Eski CHP Genel Başkanı Baykal:

- "Son krizden dolayı 'Malum cemaatle alakalı olanları yakalayalım, bunları etkisiz hale getirelim, tasfiye edelim, devletin kritik noktalarından uzaklaştıralım' humması içinde Türkiye, bir sürü iş yapıyor. Elbette buna ihtiyaç var, yapılması gereken bir şey. Ama bunun nasıl yapılması gerektiği konusu, hukukun konumu fevkalade önemli" - "Bu iş o FETÖ'cü, bu FETÖ'cü ihbarlarıyla çözülecek gibi değil. Bu işin kumanda odasında bulunanların, bu işi yönetenlerin, o yönetenlerle ilişki ve irtibat içine girenlerin hukuki ve cezai sorumluluklarını saptanması öncelikli iştir"

Eski CHP Genel Başkanı Baykal:
24 Eylül 2016 Cumartesi 15:26

KOCAELİ (AA) - Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, "Son krizden dolayı 'Malum cemaatle alakalı olanları yakalayalım, bunları etkisiz hale getirelim, tasfiye edelim, devletin kritik noktalarından uzaklaştıralım' humması içinde Türkiye, bir sürü iş yapıyor. Elbette buna ihtiyaç var, yapılması gereken birşey. Ama bunun nasıl yapılması gerektiği konusu, hukukun konumu fevkalade önemli." dedi.

Baykal, CHP Kocaeli İl Başkanlığı ziyaretinde yaptığı konuşmada, partisinin Türkiye'nin içinden geçtiği kritik dönemde olağanüstü önem kazandığını söyledi.

Türkiye'nin, tarihinin "en ağır yarılmalarından" birisini yaşadığını ifade eden Baykal, Cumhuriyet tarihinde tanık olunmayan sorun ve krizlerle karşı karşıya bulunulduğunu savundu.

Baykal, yaşanan olayların, CHP'nin ilkeleri ve anlayışının Türkiye için ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirterek, "Sadece son yaşanan darbe girişimi nedeniyle bunu söylemiyorum. Son krizden dolayı 'Malum cemaatle alakalı olanları yakalayalım, bunları etkisiz hale getirelim, tasfiye edelim, devletin kritik noktalarından uzaklaştıralım' humması içinde Türkiye, bir sürü iş yapıyor. Elbette buna ihtiyaç var, yapılması gereken bir şey. Ama bunun nasıl yapılması gerektiği konusu, hukukun konumu fevkalade önemli." diye konuştu.

- "Darbe sorumluları ortaya çıkarılıp, hukuki hesaplaşma yapılmalı"

Türkiye'nin bu duruma nasıl geldiğinin sorgulanması gerektiğini anlatan Baykal, "Bu iş o FETÖ'cü, bu FETÖ'cü ihbarlarıyla çözülecek gibi değil. Bu işin kumanda odasında bulunanların, bu işi yönetenlerin, o yönetenlerle ilişki ve irtibat içine girenlerin hukuki ve cezai sorumluluklarını saptanması öncelikli iştir. Bu süreci yönetenlerin hem devletin içinde hem cemaatin içinde sorumlularının yakalanıp, ortaya çıkarılması ve onunla hukuki hesaplaşmanın öncelikle yapılmasına ihtiyaç var." ifadesini kullandı.

Baykal, yanlış eğitim politikasının ülkeyi bu hale getirdiğini savunarak, dinle eğitim arasındaki ilişkinin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Türkiye'nin bu süreci bir an önce atlatması gerektiğini ve bu konuda her türlü katkıyı verdiğine dikkati çeken Baykal, Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu ve bu süreci de atlatacağının altını sözlerine ekledi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×