Meclis, yeni yasama yılına yoğun gündemle başlayacak

- Irak ve Suriye Tezkeresi ile çalışmalarına başlayacak Meclis, ekim ayında önemli düzenlemeleri hayata geçirecek - Yeni yasama yılında ilk etapta OHAL'in uzatılması, KHK'lar, Bilirkişilik, Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni, MEB Teşkilat Yasa Tasarısı ile Emekli Sandığı Kanunu'nda değişiklik yapan düzenlemelerin ele alınması planlanıyor

Meclis, yeni yasama yılına yoğun gündemle başlayacak
30 Eylül 2016 Cuma 12:03

TBMM (AA) - MELDA ÇETİNER- Meclis, yarın başlayacağı yeni yasama yılında önemli düzenlemeler için yoğun gündemle çalışmaya hazırlanıyor.

Meclis'in 26. Dönem ikinci Yasama Yılı'ndaki ilk işi açılışın hemen ardından ele alacağı, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi olacak.

TBMM Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yasama yılı açış konuşmasının ardından teamüllerin aksine çalışmalarını sürdürecek.

"Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden Türkiye'ye yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı ulusal güvenliğin idame ettirilmesini sağlamak için hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tayin olunacak şekilde, gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi, yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması ve bu kuvvetlerin Hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile gerekli düzenlemelerin yapılması" için verilen izin süresinin 30 Ekim 2017'ye kadar uzatılmasına dair Başbakanlık Tezkeresi yarın Genel Kurulda ele alınacak. Süresi 2 Ekim'de dolacak tezkere üzerinde gruplar adına birer milletvekili, Hükümet adına Milli Savunma Bakanı Fikri Işık konuşacak.

Genel Kurul, 4 Ekim Salı gününden itibaren çalışmalarını sürdürecek. Meclisi 2017 yılı bütçesine kadar yoğun bir gündem bekliyor.

- "Temizlik ve tadilat çalışmaları Genel Kurulun faaliyetlerini etkilemeyecek"

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Meclis'in, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde hasar gördüğü bölümlerinde tadilat çalışmalarının sürmesi nedeniyle çalışmalarına ara vereceği haberlerinin doğru olmadığını belirterek, temizlik ve tadilat çalışmalarının Genel Kurulun faaliyetlerini etkilemeyeceğini söyledi.

Meclis'in ekim ayı boyunca önemli düzenlemeler için mesai yapacağını belirten Elitaş, olağanüstü halin uzatılması, Genel Kurul gündeminde bulunan iki KHK, Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısı, Emekli Sandığı Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin düzenleme, Bilirkişilik Kanunu Tasarısı ve Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanunu'nda değişiklik yapan yasa tasarısının görüşüleceğini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×