SAĞLIK HABERLERİ
Gül hastalığı belirtileri nelerdir?
08 Haziran 2018, 19:13 0
Gül hastalığı belirtileri nelerdir?
Gül hastalığı; stres, sıkıntı, menopoz ve güneş gibi nedenlerle ortaya çıkan mide rahatsızlıklarıyla paralellik gösteren bir cilt rahatsızlığıdır.
Mide spazmı nedir?
08 Haziran 2018, 18:58 0
Mide spazmı nedir?
Midenin ağrılı bir şekilde kasılmasına mide spazmı denir. Ağrı genellikle göbekle kaburgalar arasında olan bölgede hissedilir. Bazen göğüs kafesine ve sırta doğru yayılabilir.
Sinirliliğin yol açtığı sorunlar nelerdir?
08 Haziran 2018, 18:45 0
Sinirliliğin yol açtığı sorunlar nelerdir?
Sinirlenme, insanları ani bir şekilde etkileyen, sebepsiz yere oluşan bir durumdur. Kan beynime sıçradı gibi sözlerle ifade edilen sinirlenme, vücutta aşırı miktarda adrenalin salgılanmasına yol açmaktadır.
Sarı nokta hastalığı nasıl tedavi edilir?
08 Haziran 2018, 18:34 0
Sarı nokta hastalığı nasıl tedavi edilir?
Makula dejenerasyonu olarak isimlendirilen sarı nokta hastalığı körlüğe yol açan bir retina sorunudur.
08 Haziran 2018, 17:28 0
"2023 yılında pratisyen hekim açığımız kalmayacak"
- Sağlık Bakanı Ahmet Demircan: - "Yaptığımız insan kaynağı çalışmalarına göre, 2023 yılında pratisyen hekim açığımız tamamlanmış oluyor, açığımız kalmayacak. O nedenle pratisyen hekim arkadaşlarımızdan mecburi hizmeti kaldıracağız 2023’te" - "Eğer biz orada cumhurbaşkanı ile uyum içinde çalışacak yeni sistemi en iyi şekilde kuracak Meclisi tesis edersek, biliniz ki geleceğimizi çok daha güvenceli, çok daha güzel bir noktaya getirmiş oluruz. Yapmamız gereken budur"
Zeka geriliği neden olur?
07 Haziran 2018, 22:38 0
Zeka geriliği neden olur?
İnsanda zeka geriği neden olur? Zeka geriliğine yol açan faktörler nelerdir?
Zona hastalığı tedavi edilmezse ne olur?
07 Haziran 2018, 21:53 0
Zona hastalığı tedavi edilmezse ne olur?
halk arasında gece yanığı olarak bilinen zona hastalığı nedir? Zona hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir.
Bebeklerde neden pişik olur?
07 Haziran 2018, 21:47 0
Bebeklerde neden pişik olur?
Pişiği önlemenin en etkin yolu bebeğin poposunun suyla yıkanmasıdır. Temizlik su ile yapıldıktan sonra iyice kurulanmalıdır
Sağlık Bakanlığından soruşturma
05 Haziran 2018, 12:00 0
Sağlık Bakanlığından soruşturma
- Siirt İl Sağlık Müdürlüğünce, "Hastanede fuhuş operasyonu" başlığıyla yer alan haberler üzerine başlatılan soruşturma neticesinde, hakkında işlem yapılan 4 personelden 1 memur ve 1 işçi açığa alındı, 2 işçinin de sözleşmeleri feshedildi
Donörü ikna etmek için kampanya başlattılar
02 Haziran 2018, 19:29 0
Donörü ikna etmek için kampanya başlattılar
- Uşak'ta immün yetmezliği nedeniyle ilik nakli bekleyen 9 aylık bebeğin ailesi, nakil için uygun özelliklere sahip olmasına rağmen bağıştan vazgeçen donörü ikna etmek için sosyal medyada kampanya başlattı - Baba Yemliha Cidan: - "Oğlumun 3 aylık ömrü kaldı. Biz bağışçının yeniden düşünmesi ve bağışta bulunmasını istiyoruz"
01 Haziran 2018, 18:03 0
"Kadın hastaya kadın personel projesi tepki çekti" iddiaları
- Sağlık Bakanlığı: - "Bakanlığımızın böyle bir projesi bulunmamaktadır. Sayın Müsteşarımızın ifade ettiği yeni bir düzenleme değildir. Hasta hakları kapsamında tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yıllardır uygulanan hekim seçme hakkının kullanılmasıdır"
