Yıldırım-Muscat ortak basın toplantısı

- Başbakan Yıldırım: (1) - "Malta daima Türkiye'yi AB'ye tam üyeliği konusunda destekleyen, şartsız, koşulsuz destek veren bir ülke, bunu takdir ediyoruz. Malta'nın dönem başkanlığı içerisinde de AB-Türkiye ilişkilerinin daha da geliştirilmesi, yeni fasılların açılması ve güncellenmesine karar verilen AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması'nın çalışmalarına başlanmasını ümit ediyoruz" - "AB ile Türkiye arasındaki mültecilerin durumuyla ilgili, AB-Türkiye arasındaki vize serbestliği konuları ve geçmişte karşılıklı mutabık kalınan konularla ilgili bugün yaşanan sorunları da değerlendirdilk ve bu konularda AB'nin daha hızlı adım atması ve yeni bir bakış açısı getirmesinin gerektiğini ifade ettik"

Yıldırım-Muscat ortak basın toplantısı

VALLETTA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Malta daima Türkiye'yi AB'ye tam üyeliği konusunda destekleyen, şartsız, koşulsuz destek veren bir ülke, bunu takdir ediyoruz. Malta'nın dönem başkanlığı içerisinde de AB-Türkiye ilişkilerinin daha da geliştirilmesi, yeni fasılların açılması ve güncellenmesine karar verilen AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması'nın çalışmalarına başlanmasını ümit ediyoruz." dedi.

Başbakan Yıldırım ile Malta Başbakanı Joseph Muscat, 1,5 saat süren baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından, ortak basın toplantısı düzenledi.

Mevkidaşı Muscat'ı ve salondakileri "Merhaba" diyerek selamlayan Yıldırım, merhabanın her iki ülkede de kullanıldığını, dostluğu ve kardeşliği ifade ettiğini belirtti.

Malta'da, şahsına ve heyetine gösterilen ilgiye teşekkür eden Yıldırım, başbakan düzeyinde Malta'ya ilk ziyareti gerçekleştirmiş olmanın da mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Türkiye ile Malta arasındaki diplomatik ilişkilerin 50'nci yıl dönümü olduğunu dile getiren Yıldırım, şüphesiz Akdeniz'deki ilişkilerin bununla sınırlı olmadığını, iki ülke ilişkilerinin asırlar öncesine dayandığını ifade etti.

Malta'nın, Türkiye'de büyükelçilik açma kararını memnuniyetle öğrendiklerini belirten Yıldırım, yakın zamanda büyükelçinin görevine başlaması temennisinde bulundu. Yıldırım, Muscat ile önemli ikili konuları ele aldıklarını, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi, yatırımların daha da artırılması konularını görüşme fırsatı bulduklarını dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, ülkede iki Türk liman işletmecisinin başarıyla görev yaptığını öğrenmelerinin kendilerini mutlu ettiğine dikkati çekerek, "İş birliği alanımız sadece denizcilikle sınırlı değil, başka birçok alanda iş birliği imkanları mevcut. Bugün iki anlaşma imzaladık. Bu anlaşmalar sağlık ile aile ve sosyal politikalar konusunda iş birliğini öngörüyor." dedi.

- AB-Türkiye ilişkileri

Malta'nın, AB dönem başkanlığını ocak ayından itibaren devraldığını anımsatan Yıldırım, "Malta daima Türkiye'yi AB'ye tam üyeliği konusunda destekleyen, şartsız, koşulsuz destek veren bir ülke, bunu takdir ediyoruz. Malta'nın dönem başkanlığı içerisinde de AB-Türkiye ilişkilerinin daha da geliştirilmesi, yeni fasılların açılması ve güncellenmesine karar verilen AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması'nın çalışmalarına başlanmasını ümit ediyoruz. Bu konuda gereken desteği Sayın Muscat'ın vereceğinden eminiz." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişimi karşısında Malta'nın demokrasi ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden yana açık ve net bir tavır koymasını da takdirle karşıladıklarını dile getirdi.

Yıldırım, Muscat ile bölgesel konuları ele aldıklarını, mülteci sorunu başta olmak üzere Suriye'de barışın tesis edilmesi, siyasi çözüm bulunması, Libya'da benzer şekilde sorunların üstesinden gelinerek istikrarın sağlanması gibi konularda görüş alışverişinde bulunduklarını anlattı.

- "AB'nin hızlı adım atması gerektiğini ifade ettik"

Başbakan Yıldırım, "AB ile Türkiye arasındaki mültecilerin durumuyla ilgili, AB-Türkiye arasındaki vize serbestliği konuları ve geçmişte karşılıklı mutabık kalınan konularla ilgili bugün yaşanan sorunları da değerlendirdik ve bu konularda AB'nin daha hızlı adım atması ve yeni bir bakış açısı getirmesinin gerektiğini ifade ettik." diye konuştu.

Malta'nın gemi sicili, filo bakımından dünyanın üçüncü büyük ülkesi olduğuna işaret eden Yıldırım, "Dolayısıyla bu alandaki mevcut iş birliğinin daha ileri taşıma imkanı olduğunu bir kez daha gördük ve teyit ettik. Ayrıca gelecek dönemde özellikle yabancı dil eğitimi konusunda Malta ile çok daha yakın çalışma imkanı olacağını düşünüyoruz. Bu konuları da etraflıca değerlendirdik." dedi.

Yıldırım, Libya'nın Malta ve Türkiye için önemine işaret ederek, burada istikrarın sağlanması ve grupların bir araya gelip bir irade ortaya koymasının hem göçmen sorununun çözümü hem de terörle mücadele açısından anlam taşıdığını kaydetti. Yıldırım, bu konuda ülkelerin gayretlerinin sonuca odaklanmasının önem arz ettiğini sözlerine ekledi.

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×