Kurtulmuş: Türkiyeye algı operasyonu yapılıyor

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bursa Orhangazi’de sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Kurtulmuş: Türkiyeye algı operasyonu yapılıyor
16 Kasım 2016 Çarşamba 14:47

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Türkiye olarak sadece terör örgütleriyle mücadele etmiyoruz. İşte görüyorsunuz, PKK’nın kaçak bir milletvekili Avrupa’daki falanca salonlarda siyasi faaliyette bulunuyor. Madem siyasi faaliyette bulunmayı o kadar istiyorsun, neden Türkiye’den kaçıyorsun?" dedi.

Kurtulmuş, Bursa Orhangazi’de sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Kurtulmuş, toplantıda yaptığı konuşmada, Osmangazi Köprüsü’nün İznik, Orhangazi, Bursa ve İzmir’e kadar olan güzergaha çok büyük değer kattığını söyledi.

Türkiye’nin son bir yıl içerisinde terör örgütlerinin tehdidi ve baskısı altında olduğunu belirten Kurtulmuş, PKK, DEAŞ, FETÖ ve diğer terör örgütlerince hem bombalı saldırılarla hem şehirlerde hendekler, çukurlar kazılarak yapılan terörist faaliyetlerle köşeye sıkıştırılmaya çalışıldığını vurguladı.

Sur, Cizre, Hakkari, Şırnak ve diğer birçok yerleşim bölgesinde terör örgütü PKK’nın, kazdığı çukur ve hendekler, patlattığı bombalarla bölge halkına hayatı zindan ettiğini ifade eden Kurtulmuş, "Devlet olarak kararlı bir şekilde üzerlerine gidiyoruz ve bu terör faaliyetlerinde bulunan örgütlerin kökünü kurutmadan da bu operasyonlarımıza son vermeyeceğiz. Artık hiçbir örgüt, arkasında kim olursa olsun, nereden ne destek alırsa alsın, Türkiye’ye karşı terör vasıtasıyla zarar veremeyecektir. Bu noktaya karşı da hızla ilerliyoruz.” diye konuştu.

KURTULMUŞ:“ALGI OPERASYONLARIYLA TÜRKİYE KÖŞEYE SIKIŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Numan Kurtulmuş, terör örgütlerinin birkaç bin militandan ibaret olmadığına dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Türkiye olarak sadece terör örgütleriyle mücadele etmiyoruz. İşte görüyorsunuz, PKK’nın kaçak bir milletvekili Avrupa’daki falanca salonlarda siyasi faaliyette bulunuyor. Madem siyasi faaliyette bulunmayı o kadar istiyorsun, neden Türkiye’den kaçıyorsun? Siyasi faaliyetlerde bulunmak demek, terör örgütü mensuplarına destek vermek demek değildir. HPD’li milletvekillerinin gözaltına alınması süresince Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı bir algı operasyonu var. ‘Türkiye’de siyasete baskı yapılıyor.’ Avrupa’da bazı aklıevveller bu propaganda ile Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Biz bir taraftan bu adamların elinden silahı almak için mücadele ediyoruz, halkımızı terörün kıskacından kurtarmaya çalışıyoruz, bir taraftan da Avrupa'daki, yurt dışındaki algı operasyonları ile boğuşuyoruz."

Kurtulmuş, 4 Kasım’da Diyarbakır’da haince bombalı bir saldırı yapıldığını anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Daha neyin ne olduğu belli olmadan, Türkiye’de de faaliyette bulunan uluslararası bir ajans, hemen haber geçti, 'Bu bombalı saldırıyı DEAŞ yaptı' diye. Arkasından birkaç saat sonra Valilik, 'PKK’lıların telsiz konuşmaları dinlendi ve o konuşmalarda PKK’lıların bu işi yaptığı belli oldu.' şeklinde açıklama yaptı. Arkasından, PKK’ya yakın bir internet sitesi üzerinden yayın yapıldı ve arkasından da TAK, yani PKK’nın kolu olan bir örgüt, 'Bu işi biz yaptık' diye üstlendi.

Ama şu aceleye bir bakar mısınız? Uluslararası bir haber ajansı, PKK’nın üstündeki yükü almak için hemen diyor ki ‘Bunu PKK yapmadı, başka bir terör örgütü yaptı.’ Daha anlamadan, araştırmadan... Dolayısıyla çok taraflı bir mücadele ile karşı karşıyayız. Algı operasyonlarıyla Türkiye köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor. Teröre destek, içeride ve dışarıda veriliyor. Terör örgütlerine silah verenler, şimdi siyasi destek de veriyorlar ve bunları da gizlemiyorlar.