31 Mayıs 2018, 14:49 0
"Sigara kadınların kalbini daha çok etkiliyor"
- Tekirdağ NKÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Toprak: - "Kadınlar ve erkekler bu konunda ne kadar eşit gözükse de sigara kullanan kadınların biraz daha dezavantajı var. Onlarda kalp krizi riski biraz daha fazla. Çünkü onları koruyan östrojen ve HDL dediğimiz iyi kolesterol üzerinde sigaranın olumsuz etkileri var"
2018 Saç Ekimi Fiyatları - Saç Ekim Merkezleri
31 Mayıs 2018, 14:14 0
2018 Saç Ekimi Fiyatları - Saç Ekim Merkezleri
Saç ekim merkezleri, 2018 Saç Ekimi Fiyatları için bilgi paylaşmaya başladı. Bazı hastanelerin saç ekim fiyatları belli. İşte İstanbul Saç Ekim Merkezleri ve fiyatları;
31 Mayıs 2018, 11:07 0
"Devletin sağlık harcamalarının yüzde 9'u tütün ürünlerine bağlı hastalıklara"
- Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Aslı Görek Dilektaşlı: - "Her yıl 100 bin insanımız nikotin bağımlılığı neticesinde gelişen tütün ve tütün ürünleri kullanımına bağlı hastalıklardan ölmektedir. Türkiye'de devletin yaptığı sağlık harcamalarının yüzde 9'u tütün ürünlerine bağlı hastalıklar nedeniyle gerçekleşmektedir. Yani her yıl sigara tüketiminin neden olduğu hastalıkların tedavisinde harcanan para yaklaşık 11 milyar dolardır" - "Tütün ürünleri nedeniyle gelişen hastalıklara bağlı ölüm oranlarına bakıldığında da ölüm oranlarının seneler içinde artış gösterdiği izlenmektedir. Kapalı alanlarda denetim çalışmaları, maalesef etkisini yitirmiş ve ülke genelinde ihlaller artmıştır. 2014'te, sigara tüketiminin bir önceki yıla göre yaklaşık 3 milyar adet artarak 94,5 milyar adet olarak gerçekleşmesi, kapalı alanlarda denetim zayıflığının yanı sıra tüketimle ilgili ihlallerin arttığına ilişkin iddiaları kuvvetlendirmektedir" - "Son yıllarda ülke tütüncülüğü ve tütün kontrolü anlamında sarmalık kıyılmış tütün mamulü ve nargilelik tütün mamulü önemli bir mücadele alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplumda her iki ürünün de sigara kadar sağlığa zararlı olmadığı yönündeki yanlış algının doğru bilgilendirmeyle yer değiştirmesi gerekmektedir"
Sağlık Bakanlığı personeline FETÖ/PDY operasyonu
31 Mayıs 2018, 10:47 0
Sağlık Bakanlığı personeline FETÖ/PDY operasyonu
Sağlık Bakanlığındaki FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. 14 kişi hakkında gözaltı kararı aldı
İnsan Ken bebeğin son hali dehşete düşürdü...
31 Mayıs 2018, 10:15 0
İnsan Ken bebeğin son hali dehşete düşürdü...
İnsan Ken bebek Rodrigo Alves, peş peşe geçirdiği ameliyatlar yüzünden defalarca doktorlar tarafından uyarıldı ancak Alves uyarılara kulak asmadı.
Bebek Bezi seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bebek Bezi fiyatları
31 Mayıs 2018, 02:40 0
Bebek Bezi seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bebek Bezi fiyatları
Bebeklerin tuvalet eğitiminden önce doğal ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olan hazır bebek bezleri, rahat ve pratik kullanım olanakları ile büyük rahatlık sağlar. Sizin için Bebek Bezi seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bebek Bezi fiyatları gibi konularda inceleme yaptık..
