SAĞLIK HABERLERİ
Kafatası parçalanan gence
17 Nisan 2018, 11:14 0
Kafatası parçalanan gence "üç boyutlu" tedavi yöntemi
- Trafik kazası sonucu kafatasının iki tarafı parçalanan genç, Türkiye'de ilk defa üç boyutlu yazıcıyla "titanyum"dan üretilen kafatası parçası ile hayata bağlandı - Ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Muhammed Ali Köse: - "Titanyum da olsa kafatasım düzeltildi. Ameliyat öncesinde yaşadığım bazı sıkıntılar da ortadan kalktı. Hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Üniversite hayallerime şu an kaldığım yerden devam ediyorum" - SBÜ Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tehli: - "İki taraflı kemik defekti olup hem hayatta kalan hasta sayısı az hem de bunların onarılma ameliyatlarını az görüyoruz. Biz bu ameliyatları uzun süredir yapıyoruz ama genellikle tek taraflı ameliyatlar yaptık. İki taraflı bizim için de ilk oldu" - METÜM Müdürü Ayyıldız: - "Bu tasarım yapılırken ortam eksikliği hacim olarak hesaplandığında yüzde 43 eksiklik olduğu ve titanyum implantlar kapatılacak şekilde tespit edildi"
Yerli tıbbi cihaz için işbirliği protokolü
16 Nisan 2018, 17:12 0
Yerli tıbbi cihaz için işbirliği protokolü
- Sağlık Bakanlığına bağlı TÜSEB ve ASELSAN arasında "sağlık biyoteknolojisi" üretimi alanında işbirliği protokolü imzalandı - Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş: - "Amacımız gelecekte bizim kullanmış olduğumuz sağlık ürünlerinin, cihazlarının Türkiye'de üretilmesini sağlamaktır" - ASELSAN Genel Müdürü Eken: - "Türkiye'de oluşturduğumuz teknoloji birikimini ülkemizin sağlık konusundaki ihtiyaçlarına yönelik ürünlerle ortaya koymak ve çözümler üretmek istiyoruz"
15 Nisan 2018, 14:57 0
"Son birkaç aydır sıkça kızamık vakalarıyla karşılaşıyoruz"
- Çocuk Göğüs Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Cinel: - "Son yıllarda aşı reddi yüzünden ülkemizde ortadan kaldırılmaya ramak kalmış kızamık gibi hastalıklar neredeyse hortladı. Son birkaç aydır çocuk kliniklerimizde sıkça kızamık vakalarıyla karşılaşmaya başladık" - Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yorgancıoğlu: - "Araştırmada özellikle ocak başında kömürün üzerinde kebap pişirenler hasta olmasalar dahi yapılan testlerde solunum sistemlerinin etkilendiği görüldü"
Kafatasını çıkarıp tümörü temizlediler
15 Nisan 2018, 11:49 0
Kafatasını çıkarıp tümörü temizlediler
- Baş ağrısı şikayetiyle başvurduğu hastanede ender rastlanan kafa kemiğine yapışık halde tümör tespit edilen Yakup Kızılay, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılan operasyonla kafatası kemiği çıkartılıp tümör temizlenerek sağlığına kavuşturuldu - Hayati risk taşıyan operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Kaptan: - "Tümör bir kemik yapısı haline dönüşmüş ve kafa kemiğine yapışıktı. Bu bizim rastladığımız ender durumlardan birisiydi. Tümörü tam olarak çıkardık ameliyat beklediğimizden çok hızlı bir şekilde yaklaşık 1 saatte sonlandı. Hastamızın yoğun bakım sürecine de ihtiyaç olmadı" - Sağlığına kavuşan Kızılay: - "Ameliyatın 7 saat sürmesi bekleniyordu ama hızlı geçti, bir an önce çıkardı beni doktorum. Tedavi süreci için de elinden geleni yaptı. İyileşme süreci biraz geç bekleniyordu erken toparlandım. Şu anda her hangi bir sıkıntım yok ufak tefek ağrılar dışında"
