Darbe Girişimini Komisyonu Başkanı Petek'ten ilk açıklama

Reşat Petek, TBMM Darbe Araştırma Komisyonu olarak FETÖ'nün ipliğini pazara çıkaracak bütün çalışmaları yapacaklarını söyledi

Darbe Girişimini Komisyonu Başkanı Petek'ten ilk açıklama
06 Ekim 2016 Perşembe 17:35

FETÖ 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, "TBMM Darbe Araştırma Komisyonu olarak FETÖ'nün ipliğini pazara çıkaracak bütün çalışmaları yapacağız. Kimse endişe etmesin." dedi.
Petek, TBMM'de basın mensuplarının komisyon çalışmalarıyla ilgili sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Neden bütün başkanlık divan üyeleri AK Parti'den oluştu, muhalefete yer verilemez miydi, böyle bir oluşum komisyon çalışmasını olumsuz yönde etkiler mi?" sorusuna Petek, en yaşlı üye sıfatıyla ilk toplantıya başkanlık yaptığını söyledi.
Başkanlık divanının belirlenmesinde kendisine bir AK Parti'den ve bir de CHP'den liste geldiğini ancak oylama sonucunda AK Parti'nin listesinin kabul edildiğini anlatan Petek, "Uzlaşma olabilirdi ancak CHP'den de tamamı CHP'li üyelerden oluşan bir başkanlık divanı teklifi geldi, kendileri de karma bir öneride bulunmadılar. Demokrasiye uyacaksak demokratik yönden eleştirilecek bir durum yok." diye konuştu.
Komisyon başkanına fazla yetki verildiği yönündeki eleştirilere ilişkin de Petek, bugüne kadar ki araştırma komisyonlarında yapılan uygulamaların, bu komisyonda da gerçekleştirildiğini kaydetti. Tüm yetkilerin başkana verildiği yönündeki iddiaların doğru olmadığına işaret eden Petek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Davet edilecek kişiler, uzmanların çağrılması, 'Hangi kurumdan yazıyla neler soralım, Ankara dışında hangi çalışmaları yapalım?' konusunda bütün komisyon üyelerimizin teklif verme, masaya getirme hak ve yetkileri aynen devam etmektedir. Sadece yazışmaların yapılması, bunların sonucunda davet işlemlerinin yapılması konusunda, başkana değil, komisyon başkanlığına yetki verilmiştir. Verilen yetki anayasaya, iç tüzüğe, bugüne kadar yapılan temayüllere uygun olarak verilmiş bir yetkidir. Eleştirebilirler, saygı duyarız ama o eleştirilerden hareketle 'Komisyon başkanı tüm yetkileri aldı, komisyon ölü doğdu' gibi bir takım açıklamalar yapmalarına gerekçe çıkaramazlar."
Komisyon olarak tarihi bir görevi üstlendiklerinin altını çizen Petek, TBMM'yi bombalayacak kadar ihanet içinde olan FETÖ'yü bütün çıplaklığıyla araştıracaklarını bildirdi. Soruşturma komisyonu olmadıklarını ancak yaptıkları araştırmaların, tespitlerin ışığında analizler yapılacağını aktaran Petek, "TBMM Darbe Araştırma Komisyonu olarak FETÖ'nün ipliğini pazara çıkaracak bütün çalışmaları yapacağız. Kimse endişe etmesin." değerlendirmede bulundu.
- Kendisi hakkındaki FETÖ ile ilgili iddialar
Komisyon Başkanı Petek, kendisiyle ilgili de "Reşat Petek kendisi araştırılacak nasıl başkan oluyor?" yönünde eleştiriler yapıldığını belirterek, "Fetullahçı Terör Örgütü dediğimiz bu yapıyla hiçbir döneminde bağım ve bağlantım yoktur, açık, net ve kesin." ifadesini kullandı.
"Geçmişte Fetullah Gülen'i öven açıklamalarınız oldu mu?" şeklindeki soruya ise Petek, kendisinin emekli başsavcı olduğunu hatırlatarak, yargı ve yargı makamlarına olan güveninden dolayı Ergenekon ve Balyoz davalarını, Türk demokrasisinin vesayetten kurtarılması için önemli gördüğünü söyledi. 2008 yılında Fetullah Gülen'in Nuh Mete Yüksel tarafından hakkında yapılan soruşmanın sonunda beraat etmesiyle ilgili bir gazetecinin kendisine görüşünü sorduğunu anlatan Petek, şunları söyledi:
"Demişim ki, 'Ceza hukukumuzda Yargıtay Ceza Genel Kurulu bir kararı onaylamışsa artık o son sözdür. Bundan sonra aynı eylem, aynı söylemlerden dolayı o kişi hakkında dava açılamaz. Fetullah Gülen, 2008'de Ceza Genel Kurulu'nda beraati onaylandığı için aynı eylemlerden tekrar yargılanamaz' diyorum. Şimdi bu cümleden 10 yıl önceki ve o günün şartlarında bir hukuk kuralını söylememden haraketle Fetullah Gülen hakkında 'Yargılanamaz dedi' denilirse o gazetecinin tarafsız olmadan bir karalama için bunu söylediğini ifade ederim."
Hakikatlar ortaya çıktıktan sonra duruşunun net olduğunu vurgulayan Petek, hakkındaki söylentilerin zorlama yorumlamalarla maksatlı yapıldığını ifade ederek, yapanlara insafa gelmeleri yönünde çağrıda bulundu. Petek, "Hiç kimse Reşat Petek ismini, geçmişinde FETÖ'nün içinde bulunmak veya desteklemek gibi bir iddiayı ispat edemez, bu konuda bilgi ve belgeyi ortaya koyamaz. Bu konuda bu kadar rahatım." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×