E Devlet SGK Borcu Yoktur Yazısı Alma
31 Mayıs 2018, 02:35 0
E Devlet SGK Borcu Yoktur Yazısı Alma
İş sahipleri için gerekli bir belge olan SGK Borcu Yoktur Yazısı, E-devlet üzerinden alına bilinen bir belgedir. E-devlet üzerinden e sgk borcu yoktur yazısı almak isteyen işletme sahiplerinin e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. SGK, Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur'u tek çatı altında birleştiren bir devlet girişimidir.
Türkiye bu yıl 4 yeni şehir hastanesine kavuşacak
29 Mayıs 2018, 09:28 0
Türkiye bu yıl 4 yeni şehir hastanesine kavuşacak
- Sağlık Bakanlığınca, bu yıl Eskişehir, Elazığ, Ankara ve Manisa'da olmak üzere 4 şehir hastanesi daha açılacak - Ankara Bilkent Şehir Hastanesi 892, Eskişehir Şehir Hastanesi 279, Elazığ Şehir Hastanesi 227, Manisa Şehir Hastanesi ise 156 poliklinikle hizmet verecek
SMA hastalarının
27 Mayıs 2018, 18:14 0
SMA hastalarının "geri ödeme" talebi
- SMA hastaları, tedavide kullanılan tek ilacın, hastalığın tüm tipleri için SGK tarafından geri ödeme listesine alınmasını talep etti - SMA Benimle Yürü Derneği Başkanı Süleyman Başaran: - "Kararlarınızı bilimin ışığında ve insan yaşamının kutsallığını göz önüne alarak, herhangi bir kriter koymadan ve bir an önce vermenizi istiyoruz" - SMA hastası çocuğu bulunan anne Seher Maden: - "Siz ki Sayın Cumhurbaşkanım, mazlum ülkelerin çocuklarına, evlatlarına yardım eden bir insansınız, muhakkak ki bizi de duyacaksınız, biliyorum. Bir anneyim ben, yardım edin"
26 Mayıs 2018, 11:43 0
"Kan kanserinde Türkiye'de erken tanı ve tedavi üst düzeyde"
- Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan: - "Dünyadaki gelişmelere paralel, Türkiye'de erken tanı ve tedavi üst düzeydedir. Özellikte kök hücre nakli, TÜRKÖK'ün de devreye girmesi ile hastaların çoğunluğuna yapılabilmektedir. 2017'de de sadece 600 AML hastasına kardeşten/gönüllü vericiden kök hücre nakli yapılmıştır. Yurt dışına hastanın gitmesi söz konusu değildir"
MHRS Nedir ? MHRS Nasıl Girilir ? MHRS Telefonla Hastane Randevusu Nasıl Yapılır?
25 Mayıs 2018, 19:45 0
MHRS Nedir ? MHRS Nasıl Girilir ? MHRS Telefonla Hastane Randevusu Nasıl Yapılır?
Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından uygulama koyulan bir sistemdir. MHRS hastane Randevu ekranına altındaki linke tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca, MHRS hastane randevularınızı 182'de arayarakta randevu alabilirsiniz. MHRS randevu sistemi ... MHRS online randevu işlemleri bu başlık siz okurlarımız için derlenmiştir. Hastane randevu numarası nedir? MHRS'den nasıl randevu alınır. Detaylar haberlerimizde.
Hastane randevu hattı! MHRS Randevu Alma
25 Mayıs 2018, 19:45 0
Hastane randevu hattı! MHRS Randevu Alma
Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), T.C. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmiş bir sistemidir. MHRS hastaneden randevu ekranına altındaki linke tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz. Randevularınızı 182'yi arayarak da MHRS hastaneden randevu alabilirsiniz. İşte MHRS randevu sistemi... MHRS online randevu prosedürleri bu başlık altındaki okuyucularımız için derlenmiştir. Hastane randevu hattı numarası kaç? MHRS'den randevu nasıl alınır. Detaylar haberimizde.
