"Küçük gelinlerin" ikinci mağduriyeti

- TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Katırcıoğlu: - "Küçük yaşta, ailesinin ve kendi rızasıyla evlenen, ardından mutlu bir aileye sahip olan, ancak yıllar sonra "Cinsel istismar" gerekçesiyle eşleri cezaevine gönderilen kadınlar mağdur oluyor" - "Küçük yaşta evlilik mutlak surette suç olarak kalmalı, yaptırımlar caydırıcı olmalı. Bir kadın ve bir kız çocuğu annesi olarak bunu ben de istemem. Ancak bu durumda olan kişilerin, en azından denetimli serbestlik şeklinde cezalarını çekmesi, aile mağduriyetini önleyebilir"

15 Kasım 2016 Salı 09:54

TBMM (AA) - HATİCE ÖZDEMİR - TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, küçük yaşta, ailesi ve kendi rızasıyla evlenerek, mutlu bir aileye sahip olan ancak yıllar sonra "Cinsel istismar" gerekçesiyle eşleri cezaevine gönderilen kadınların mağdur olduğunu belirterek, "Küçük yaşta evlilik mutlak surette suç olarak kalmalı, yaptırımlar caydırıcı olmalı. Ancak bu durumda olan kişilerin, en azından denetimli serbestlik şeklinde cezalarını çekmesi, aile mağduriyetini önleyebilir." dedi.

Katırcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir kadın, bir kız çocuğu annesi olarak küçük yaşta evliliğe karşı çıktığını belirterek, "Bu evlilikler özendirilmemeli ve caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır." ifadesini kullandı.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun bu konuda önemli çalışmalar yaptığını, saha araştırması ile sorunları daha yakından tespit ettiklerini anlatan Katırcıoğlu, bu araştırmalarda farklı bir dramla da karşılaştıklarını kaydetti.

Katırcıoğlu, küçük yaşta, ailesinin veya kendi rızasıyla evlenerek, mutlu bir aileye sahip olan, ancak yıllar sonra "Cinsel istismar" gerekçesiyle eşleri cezaevine gönderilen kadınların mağdur edildiğini bildirdi.

Bu konuda mağdur olan ailelerden, kendisine ve komisyon üyelerine başvurular yapıldığını, ailelerin, sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istediklerini aktaran Katırcıoğlu, şöyle devam etti:

"Küçük yaşta evlilik mutlak surette suç olarak kalmalı, yaptırımlar caydırıcı olmalı. Ancak bu durumda olan kişilerin, en azından denetimli serbestlik şeklinde cezalarını çekmesi, aile mağduriyetini önleyebilir. Bana mağduriyetini anlatan bir kadın, kendisinin ve ailesinin rızasıyla küçük yaşta evlendiğini, iki çocuk dünyaya getirdiğini, mutlu bir aileye sahip olduğunu ve eşini çok sevdiğini anlattı. Ancak kendileriyle husumeti olan akrabalarının şikayeti üzerine, yıllar sonra eşinin cezaevine gönderildiğini anlatan kadın, çocuklarıyla ortada kaldığını söylüyor. Benzer durumda yaklaşık 3 bin aile var. Bu mağduriyetin son bulması için yasal düzenleme yapılmalı. Bu konuda komisyon olarak bizim de çalışmalarımız var. Söz konusu kişinin cezasının infazı, denetimli serbestlik kapsamında değerlendirilebilir. Konu tartışılabilir, başka çözümler de bulunabilir."

Komisyonun bu konudaki çalışmalarının bazı kesimlerce, "Erken yaşta evliliğin önü açılıyor, tecavüzcüler serbest bırakılıyor." şeklinde yorumlandığını belirten Katırcıoğlu, bunun art niyetli bir yaklaşım olduğunu kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×