta milletimizin memnuniyet oranını yüzde 39'lardan yüzde 75'lere çıkardık, daha da yukarıya taşımak hedefimizdir. Şehir hastaneleri ile bu memnuniyet oranı elbette daha da yukarıya çıkacak, otel konforunda dediğimiz sağlık hizmetini halkımız bütünüyle daha da güzelini elbette hakediyor" - Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: - "Kayseri için ne zaman geldiysek bizim için onay verdiniz. İktidarımızda Kayseri'nin en büyük projelerini gerçekleştirdik. Raylı sistem, stadyum, Yamula Barajı ve doğalgaz AK Parti'yle birlikte geldi"
Yetişkinlerde göz tembelliği tedavi edilebilir mi?
05 Mayıs 2018, 13:31 0
Yetişkinlerde göz tembelliği tedavi edilebilir mi?
Erken yaşlarda tedavisi yapılmayan göz tembelliği hastalığı kalıcı hale gelebiliyor. Mustafa Karakoç, günümüzde birçok yetişkin bireyin göz tembelliği yüzünden polislik ve ehliyet sınavlarında zorlandığını belirtti.
05 Mayıs 2018, 12:45 0
"Bebeğe ait sürece müdahale ediyoruz"
- Doğasında Doğum Derneği Başkanı Prof. Dr. Biri: - "Doğum, aslında ne anneye ne doktora ait, doğum bebeğe aittir. Biz bebeğe ait olan bir sürece müdahale ediyoruz. Hepimizin sorumluluk alması, bir duruş belirlemesi lazım. Dünyaya gelecek olan bireyin haklarını, bizlerin savunması lazım"
Aşıdan sonra banyo yapılır mı, hangi aşıdan sonra banyo yapılmaz?
04 Mayıs 2018, 15:35 0
Aşıdan sonra banyo yapılır mı, hangi aşıdan sonra banyo yapılmaz?
an sonra banyo yapılır mı sorusu hemen hemen herkesin aklına gelir? Aşı yapan vatandaşlar özellikle de tetanoz aşısı yapanlar aşıdan sonra banyo yapılıp yapılmadığını hep merak ederler. Tetanoz aşısı yapan hastaların banyo yapmasında bir sakınca yok. Ancak diğer aşılarda durum değişiyor.
Psikiyatrik hastalara yapay zekayla teşhis konulabilecek
04 Mayıs 2018, 11:18 0
Psikiyatrik hastalara yapay zekayla teşhis konulabilecek
- İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalından Dr. İnce: - "Kanada'nın Alberta Üniversitesi ile böyle bir çalışma yaptık. Hafif belirtileri olan grupta yapay zeka yöntemleri kullanarak hem bir yıl sonunda hem de iki yıl sonunda şizofreni geliştirme riskini hesapladık. Biz bunu ortalama yüzde 80 tahmin eden bir model geliştirdik" - "Örneğin bir kişinin sesinden depresyona girip girmediği, yüz ifadesinden depresyon tedavisine, ilaca yanıt verip vermediği yapay zeka uygulamaları ile anlaşılabilecek. Bu bize heyecan veriyor" - "Önümüzdeki yıllarda yapay zeka sayesinde psikiyatrik hastalara çok çok daha rahat teşhis konulabilecek. Çalışmalarımızda bunu hedefliyoruz"
Profesörü hayata eşi bağladı
03 Mayıs 2018, 11:10 0
Profesörü hayata eşi bağladı
- Antalya'da 22 yıldır böbrek hastası olan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülger, eşinden yapılan böbrek nakliyle hayata tutundu - Akdeniz Üniversitesinde 32 yıldır görev yapan Prof. Dr. Ülger: "28 yıldır mutlu bir evliliğimiz vardı. Bu mutlu evliliğimizi nakille taçlandırdık. O yüzden her güne şükrediyorum"