Günde 6-7 saat uyumak ölüm riskini azaltıyor
24 Mayıs 2018, 19:24 0
Günde 6-7 saat uyumak ölüm riskini azaltıyor
ANKARA (AA) - Sağlıklı yaşam için çalışma günlerinde yeterince uyuyamayan kişilerin, izin günlerinde bu eksiliği gidermesi gerektiği belirtildi."Journal of Sleep Research" dergisinde yayımlanan çalışmada, araştırmacılar, hafta...
Mesanesinden misket büyüklüğünde 35 taş çıktı
24 Mayıs 2018, 16:52 0
Mesanesinden misket büyüklüğünde 35 taş çıktı
- Kocaeli'de idrar yolunda yanma şikayetiyle hastaneye başvuran 90 yaşındaki hastanın mesanesinden misket büyüklüğünde 35 taş çıkarıldı
23 Mayıs 2018, 18:33 0
"KKKA aşısı önümüzdeki yıl dünya pazarına sunulacak"
- Sağlık Bakanı Ahmet Demircan: "Yerli aşı Hepatit B ve C aşılarını üretmek için son aşamaya geldik. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı aşısını dünyada ilk üreten de biziz. Önümüzdeki yıl içinde bu aşının klinik safhaları tamamlanacak ve aşı üretilip dünya pazarına sunulacak"
Beş çocuk babası böbrek nakli bekliyor
21 Mayıs 2018, 11:05 0
Beş çocuk babası böbrek nakli bekliyor
- Batman'da 3 yıl önce kızından nakledilen böbrekle sağlığına kavuşan Ayhan Apari, enfeksiyon dolayısıyla yeniden böbrek yetmezliğine yakalandı - Hasta Apari: - "Nakledilen böbrek sürekli enfeksiyon kaptığı için bitme noktasına gelmiş. İkinci böbrek nakline ihtiyacım var"
20 Mayıs 2018, 11:14 0
"Şeker hastalığı tanısı ramazanda konulabiliyor"
- Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli: - "Hasta, diyabetinin olduğunun farkında değil ve oruç tutmaya başlıyor. İftar sonrasında ise ani bir şeker yüksekliği ile acil servise gelebiliyor" - "Ramazanda daha önceden diyabet tanısı konulmamış bireylerin bu dönemdeki beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak tanısını koyabiliyoruz"
Aciller
19 Mayıs 2018, 11:14 0
Aciller "ASM"ler ile nefes alacak
- Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş: - "Radyoloji ve laboratuvar hizmetlerinin de olacağı merkezler mini bir hastane görevi görecek. Bu merkezlerde yeni alacağımız aile hekimleri çalışacak. Sözleşmeli olarak aldığımız aile hekimlerini burada istihdam edeceğiz ve merkezlerimiz gece 23.00'e kadar açık kalacak" - "Mahalle bazında yüzde 90 sorunlar çözülecek. Bu sistem, hastane acillerindeki yoğunluğu da azaltmış olacak. İlk etapta pilot bir çalışma başlatıyoruz. Edirne, Malatya, Silivri, Bartın'da hazırlığını yapıyoruz"
Şehir hastanesi 15 ayda 3,4 milyon hasta sayısına ulaştı
19 Mayıs 2018, 11:03 0
Şehir hastanesi 15 ayda 3,4 milyon hasta sayısına ulaştı
- Kentte 374 bin metrekare kapalı alanı, 800 hasta odası, suit, VIP ve standart oda konseptleriyle 210 yoğun bakım yatağı bulunan Mersin Şehir Hastanesi'nde, geçen yılın şubat ayından itibaren 3 milyon 400 bin hastaya hizmet verildi - Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı: - "Hizmetlerimiz her geçen gün hızla artarak devam ediyor. Poliklinikte acil servis dışında günlük ortalama 10 bin hastamız poliklinik hizmeti alıyor" - "40 branşta 357 uzmanımızla hizmet veriyoruz. 53 ameliyathanemiz var. Hastane genelinde yoğun bakım yataklarında doluluk yüzde 98 iken, diğer servis yataklarımızda da yüzde 95 doluluk oranı mevcut"