Akromegali hastası Duran artık
15 Nisan 2018, 11:24 0
Akromegali hastası Duran artık "büyümeyecek"
- Halk arasında "büyüme hastalığı" olarak bilinen akromegali hastalığının pençesindeki Duran, Hacettepe Üniversitesinde gerçekleştirilecek tedavi sonrasında sağlığına kavuşacağı günleri bekliyor - Akromegali hastası 43 yaşındaki Duran: - "Yaklaşık on yıldır fiziksel değişim oluyordu. Parmaklarım, ellerim gelişti, ayakkabım 2 numara arttı, alnımda çıkıntı oldu, dilim ve burnumda belirgin büyüme oldu" - "Keşke, 5-6 yıl önce tanı konulsaydı erken tanı alırdım ve tedaviye daha erken başlanırdı" - HÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dağdelen: - "Büyümeyi durduruyoruz, onda bir sorun yok. Genellikle yumuşak dokudaki değişiklikler aylar içinde geri dönüyor ama tanı ve tedavinin gecikmesine bağlı kemikte ortaya çıkan büyüme kalıcı oluyor"
14 Nisan 2018, 20:56 0
"Obezite nedeniyle acil ameliyat gerektiren 400 bin hasta var"
- Türk Cerrahi Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Şahin: - "Ülkemizde obezite nedeniyle acil ameliyat gerektiren 400 bin hasta var. Ciddi manada sağlıkları riske giriyor. Obezite ve diyabet ölüm riskini arttıran bir hastalıktır"
14 Nisan 2018, 14:17 0
"Türkiye uyuşturucu ile mücadelede önemli rol oynuyor"
-TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu İstişare Toplantısı - Komisyon Başkanı Tezcan: - "Sentetik madde kullanımı son 10 senede her geçen gün artıyor. Türkiye bu konuda risk ve kavşak noktasında, mücadelede çok önemli rol oynuyor"
Hava kirliliği çocuklarda beyin gelişim bozukluğuna yol açıyor
14 Nisan 2018, 12:05 0
Hava kirliliği çocuklarda beyin gelişim bozukluğuna yol açıyor
- Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Öztürk: "Yapılan bilimsel çalışmalara göre, hava kirliliği çocuklarda beyin gelişim bozukluğuna yol açıyor. Havanın içerisinde bulunan gaz ve partiküller beyin dokusuna yerleşerek, beyin gelişimine zarar veriyor. Bu yüzden havayı kirleten faktörlerin azaltılması gerekiyor" - "Anne ve babalar çocuklarını büyüttükleri ortamda hava kirliliğine dikkat etmelidir. Yine temiz havanın olduğu yerler tercih edilmeli, sigara kullanılmamalı ve organik yakıtlar tercih edilerek, bu durum bir nebze olsun önlenmelidir"
Tıp tarihine ışık tutan müze: Gülhane
14 Nisan 2018, 11:38 0
Tıp tarihine ışık tutan müze: Gülhane
- Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesindeki "Gülhane Tıp Müzesi"nde sergilenen eserler, adeta tıp tarihine ışık tutuyor - Müzede, Çanakkale Savaşlarında kullanılan ecza dolabı, sedye ve cerrahi aletlerin yanı sıra Atatürk'ün "diş protez kalıbı" ve İnönü'nün kullandığı "orijinal diş protezi" de yer alıyor - SBÜ Tıp Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yurdakul: "Farklı üniversitelerden gelen tıp öğrencilerimiz, bulaşıcı hastalıklarla mücadelede hijyen tarihini burada öğrenmiş oluyor. Osmanlı döneminde tıbbiyeden mezun olanların künye defteri de araştırmacılar için eşsiz bir kaynak"
