TBMM Genel Kurulu

- 674 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında KHK kabul edilerek yasalaştı

TBMM Genel Kurulu

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulunda, 674 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kabul edilerek yasalaştı.

"Temel kanun" olarak iki bölüm halinde görüşülen düzenlemeye, daha sonraki KHK'ler ile yapılan değişiklikler, önergelerle yansıtıldı.

Yasa; Maarif Vakfı Mütevelli Heyetine verilecek huzur hakkı, bir defaya mahsus olmak üzere, dershane ve etüt merkezlerinde en az altı yıl çalışmış olanların KPSS şartı aranmaksızın sözlü sınavla kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerdeki sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına atanabilmesi, Adli Tıp Kurumu bünyesinde Adli Bilişim İhtisas Dairesi kurulması, yargılamanın hızlandırılması kapsamında mahkemelerin işleyişleriyle ilgili bazı tedbirler alınması, ceza infaz kurumlarının inşası için belli şartlardan muafiyet getirilmesi, OHAL kapsamında kayyum atanan şirketlerde, bu görevin ve bu şirketlerin satış ve tasfiyesine ilişkin işlemlerin TMSF tarafından yerine getirilmesi, valilerin umuma açık yerlere kurulacak sistemlere ilişkin faaliyetleri koordine etmesi, insansız hava araçlarının kayıt ve kontrolü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının yeniden yapılandırılmasına dair düzenlemeleri içeriyor.

Terör bağlantısı nedeniyle görevden uzaklaştırılan veya tutuklanan belediye başkanlarının, meclis üyelerinin yerine il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğerlerinde ise vali tarafından seçilme yeterliliğine sahip kişiler arasından atama yapılması da düzenlemede yer alıyor.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, önerge üzerinde yaptığı konuşmada, "iktidarın elini Cumhuriyet Gazetesi'nden çekmesi, tutuklu yazar ve yöneticilerinin derhal bırakılması gerektiğini" söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) dünyada 50'ye yakın ülkede okulları bulunduğunu, bunlardan 5'inin iktidarın talepleri uyarınca kapatıldığını ifade eden Balbay, "Siz içeride baskıyı artırdıkça onlar orada kahraman oluyor. Şimdi dışarıda Türkiye aleyhtarları yaratıyorsunuz. Bu çekiçle sinek ezmektir. Böyle devam ederse Türkiye, dışarıda yalnızlaşacak. Cumhurbaşkanı, CHP hakkında suç duyurusunda bulundu. Sıra size gelecek. Çünkü Cumhurbaşkanı 'Ben FETÖ ile tek başıma mücadele ettim.' dedi." ifadesini kullandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×