Dolayısıyla burada hep beraber el ele, kol kola bu mücadeleyi sürdüreceğiz ve inşallah en kısa zamanda Türkiye bütün terör örgütlerinden temizlenecektir.”

FETÖ İLE MÜCADELE

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, sivil görünüm altında 40 senedir milletin arasına gizlenmiş olan FETÖ’nün, 15 Temmuz’da bu topraklardaki en ağır ihanetlerden birisini yaşatmaya çalıştığını, milletin kararlılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ferasetiyle bu darbenin önlendiğini hatırlattı.

FETÖ’nün, devletin kurumlarından temizlenmesi çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Kurtulmuş, bunun da birkaç gün, birkaç ay sürecek bir çalışma olmadığını vurguladı.

Bu ihanet çetesinin, devletin içerisinden temizleneceğini, arındırılacağını söyleyen Kurtulmuş, “Ne kadar sürerse, kaç yıl sürerse sürsün, bu mücadeleyi vereceğiz. Bu mücadelede de sizlerin, halkımızın, sivil toplumun, Türkiye’nin kanaat önderlerinin desteğine ihtiyacımız var. Bu mesele sadece bir tek partinin işi değil, bütün Türkiye’nin işidir. Devlet, bu devlet düşmanı örgütten temizlenecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

SURİYE VE MUSUL'DAKİ GELİŞMELER

Suriye ve Irak’taki gelişmeler dolayısıyla Türkiye’nin uzun yıllardır büyük bir siyasi yükü yüklendiğini aktaran Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Suriye’de çok şükür belirlediğimiz hedeflere ulaşıyoruz. Cerablus operasyonuyla, inşallah El Bab’ı da alarak planladığımız 5 bin kilometrekarelik alan terörden temizlenmiş hale getirilecek ve orası Türkiye ve uluslararası sistem için güvenli bir bölge haline dönüştürülecek. Aynı şekilde Musul’da devam eden operasyonlar da Türkiye’nin beklediği, planladığı istikamette gidiyor. Ümit ederiz ki bu coğrafyada, bu sıkıntılı durumlar ortadan kaldırılır, Türkiye, karşı karşıya kaldığı bu belalardan hızla kurtulur ve yoluna devam eder. Bunlarla ilgili ulusal güvenliğimizi sağlarken, diğer taraftan da rutin işlerimizi de yapıyoruz. Bu arada en önemli işimizin, Türkiye’nin yeniden ekonomik olarak güçlü bir şekilde yoluna devam etmesi olduğunu ifade etmek isterim. Açıkçası bütün iş adamı arkadaşlarımız, herkes nerede ne faaliyet yapıyorsa bunları hızlı bir şekilde sürdürsün. 65. Hükümet olarak, söz verdiğimiz üzere Türkiye’de üretim ekonomisini güçlendirecek adımları atmaya devam ediyoruz ve devam edeceğiz.”

 “BÜTÜN FARKLILIKLARIMIZI ZENGİNLİK OLARAK GÖRECEĞİZ” DEDİ

“Geçmişte çok daha zor dönemleri aşmış bir milletin çocukları olarak bunların hepsini aşacağız ve yolumuza devam edeceğiz.” diyen Kurtulmuş, Türkiye’nin bölgesi için örnek olmaya devam edeceğine vurgu yaptı.

Kurtulmuş, bu kadar ağır bedellerden ve tecrübelerden sonra, Türkiye’nin üzerine düşen en büyük sorumluluğun, milli menfaatler etrafında birlik ve dirliğini koruyarak yola devam etmek olduğunun altını çizdi.

Türkiye’ye yapılacak en büyük düşmanlığın, bu milletin arasına ayrılık gayrılık sokmak olduğunu söyleyen Kurtulmuş, “Bütün farklılıklarımızı zenginlik olarak göreceğiz. Birliğimizi, dirliğimizi ortak menfaatlerimiz etrafında toparlayacağız. Kim bizim için ayrılık şarkısı söylüyorsa o şarkıya kulak vermeyeceğimiz gibi o şarkıları da söyletmeyeceğiz, dinletmeyeceğiz. Dolayısıyla bizim için eğer söyleyecek şey varsa; birlik, barış, adalet ve hakkaniyet türküleridir. Bu istikamette bir araya geleceğiz.” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×