Tek isteği torununun gözünün kurtarılması
14 Nisan 2018, 11:27 0
Tek isteği torununun gözünün kurtarılması
- Şanlıurfa'da yaşayan Emine Muşluoğlu, oğlu Samet'in cezaevine girmesi, gelininin de Muhammed Samet henüz 4 aylıkken evi terk etmesi üzerine torununun bakımını üstlendi - Babasından kalan yetim maaşı ile geçinmeye çalışan Muşluoğlu, kist nedeniyle sol gözü adeta yuvasından çıkan 4 yaşındaki torununun sağlığına kavuşması için yardım bekliyor - Harran Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Sağlık: - "Bu çocukluk tümörleri zor bir hastalık. Yapılacak biyopsinin ardından tümörün hangi çeşit olduğu ortaya çıkacak. Bununla birlikte ne yapılması gerektiğine karar verilecek"
Antibiyotik kullanımı azaldı
14 Nisan 2018, 11:08 0
Antibiyotik kullanımı azaldı
- Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2011'de toplam 15 milyar lira olan ilaç harcamalarının yüzde 11'ini antibiyotikler oluştururken, bu rakam 2017'de yüzde 5'e düştü - 2011'de tüketilen 1,6 milyar kutu ilacın yaklaşık yüzde 13'ü antibiyotiklerden oluşurken, 2017'de yaklaşık 2 milyar kutu ilacın sadece yüzde 8,5'i antibiyotik oldu
Ekonomi Bakanı Zeybekci'den Suriyeli üçüzlere yardım
13 Nisan 2018, 16:34 0
Ekonomi Bakanı Zeybekci'den Suriyeli üçüzlere yardım
- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'ye sığınan Suriyeli Ammar ve Ramia Sarmadawi çiftinin üçüz bebeklerinden rahatsızlanan ikisinin tedavi edilmelerini sağladı
HİPEK Tedavisi’ne Sağlık Bakanlığı’ndan yeşil ışık
13 Nisan 2018, 12:37 0
HİPEK Tedavisi’ne Sağlık Bakanlığı’ndan yeşil ışık
Sağlık Ekonomisi ve Politikası Derneği Başkanı Dr. Güvenç Koçkaya’nın Sağlık Bakanlığı adına yazarlığını yaptığı HTA Raporu bakanlık tarafından yayınlandı. Raporda, Sağlık Bakanlığının Hipek (karın içi sıcak kanser ilacı uygulaması) tedavisi ile ilgili olumlu görüşleri yer alıyor. 
Burun estetiğinde neştersiz çözüm
13 Nisan 2018, 11:17 0
Burun estetiğinde neştersiz çözüm
- Adını dünya literatürüne burun estetiğinde "Türk lokumu" ismini verdiği yöntemle yazdıran Prof. Dr. Erol, kıkırdak dokunun macun haline getirilerek kesi yapılmadan sert doku ihtiyacı olan alana enjekte edildiği yeni bir yönteme imza attı - Türk bilim insanı tarafından gerçekleştirilen "Kıkırdak Enjektörü Dolgusu" yöntemi, Amerikan Plastic Reconstructive Surgery dergisinin son sayısında sonuçlarıyla yayımlanarak literatürde yerini aldı - Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol: - "Standart onarımda bu parçalar zamanla çıkıntılı bir görünüm alarak fark edilir ya da çöker ve revize ameliyatlara ihtiyaç duyulur. Yağ dokusu çabuk eridiğinden yağla doldurulan alana sürekli doku takviyesi yapmak gerekir. Yeni yöntem ise bu iki sorunu da ortadan kaldırmaktadır"
Disleksi nedir, belirtileri nelerdir, diskleksi hastalığını anlamanın yolları
13 Nisan 2018, 09:54 0
Disleksi nedir, belirtileri nelerdir, diskleksi hastalığını anlamanın yolları
Bir tür beyin hastalığı olan Disleksi öncelikle okuma zorluğuyla kendini gösterir. Disleksi hastalığının iyi tarafı tedavisinin mümkün olmasıdır.
