Türkiye-Rusya ilişkileri hızla düzelme sürecinde

- Türkiye-Rusya Parlamentolararası Dostluk Grubu, "Uçak krizi"nin üzerinden bir yıl geçmesinin ardından, yeniden kuruldu - Dostluk Grubu Başkanı Berber: - "Hem Sayın Cumhurbaşkanımızın hem Sayın Putin'in dirayetli liderlik göstermesiyle, kararlı iradeleriyle sorun ciddi anlamda aşıldı ve ilişkilerimiz her gün biraz daha iyileşiyor" - "İki ülkenin iş birliği büyük bir sinerji yaratacak, hem Rusya'nın Türkiye'nin çıkarlarına güzel sonuçlar doğuracak"

Türkiye-Rusya ilişkileri hızla düzelme sürecinde
24 Kasım 2016 Perşembe 11:10

TBMM (AA) - ALP ÖZDEN - Türkiye-Rusya Parlamentolararası Dostluk Grubu, "Uçak kirizi"nin üzerinden bir yıl geçmesinin ardından, yeniden kuruldu.

Geçen yıl 24 Kasım'da Rus uçağının düşürülmesiyle iki ülke arasında başlayan gerginlik, parlamentolara da yansımış ve 26. Dönem'de Rusya, "Dostluk Grubu" listesine dahil edilmemişti.

Son dönemde Türkiye ile Rusya ilişkilerinde başlayan iyileşmeye, şimdi iki ülke parlamentoları da katkı vermeye hazırlanıyor.

TBMM'de Rusya ile Dostluk Grubu "Uçak kirizi"nin birinci yılında resmen kuruldu, başkanlığı da AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber getirildi. Berber, yaptığı açıklamada Rusya Meclisi Duma'da da Türkiye ile dostluk grubunun oluşturulduğunu belirterek, önümüzdeki günlerde Meclis Başkanlığı vasıtasıyla önce Rusya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyelerini Türkiye'ye davet edeceklerini, ardından bu ziyarete karşılık vermek istediklerini ifade etti.

Berber, "Parlamenter diplomasinin, ilişkilerin belli bir noktada gelmesine çok ciddi katkısı olduğunu düşünüyorum. Çünkü oradaki milletvekillerinin de çevresi var ve yönetimle olan ilişkileri dolayısıyla kendileri açısından baskı unsuru olabiliyor, taleplerini iletebiliyorlar. Biz, Türkiye'deki talepleri oraya iletme noktasında, onlar da kendi ülkelerinden Türkiye ile talepleri iletme noktasında bu ilişkiyi sürdüreceğiz." diye konuştu.

Sadece siyasi anlamda değil, ekonomik, sosyal, kültürel faaliyetlerin de önemine değinen Berber, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Rusya'da daha önceki dönemde Yunus Emre Enstitüsünü Moskova'da açmıştık. Önümüzdeki dönemde Petersburg'ta da ihtiyaç olacaktır. Rusya'nın büyük şehirlerinde Yunus Emre Enstitüsü çok önemli çünkü Ruslarda müthiş şekilde Türkçe öğrenme hevesi var. Çünkü Türkiye'de yaşayan 70 binden fazla Rus var. Oradaki insanların bu ilgisini karşılamamız lazım. Ekonomik ilişkiler gün geçtikçe ivme kazanıyor. Geçen yıl bugün meydana gelen uçak krizinin üzerinden tam bir yıl geçti. Bu bir yıl Türkiye-Rusya ilişkilerinde dibi gördüğümüz zamanlar oldu. Çok gergin süreçler yaşandı. Ekonomik olarak karşılıklı çıkarlar çok zedelendi. Ama hem Sayın Cumhurbaşkanımızın hem Sayın Putin'in gerçekten dirayetli liderlik göstermesiyle, kararlı iradeleriyle bu sorun ciddi anlamda aşıldı ve Rusya ile ilişkilerimiz her gün biraz daha iyileşiyor."

Başbakan Binali Yıldırım'ın önümüzdeki günlerde Moskova'ya ziyaret gerçekleştireceğini ifade eden Recai Berber, bu ziyarete muhtemelen dostluk grubu olarak katılacaklarını bildirdi.

Türkiye ile Rusya'nın birbirine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Berber, "Bu iş birliği büyük bir sinerji yaratacak, hem Rus ekonomisinin ve halkının çıkarlarına hem Türkiye'nin çıkarlarına güzel sonuçlar doğuracak." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×