TBMM Genel Kurulu

- HDP ve CHP'nin grup önerileri kabul edilmedi

TBMM Genel Kurulu

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulu'nda, HDP ve CHP'nin grup önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurul'da, FETÖ'nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanlığına AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek'in, Başkanvekilliğine AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın, Sözcülüğe AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır'ın, Katip Üyeliğe AK Parti Erzincan Milletvekili Serkan Bayram'ın seçildiği, milletvekillerinin bilgisine sunuldu.

HDP'nin, kapatılan radyo ve televizyonlar ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi kabul edilmedi.

CHP'nin "sözleşmeli öğretmenlik sisteminde sözlü mülakat yönteminin araştırılması" konulu grup önerisi üzerine konuşan CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, mülakatla işe alımların siyasi ve ideolojik öğretmen alımlarına yol açacağını iddia etti.

Usluer, mülakatlarda adaylara yöneltilen bazı soruları okuyarak, soruların seçiminin bile siyasi davranıldığının kanıtı olduğunu savundu.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş de kalkınmada birinci öncelikli illerde öğretmenlerin görev yerlerinde sabit olarak kalması için sözleşmeli öğretmenliği gündeme getirdiklerini söyledi.

Mülakat uygulamasının sıkça tartışıldığını ifade eden Maviş, bir öğretmenin özgüveninin, iletişim beceresini test etmenin en geçerli yolunun mülakat olduğunu, bu yüzden mülakat yönteminin eleştirilmesini doğru bulmadığını vurguladı.

Maviş, mülakatlardaki soruların bilim adamları, redaksiyon kurulu, uzmanlar tarafından hazırlandığını, soruların bilimsel süzgeçten geçirilerek, dil, anlatım, ifade açısından redaksiyon yapılarak mülakat komisyonlarına gönderildiğini anlattı.

AK Parti'li Maviş, hazırlanan sorular dışında mülakatta başka bir soru sorulduğuna dair somut bir bilgi, belge bulunması halinde bu konunun araştırılmasına, sorumlular hakkında soruşturma açılmasına destek vereceklerini belirtti. Maviş, "Bahse konu soruların hiçbirinin sorulduğuna dair bulguya rastlamadık." dedi.

CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×