Komisyon FETÖ'nün stratejisi ve taktiklerini tespit etti

- FETÖ'nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Petek: - "FETÖ'nün hücre yapılanması çerçevesinde stratejisi ve taktiklerini tespit ettik" - "Bilgi ve belgeler, örgütün her dönem, iktidardaki siyasi anlayışla, partilerle iş birliği yaparak kamudaki gücünü artırmak için çalıştığını ortaya çıkarıyor" - "17-25 Aralık'ta bir terör örgütü, bir paralel yapının olduğu ortaya çıkmasından sonra maalesef CHP ve onun milletvekilleri tarafından devletin FETÖ ile yaptığı mücadele engellenmek istenmiş, paralel yapıya sahip çıkılmış, paralel yapıdan yana tavır sergilenmiştir. Bunun örnekleri de İçişleri Bakanlığından gelen yazılardır"

Komisyon FETÖ'nün stratejisi ve taktiklerini tespit etti
13 Ocak 2017 Cuma 11:09

TBMM (AA) - HATİCE ÖZDEMİR - TBMM FETÖ'nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, komisyonun yaptığı çalışmalar sonucu elde edilen bilgi ve belgelerden, FETÖ'nün hücre yapılanması çerçevesinde stratejisi ve taktiklerini tespit ettiklerini söyledi.

Petek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerine ulaşan belgeler kapsamında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) devlet içine nasıl sızdığı yönünde önemli bilgilere ulaştıklarını kaydetti.

Petek, "Bu örgüt nasıl bir örgüt, ne zaman kuruldu, nasıl gelişti, hangi siyasi partilerle iş birliği yaptı, TSK, emniyet güçleri gibi makamlara, üst bürokrasiye, siyasi partilere nasıl sızdı? Pek çok bilgi, belge topladık. FETÖ'nün hücre yapılanması çerçevesinde stratejisi ve taktiklerini tespit ettik." ifadelerini kullandı.

FETÖ mensuplarının her dönem gerek tek başına iktidarda gerekse koalisyon halinde hükümette hangi siyasi parti varsa, onların yöneticilerine ulaşmak, yakın olmak, onları kullanmak, referans yapmak suretiyle devletin en önemli mevkilerine sızma noktasında iş birliği yaptıklarının tespit edildiğini dile getiren Petek, FETÖ mensuplarının kendi amaçlarını gerçekleştirebilmek için geçmiş dönemlerde de cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar ve genel başkanlarla daima iyi ilişkiler içinde olduklarını ifade etti.

Örgütün birden fazla siyasi parti ile işbirliği yaptığına işaret eden Petek, "Fetullah Gülen, 1966 yılından bu yana Türkiye'de bir darbe yapmak için hazırlanmış, eğitilmiş, dış güçlerin maşası olarak dini değerleri istismar ederek hücre sistemiyle örgütlenmiş. Günümüze gelinceye kadar da hangi siyasi parti iktidarda ise onlarla iş birliği yaptıkları, gerek milletvekili olarak gerek bürokrasideki imkanlardan istifade ederek bir ihtilal, darbe için hazırlık yaptıklarına dair çok önemli bilgiler ele geçti. 'FETÖ şu partiyle iş birliği yapmıştır, siyasi ayağı, kanadı şudur ya da şu parti içinde bu şahıslardır.' gibi bir yaklaşım bizi gerçeklerden uzaklaştırır. Bilgi ve belgeler örgütün her dönem, iktidardaki siyasi anlayışla, partilerle iş birliği yaparak kamudaki gücünü artırmak için çalıştığını ortaya çıkarıyor."

Petek, "komisyonun bir savcı gibi soruşturma yürütmesi, kişileri suçlu sandalyesine oturtması" gibi bir görevi olmadığına dikkati çekerek, anayasada belirtilen hükümler çerçevesinde çalışmalarını yürüttüklerini kaydetti.

- CHP'li Milletvekillerinin kayyum eylemlerinde yer alması

Reşat Petek, İçişleri Bakanlığına "FETÖ'nün siyasi partilerle bağlantısının olup olmadığı", "mahkeme kararlarına rağmen örgüte hangi siyasi partilerin destek verip vermediği" yönünde soru yönelttiklerini söyledi.

Devletin, 17-25 Aralık sürecinden sonra paralel yapıyla bir mücadeleye girdiğini, bu bağlamda örgüte finans sağlayan şirketler, destek veren medya kuruluşları hakkında soruşturmalar yapıldığını anımsatan Petek, "Bu süreçte siyasetçilerden paralel yapıya kimler destek verdi, devletin yargı makamlarının aldığı kararları, kayyum tayini, TMSF devri konusunda kimler ne yaptı, bunları aydınlatmak amacıyla görevimiz kapsamında sorduk." dedi.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünden kendilerine cevap yazısının ulaştığını anlatan Petek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bize ulaşan raporlarda bazı CHP'li milletvekillerinin hem halkı tahrik eden hem de gerçekten paralel yapıya destek veren eylemleri, söylemleri var. Bunlar cevap olarak geldi, bunları değerlendireceğiz. Görünen odur ki özellikle 17-25 Aralık'ta bir terör örgütü, bir paralel yapının olduğu ortaya çıkmasından sonra maalesef CHP ve onun milletvekilleri tarafından devletin FETÖ ile yaptığı mücadele engellenmek istenmiş, paralel yapıya sahip çıkılmış, paralel yapıdan yana tavır sergilenmiştir. Bunun örnekleri de İçişleri Bakanlığından gelen yazılardır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×