5 yaşındaki Kılıçarslan'a ücretsiz biyonik kulak ameliyatı
12 Nisan 2018, 18:46 0
5 yaşındaki Kılıçarslan'a ücretsiz biyonik kulak ameliyatı
- Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı ameliyatla doğuştan işitme engelli 5 yaşındaki Kılıçarslan Kıvran'a "Nucleus 7 biyonik kulak" takıldı - Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Öğretim Görevlisi Demir: - "Ameliyat başarılı geçti ve hastanın durumu gayet iyi. Herhangi sağlık sorunu yok"
Kalp nakli olduğu hastanede doğum yaptı
12 Nisan 2018, 15:41 0
Kalp nakli olduğu hastanede doğum yaptı
- Gazi Üniversitesi Hastanesinde 15 yıl önce kalp nakli olan Şahan, bebeğini sağlıklı şekilde kucağına almanın mutluluğunu yaşıyor - Üç kilogram ağırlığında doğan bebeğe Yiğit Efe adı verildi - Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Karçaaltıncaba: - "Böbrek nakli sonrası gebelik vakasını çok görüyoruz fakat kalp nakli sonrası doğum yapan hastamız Türkiye'de ilk vaka" - Hasta Şahan: - "Anne olabileceğimi hiç düşünmemiştim ama kısmet oldu. Eşim ilk duyduğunda inanmadı. Ancak doktordan öğrenince inandı"
Kas hastası çocuğa itfaiyeden jeneratörlü destek
12 Nisan 2018, 13:24 0
Kas hastası çocuğa itfaiyeden jeneratörlü destek
- Bolu'da bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle elektrik verilemeyen mahallede yaşayan 10 yaşındaki kas hastası Vedat'ın yardımına, solunum cihazını jeneratörle çalıştıran itfaiye ekipleri yetişti
Afrin'in sağlığı Türk hekimlerine emanet
12 Nisan 2018, 13:11 0
Afrin'in sağlığı Türk hekimlerine emanet
- Sağlık Bakanlığı, Zeytin Dalı Harekatı ile teröristlerden arındırılan Afrin'de sağlık hizmeti vermeye başladı - Sağlık Bakanlığı: - "2'si hekim, 5 personelimizin görev aldığı Afrin'deki mobil sağlık tırımızda aynı süreçte 119 hastaya sağlık hizmeti sunuldu. Cinderes'teki mobil sağlık aracımızda ise 1 hekim, 1 sağlık çalışanı ve şoför görev yapıyor"
12 Nisan 2018, 11:14 0
"Topuk kanı taramasına immün yetmezlik de konulsun"
- Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Tezcan: - "Biz istiyoruz ki topuk kanı taramasına immün yetmezlik de konulsun. Hastalıklar oluşmadan, doku ve organ hasarı oluşmadan bu tanı konursa yeni doğan döneminde biz çok daha etkin bir tedaviyle hastaları sağlığına kavuşturabiliriz" - Kongre Başkanı Prof. Dr. Reisli: - "Hastalıkla ilgili kesin rakamları söyleyebilmek için bu hastalığın mutlaka topuk kanında tarama programına alınması gerekir"
Ciğer yağlanması 10 yaşa kadar düştü
11 Nisan 2018, 19:44 0
Ciğer yağlanması 10 yaşa kadar düştü
Canan Karatay, şekerli ve gazlı içeceklerin çocuklarda ciğer yağlanmasına neden olduğu uyarısında bulundu.
Beyin hasarı ile bunama ilişkisinde daha fazla kanıt elde edildi
11 Nisan 2018, 10:42 0
Beyin hasarı ile bunama ilişkisinde daha fazla kanıt elde edildi
- Hasar, travma geçirmeyen biriyle karşılaştırıldığında gelecekte bunama olasılığını ortalama yüzde 24 yükseltiyor
Uzmanlardan evde ayakkabı giyenlere uyarı
10 Nisan 2018, 13:25 0
Uzmanlardan evde ayakkabı giyenlere uyarı
Araştırmacılar, günlük kullanılan sıradan bir ayakkabının dış yüzeyinde 421 bin, içindeyse 2 bin 887 bakteri tespit etti
Parkinsonda
10 Nisan 2018, 11:18 0
Parkinsonda "bıçaksız" tedavi yöntemi
- Harvard Üniversitesinde, parkinson hastalarında MR ve ultrason altında ilgili çekirdek hücreleri yakarak hasta şikayetlerini ortadan kaldıracak ve beyin pilini geride bırakacak yeni tedavi yöntemi geliştirildi - Büyük oranda tek seferde başarıya ulaşan yöntemde, herhangi bir cerrahi işlem uygulanmıyor ve tedavi tamamlandığında hastaların en büyük şikayeti olan titreme ortadan kalkıyor - Türkiye Parkinson Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akbostancı: - "Yöntemde, MR cihazının içine yaklaşık 250 tane ultrason cihazı yerleştiriliyor. Bunların verdiği ses enerjisi kullanılarak hastanın doğrudan beynine müdahale ediliyor" - "Parkinsonda belirtilere yol açan küçük küçük çekirdekler var. Titreme bulgusunda bu çekirdeklerden biri fazla çalışıyor. Buna odaklanarak ultrasonla ilgili çekirdek yakıldığında titreme ortadan kalkıyor"
Okullarda su çiçeği alarmı
09 Nisan 2018, 18:33 0
Okullarda su çiçeği alarmı
Kırıkkale'de bazı okullarda 5 günlük su çiçeği tatili verildi.
