Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak:

- "Doğu Karadeniz Bölgesi'nde inşaatı tamamlanmış ve işletmeye açılmış 152 HES var. Bu hidroelektrik santrallerin kurulu gücü toplamı 3639 MW"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak:
27 Eylül 2016 Salı 14:50

TBMM (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde inşaatı tamamlanmış ve işletmeye açılmış 152 HES bulunduğunu, bu santrallerin toplam kurulu gücünün 3 bin 639 megawat olduğunu belirtti.

Albayrak, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun yazılı soru önergesine verdiği cevapta, Hidroelektrik Santralleri (HES) yapımında uygun alanların belirlenmesinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yetkisi dahilinde olduğunu ifade etti.

HES'lerin yapımında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun etkili olduğunu belirten Albayrak, projenin, söz konusu alanda oluşacak çevresel etkilerin ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak proje hakkında "ÇED olumlu" veya "ÇED gerekli değildir" kararı verilmesinin ardından faaliyete geçebildiğini bildirdi.

"ÇED olumlu" kararı veya "ÇED gerekli değildir" kararının Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunulmasının ardından 49 yıl süreli elektrik üretim lisansı verildiğine işaret eden Albayrak, şu bilgileri verdi:

"(ÇED olumsuz) kararı verilen projelere EPDK tarafından lisans verilmemektedir. Doğu Karadeniz Bölgesinde inşaatı tamamlanmış ve işletmeye açılmış 152 HES vardır. Bu hidroelektrik santrallerin kurulu gücü toplamı 3639,02 MW'dir. Şu an inşası devam etmekte olan 94 HES projesi bulunmaktadır. Ayrıca yapımından vazgeçilip iptal edilen 108 HES projesi vardır."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×