Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu:

- "Herkes yanlış yapabilir, iktidarın yanlışları da olabilir. Onları hırpalayarak değil doğru bildiğimiz noktaya ikaz ederek çekmemiz lazım. Muhalefetin de hırçınlaşmaması lazım"

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu:
09 Kasım 2016 Çarşamba 13:00

ANKARA (AA) - Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Herkes yanlış yapabilir, iktidarın yanlışları da olabilir. Onları hırpalayarak değil doğru bildiğimiz noktaya ikaz ederek çekmemiz lazım. Muhalefetin de hırçınlaşmaması lazım." dedi.

Karamollaoğlu, Afganistan'ın Türkiye Büyükelçisi Amanullah Jayhoon'u parti genel merkezinde kabul etti.

Burada konuşan Karamollaoğlu, Afgan halkının sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ancak Türkiye'nin her zaman Afganistan'ın yanında olduğunu ifade etti. Ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi konusunda katkı sağlayacağını vurgulayan Karamollaoğlu, Afganistan'ın özellikle Kurtuluş Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'ye yaptığı katkıların unutulamayacağını söyledi.

Amanullah Jayhoon ise Türkiye dışında olduğu için parti kongresine katılamadığını belirterek yeni görevinde Karamollaoğlu'na başarılar diledi.

- İktidar ve muhalefete çağrı

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Karamollaoğlu, Türk siyasetinde gelinen noktayı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine hem iktidarı hem de muhalefeti sağduyulu olmaya davet etti.

Ülkeye dışarıdan bir tehdit gelmesi halinde yapılacak ilk işin, iktidarın ve muhalefetin kucaklaşması olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Herkes yanlış yapabilir, iktidarın yanlışları da olabilir. Onları hırpalayarak değil doğru bildiğimiz noktaya ikaz ederek çekmemiz lazım. Muhalefetin de hırçınlaşmaması lazım. Onlarda da yanlış olur, yanlış olmasa, farklılıklar olmasa zaten siyasi partiler olmaz. O halde onların da sükunet içerisinde ama kararlılıkla elbette doğru bildiklerinin üzerinde durmaları gerekir.

Şu anda Türkiye her yönden kıskaca alınmak isteniyor. Terör çok açık, net, dış destekli. Bu az değil, 30 küsur senedir devam ediyor. Türkiye direndi ama şimdi bu canımızı iyice yakacak bir tarzda şehirlere kadar indi. Ekonomik yönden sıkıntıya doğru itiliyoruz. Aynı zamanda da dost olmamız gereken ülkelerle, çeşitli bahanelerle aramıza bir şeyler sokularak kavga etmeye başladık. Bunlardan, bu atmosferden de kurtulmamız gerekir."

Saadet Partisi olarak ne iktidar ne de muhalefete husumet beslemediklerini belirten Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

"Türk siyasi hayatına bu sözlerimizle bir mesaj vermek isteriz. Kimseye karşı bir husumetimiz yok. İktidardaki parti müntesipleri ile biz yıllarca beraber siyaset yaptık, bizim kardeşlerimiz ama yanlış bildiğimizi söyleriz, hakaret ederek onları küçük düşürmek için değil.

Muhalefetle de biz geçmişte yeri geldi çekişmenin içerisine girdik, yeri geldi hükümetlerde koalisyon kurduk, seçim ittifakları yaptık. Bugün onlara da tavsiyem, evet Türkiye'de bugün birtakım yanlışlar var ama bunların suhuletle çözülmesi yoluna gidilmesi daha isabetli olur diye düşünüyoruz."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×