Demirtaş'tan komik savunma

HDP Eş Başkanı Demirtaş, ana dili Zazaca'yı bildiği halde farklı bir dil olan Kürtçe'yi konuşmaması için, "Devlet ayıbı" dedi. Demirtaş, kendisine tercümanlık yapan Osman Baydemir'in Kürtçe'yi nerede ve nasıl öğrendiğini ise unuttu

Demirtaş'tan komik savunma
25 Eylül 2016 Pazar 14:04

Sonhaberler / Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kuzey Irak ziyareti sırasında Kürtçe yerine Türkçe konuşmasıyla ilgili gelen eleştirilere komik bir savunmada bulundu. Demirtaş, kendisine tercümanlık yapan ve akıcı bir şekilde Kürtçe konuşan Osman Baydemir'in de Türkiye'de yaşadığını unutarak, kendisinin Kürtçe bilmemesinden devleti sorumlu tuttu. Oysa Demirtaş ana dili olan Zazaca'yı çok iyi bildiğini söyleyerek kendi kendini yalanlamış oldu. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kendisine yöneltilen, "Kürt partinin lideri ama Kürtçe bilmiyor" eleştirilerini Irak’taki gazetecilere değerlendirdi. Demirtaş, kendisinin Zaza olduğunu ve Kürtçe’nin bir lehçesi olan ’Zazaca’ bildiğini, annesinin, babasının ve kardeşlerinin de bu dili konuştuklarını söyledi. Kürtçe’nin diğer lehçeleri Kurmanci ve Soranice’yi de anladığını, kısmen de konuşabildiğini ancak, siyasal değerlendirme yapmada zorlandığını belirten Demirtaş, şöyle konuştu:
"Ben Zazayım, Zazaca biliyorum. Kürtçe ve Soranice’yi de biliyorum. Ama siyasal değerlendirme yapmada zorlanıyorum. Bundan dolayı Türkçe değerlendirme yapıyorum. Evet, bu bir ayıptır. Ama, bu benim değil, Türk devletinin ayıbıdır. Onların asimilasyon politikalarının ayıbıdır. Ana dilimde her şeyi konuşmayı çok isterim. Zazaca, Kurmanci, Sorani ve diğer lehçelerde. Bu bizim için bir eksiklik olabilir. Ama bizim için bir utanç değildir, bu onların utancıdır."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×