"Müslümanların serbestçe ibadet etmeleri büyük kazanç"

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belarus'a gerçekleştirdiği resmi ziyarete katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın: - "(Minsk Camisi) Son derece mutluyum, Belarus gibi diğer dinlere özgürlüğü tanıyan bir ülkede, toplumlar arası kaynaşmanın neredeyse ortak anlayış oluşmasında bir önemli mabet olan caminin bugün çok güzel bir mekanda 600 yıllık bir tarihi temel üzerine inşa edilmiş olması, bir Türk vatandaşı olarak, bir parlamenter olarak bizleri son derece memnun etti" - "Buralarda Müslümanların ibadetlerini serbestçe yapmaları, bizim vatandaşlarımız için de Türkiye Cumhuriyeti Devleti için de çok büyük bir kazanç olacaktır" - "Toplumları kucaklayan, adaleti götüren, dinini anlatan ama zorlamaya hiçbir şekilde tevessül etmeyen bir dinin temsilcileriyiz. O anlayışta, bütün ülkelerde olduğu gibi bu çok uzak mekanlarda da olmak büyük devlet olmanın bir gereğidir diye düşünüyorum"

12 Kasım 2016 Cumartesi 11:17

MİNSK (AA) - ENES KAPLAN - MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Belarus'un başkenti Minsk'te Türkiye'nin katkılarıyla yeniden inşa edilen Minsk Camisi'nin ibadete açılmasına ilişkin, "Son derece mutluyum, Belarus gibi diğer dinlere özgürlüğü tanıyan bir ülkede toplumlar arası kaynaşmanın neredeyse ortak anlayış oluşmasında bir önemli mabet olan caminin bugün çok güzel bir mekanda, 600 yıllık bir tarihi temel üzerine inşa edilmiş olması, bir Türk vatandaşı olarak, bir parlamenter olarak bizleri son derece memnun etti." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Belarus'a gerçekleştirdiği resmi ziyarete iştirak eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, programa ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Ziyaret sırasında Türkiye ve Belarus arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi için yapılan siyasi anlaşmaların yanında, çok güzel bir caminin, Minsk Camisi'nin açılışına şahitlik ettiklerini belirten Yalçın, "Son derece mutluyum, Belarus gibi diğer dinlere özgürlüğü tanıyan bir ülkede toplumlar arası kaynaşmanın neredeyse, ortak anlayış oluşmasında önemli bir mabet olan caminin bugün çok güzel bir mekanda, 600 yıllık bir tarihi temel üzerine inşa edilmiş olması bir Türk vatandaşı olarak, bir parlamenter olarak bizleri son derece memnun etti." diye konuştu.

Yalçın, "600 yıllık diyorum, çünkü oradaki çok kıymetli Müslümanlar, çok büyük zorluklar içerisinde burada bir camiyi inşa etmek suretiyle dinlerini icra etme sevdasına düşmüşler yüzyıllardır. Böyle bir anlayışa son noktayı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, özellikle de Diyanet İşleri'nin koymuş olması, bizleri memnun etti. Buralarda Müslümanların ibadetlerini serbestçe yapmaları, bizim vatandaşlarımız için de Türkiye Cumhuriyeti Devleti için de çok büyük bir kazanç olacaktır." ifadesini kullandı.

- "Zorlamaya tevessül etmeyen bir dinin temsilcileriyiz"

"Biz Osmanlı Devleti'nin devamıyız." diyen Semih Yalçın, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Osmanlı'nın anti tezi değildir, Osmanlı da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin anti tezi değildir. Türklerdeki o alışkanlık misali devamı niteliğindedir. Osmanlı'daki bu anlamdaki o emperyal anlayış, Türkiye Cumhuriyeti Devletinde de olması lazım. Burada karıştırmayalım emperyalist anlamında değil, diğer toplumları kucaklayan, adaleti götüren, dinini anlatan ama zorlamaya hiçbir şekilde tevessül etmeyen bir dinin temsilcileriyiz. O anlayışta bütün ülkelerde olduğu gibi bu çok uzak mekanlarda da olmak, büyük devlet olmanın bir gereğidir diye düşünüyorum. O Türk tarihinde kurulmuş büyük devletlerin sonuncusu olan ve şu anda hayatiyetini devam ettiren Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne bu anlayışın intikal ettiği, bu kıymet hükmünün bugünlere taşındığı anlamını taşır. Bu son derece önemli ve güzel bir hadise."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×