Beyin pili parkinson hastalarına umut oluyor
09 Nisan 2018, 13:23 0
Beyin pili parkinson hastalarına umut oluyor
- Parkinson hastalığı, yaklaşık 10 yıl önce kolunda titreme şikayetiyle başlayan, ilaç tedavisine karşın hastalığında olumlu sonuç alınamayan 63 yaşındaki Emine Demirel, iki ay önce takılan "beyin pili" sayesinde titreme şikayetleri olmaksızın haraket edebilmenin, yürüyebilmenin keyfini çıkarıyor - AÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akbostancı: "Parkinson hastalığının ilerleme hızını yavaşlattığı kanıtlanmış tek yöntem günlük düzenli egzersiz yapmaktır" - AÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş: "Beyin pili ameliyatı çok geç dönemde yapılırsa etkinliği az olur, yani son çare olarak görülmemelidir. Zamanı gelince, hastalığın orta döneminde ve fazla gecikmeden yapılmasında yarar vardır" - Demirel: "Ameliyatın arından hastalanmadan önceki döneme kavuştum. Adeta yeniden doğdum. Yeniden yürümeye, rahatça hareket etmeye başladım. Çok ama çok mutluyum"
Hastalıklara 'tek nefes'te teşhis
09 Nisan 2018, 11:56 0
Hastalıklara 'tek nefes'te teşhis
İnsan nefesindeki molekülleri analiz edebilen lazer temelli sensörlerle, epilepsi, kronik böbrek hastalığı, helikobakter pilori enfeksiyonu ve uyku apnesi gibi hastalıkları erken teşhis edilebilecek
'Acil'e gitmeden Aile Hekimi'ne gidenlere ödül
09 Nisan 2018, 11:41 0
'Acil'e gitmeden Aile Hekimi'ne gidenlere ödül
Acil Servisler'deki yoğunluğun önüne geçmeye çalışan Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara ödüllü bir sistem getirdi. Buna göre Acil Servisler'e gitmeden önce Aile Hekimi'ne gidenlerden Özel Hastane Acil Servisi'nde katkı payı alınmayacak.
Hekimlere,
09 Nisan 2018, 11:27 0
Hekimlere, "gönüllülük esaslı" yeterlilik sınavı
- Sağlık Bakanlığı ve uzmanlık derneklerince, gönüllük esasına dayalı ve 5 yılda bir yapılacak yeterlilik (board) sınavı için çalışma başlatıldı - Uygulamanın hayata geçmesi halinde, uzmanlık derneklerince hazırlanacak yeterlilik sınavında, bilgilerini güncelleme fırsatı bulacak hekimlerden başarılı olanlara, döner sermayeden de çeşitli avantajlar sağlanacak - Sağlık Bakanı Demircan: "Bir bakıma hizmet içi eğitim niteliği taşıyacak. Biz de sağlıkta yeni dönemde 'kalite' diyoruz. Hem hizmette hem de hizmeti verenlerde de kaliteyi artırmayı amaçlıyoruz"
08 Nisan 2018, 12:01 0
"Bilgisayar bağımlılığı gençlerde inme riskini artırıyor"
- Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Öztürk: - "Her yıl inmeden dolayı 40 bin insan hayatını kaybediyor. Bunun yaklaşık 15 bini geç kalmadan dolayı. Her gün yarım saat yürümek, kilo vermek, uyku hastalığı varsa bunun önlemini almak, üç öğün sebze ve meyve tüketmek inme riskini azaltıyor. Uzun süre bilgisayar karşısında hareketsiz oturmak ise gençlerde dahi inme riskini artırıyor" - "İnmeyi tanımak ve fark etmek son derece kolay. Tedavi için elimizde her türlü imkan da mevcut ancak hastalarımız tüm gelişmelere ve inme belirtilerine rağmen hastaneye gelmekte geç kalıyor"