Milli Tarım Projesi toplantısı

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (4) "(AP Başkanı Schulz'un açıklamaları) Anlıyoruz ki birileri kendi akıllarınca bize bu coğrafyayı dar etmek istiyor. Ellerinden geleni arkasına koymasınlar. Ne diyor, şu terbiyesize bak ya, 'Yaptırım uygularız.' diyor. Senin her yerin yaptırım olsa ne yazar? Geç kalıyorsun, geç. Biz de bu saldırıya cevap olarak, onların kullandığı ne kadar maşa, alet, hain varsa hepsinin başını eziyoruz, ezeceğiz" - "Batı ne diyor, 'İdam olmaz, nereden bunu konuşuyorsunuz.?' diyor. Ben de buradan Batı'ya sesleniyorum, ey Batı, bu milletin kaderi sizin elinizde değil, bu milletin kaderi bizim elimizdedir. Bugün dünyanın büyük bir çoğunluğunda da bu var. Kimsin sen ya? Neymiş orada bir parlamentonun başkanı. Nesin sen? Sen, Türkiye adına ne zamandan beri karar verme yetkisine sahip oldun?" - "53 yıldır Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne almayan sen veya siz, nasıl olur da Türkiye hakkında böyle bir karar verme yoluna gidersiniz? Sen daha Türkiye'yi tanıyamamışsın. Türkiye'deki birileriyle çevirdiğiniz fırıldaklar bu millet adına değildir, bu millet kendi kararını kendi verir, kendi göbeğini kendi keser"

Milli Tarım Projesi toplantısı

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz'un açıklamalarına ilişkin, "Anlıyoruz ki birileri kendi akıllarınca bize bu coğrafyayı dar etmek istiyor. Ellerinden geleni arkasına koymasınlar. Ne diyor, şu terbiyesize bak ya, 'Yaptırım uygularız.' diyor. Senin her yerin yaptırım olsa ne yazar? Geç kalıyorsun, geç. Biz de bu saldırıya cevap olarak, onların kullandığı ne kadar maşa, alet, hain varsa hepsinin başını eziyoruz, ezeceğiz." dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Milli Tarım Projesi toplantısında yaptığı konuşmada, salondakilerin "idam isteriz" sloganları üzerine, hükümetin ve MHP'nin idam konusunu parlamentoda görüşmekten yana olduklarını belirtti.

Parlamentoda idam kararı aldığında kendisinin de bunu onaylayacağını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nereye gidecek bu? Ondan sonra referandum olduğu için millete gelecek. Asıl onay merci sizsiniz, millet. Batı ne diyor, 'İdam olmaz, nereden bunu konuşuyorsunuz.' diyor. Ben de buradan Batı'ya sesleniyorum, ey Batı, bu milletin kaderi sizin elinizde değil, bu milletin kaderi bizim elimizdedir. Bugün dünyanın büyük bir çoğunluğunda da bu var. Kimsin sen ya? Neymiş, orada bir parlamentonun başkanı. Nesin sen? Sen, Türkiye adına ne zamandan beri karar verme yetkisine sahip oldun? 53 yıldır Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne almayan sen veya siz, nasıl olur da Türkiye hakkında böyle bir karar verme yoluna gidersiniz? Sen daha Türkiye'yi tanıyamamışsın. Türkiye'deki birileriyle çevirdiğiniz fırıldaklar bu millet adına değildir, bu millet kendi kararını kendi verir, kendi göbeğini kendi keser. Siz önce verdiğiniz sözleri tutun. Siz önce Avrupa Birliği Parlamentosu'nda, Avrupa Kongresi'nde, kongre binasında veya dışında, oralarda önce terör örgütlerinin temsilcilerini temizleyin. PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmek meseleyi bitirmez, önce onların temsilcilerini temizleyin de sizi o zaman görelim.

Şu anda Almanya'da, Fransa'da, İsveç'te, Hollanda'da, her tarafta terör örgütünün ajanları cirit atıyor. Onlara her türlü desteği vereceksiniz ondan sonra da kalkıp Türkiye'ye de 'AB ile ilgili müzakereler durdurulacak.' diyeceksiniz. Müzakereleri durdurun, geç kaldınız ya hemen kararınızı verin. Sayın Başbakan ve bakanlar burada. Ben de Cumhurbaşkanı olarak diyorum ki yıl sonuna kadar sabredelim ondan sonra millet gidelim."

- "Senin her yerin yaptırım olsa ne yazar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu, millete gideceklerini, İngiltere'nin de millete gittiğini ve milletin "AB'den çıkalım." dediğini söyledi.

Türkiye'nin, Suriye ve Irak'tan gelen mülteciler için devletin kasasından harcadığı paranın 15 milyar dolara ulaştığını, sivil toplum kuruluşlarının verdiği paralarla rakamın 30 milyarı bulduğunu anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bize 3 milyar avro vereceklerdi. Verdikleri rakam 200-225 milyon dolar. Siz verdiğiniz sözü hiç tutmadınız ki bugüne kadar. Sizinle biz nereye yürüyeceğiz? Bunlar dürüst değil. Dolayısıyla biz dürüst olanlarla yol yürüyeceğiz. Anlıyoruz ki birileri kendi akıllarınca bize bu coğrafyayı dar etmek istiyor. Ellerinden geleni arkasına koymasınlar. Ne diyor, şu terbiyesize bak ya, 'Yaptırım uygularız.' diyor. Senin her yerin yaptırım olsa ne yazar? Geç kalıyorsun, geç. Biz de bu saldırıya cevap olarak, onların kullandığı ne kadar maşa, alet, hain varsa hepsinin başını eziyoruz, ezeceğiz. Şehitlerimizin başında biz gözyaşı dökeceğimize, varsın onların topu birden cehennem çukurunda cayır cayır yansın."

Erdoğan, ülkenin tek bir evladının tırnağına teröristlerin ve yardakçılarının milyon tanesini değişmeyeceklerini vurguladı.

Uluslararası alanda da terör örgütlerinin arkasında güçlerle hesaplaşmaktan geri durmayacaklarını altını çizen Erdoğan, "15 Temmuz, bizim artık canımızdan başka kaybedecek hiçbir şeyimizin kalmadığını gördüğümüz gündür. İşte dün, Asya'dan Avrupa'ya 100 binler yürüdü. Bundan sonra gizli saklı hiçbir şey kalmamıştır. Hodri meydan diyoruz." ifadelerini kullandı.

Arif Nihat Asya'nın bayrak şiirinden dizeler okuyan Erdoğan, 15 Temmuz gecesi milletle birlikte altında doğdukları bayrağın dibinde ölmeye ant içtiklerini dile getirdi.

- "Dünya beşten büyüktür demeye devam edeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ denen ihanet çetesinin ortaya çıkan her fitnesinde bu andı tekrarladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"PKK, DEAŞ ve DHKP-C'nin ve diğer tüm terör örgütlerinin her saldırısında andımıza olan bağlılığımız daha da artıyor. Bunun için tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyoruz ve bu şekilde yola devam ediyoruz. Bize ya olmaktan ya ölmekten başka şans tanımayanlara cevabımızı öyle bir vereceğiz ki görmeyen, duymayan kalmayacak. İşte bunun için Suriye'de, Irak'ta olmaya, bunun için dünya beşten büyüktür demeye devam edeceğiz. Bunun için 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Hatta bununla da kalmayacak en kısa sürede 2053 ve 2071 vizyonumuzu şekillendirmeye başlayacak, torunlarımızın önünü hazırlayacağız. Allah'ın izniyle yeni Türkiye, 2 bin 200 yıllık devlet geleneğimizin, bin 400 yıllık medeniyetimizin, coğrafyadaki bin yıllık varlığımızın, 93 yıllık cumhuriyetimizin şahikası olacaktır. Ancak bu şekilde şehitlerimize haklarını helal ettirebilir ancak bu şekilde gözü yaşlı yüreği yaralı ana, baba, eş ve evlatların haklarını helal ettirebiliriz. Ancak bu şekilde bizden sonraki nesillere olan vazifemizi yerine getirmiş oluruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Tarım Projesi toplantısındaki konuşmasının ardından salona sığmayan ve Beştepe Millet Camisi ile Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi arasındaki alana kurulan dev ekrandan töreni takip eden vatandaşlara da selamlama konuşması yaptı.

Vatandaşlara "Hoşgeldiniz." diyen Erdoğan, milli tarım politikasının görüşüldüğü toplantıda kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerini iletti.

- "Birileri gelmek istemiyor, varsın gelmesin

Erdoğan, toplantının gerçekleştirildiği salonun 2 bin 300 kişilik olduğuna işaret ederek, "Keşke daha büyüğünü yapsaydık ama birileri, biliyorsunuz, buna da tahammül edemediler. Fakat işte bugün burada milletin evinde kimler vardı? Benim çiftçi kardeşim vardı. Birileri gelmek istemiyor, varsın gelmesin, asıl sahipleri geliyor ya bize o yeter ve inşallah şu külliye, ileride idare binamız, burada milletin evi, burada gördüğünüz gibi bu camimiz, şimdi şurada da hamdolsun çok amaçlı salonlarımız yapılıyor ki orada aynı anda 2 bin kişi yemek yiyebilecek, size ikramlarımızı orada yapacağız. Aynı zamanda sergi salonlarımız orada olacak." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesinin inşaatının devam ettiğini belirten Erdoğan, buranın 5 milyon cilt kitabıyla Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olacağını ifade etti.

Kütüphanenin 24 saat boyunca halka açık olacağını söyleyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim derdimiz millet, biz milletimizle yürüdük. 15 Temmuz'da da siz ne dediniz 'Yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan' ve yürüdük, yürüdünüz. Allah sizlerden razı olsun. Bu millet aziz millet, bu millet yüce bir millet, bu millet 246 şehit verdi, 2 bin 194 gazi. Sadece şu külliyenin çevresinde 29 şehidimiz var, 36 gazimiz var ve şehadet makamına inanmış bir millet, İstiklal Marşı'nı iyi hazmetmiş bir millet." değerlendirmesinde bulundu.

-" Toprak bizim vazgeçilmezimiz"

İstiklal Marşı'nın "Arkadaş yurduma alçakları uğratma sakın /Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın / Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk'ın / Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın." dizelerini okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşte siz göğsünüzü siper ettiniz. F16'lara siper ettiniz, helikopterlere siper ettiniz, tanklara siper ettiniz, toplara siper ettiniz, silahlara siper ettiniz, Rabbim de nusretini gönderdi, elhamdülillah. İnşallah toprak bizim vazgeçilmezimiz ve bu toprakla beraber topraktan geldik, toprağa döneceğiz. Öyle mi? Kardeşlerim memlekete, memleketlere, tüm il, ilçelere, köylere selamlarımızı iletin, Artvin'e selamımızı yollayın. İnşallah bütün kardeşlerimize selamımızı gönderin, yolunuz açık olsun. Rabbim kazalardan, belalardan muhafaza etsin, hayırlısıyla inşallah maksuda ulaşalım, Allah'a emanet olun." şeklinde konuştu.

(Bitti)


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×