CHP'li Tüm:

- "Öğretmen alımlarında 'mülakat' denen yandaşlık sınavı bir an önce iptal edilmelidir

CHP'li Tüm:
05 Ekim 2016 Çarşamba 14:03

TBMM (AA) - CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, "Öğretmen alımlarında 'mülakat' denen yandaşlık sınavı bir an önce iptal edilmelidir." dedi.

Tüm, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, eğitim sisteminin "yeni bir kaosun içine sürüklendiğini" öne sürdü.

FETÖ ile mücadele bahane edilerek bu sene öğretmen alımlarına "mülakat sınavı" şartının da eklendiğini vurgulayan Tüm, "Bu mülakatta öğretmen adaylarının siyasi görüşleri, mezhepleri, AKP'ye yakınlıkları, hükümet uygulamalarını destekleyip desteklemedikleri öğrenilmeye çalışılmıştır." diye konuştu.

Tüm, bu mülakatlarda öğretmen adaylarının eğitim bilgilerinin ölçülmediğini iddia ederek, şunları kaydetti:

"Eğer metodunuz yanlışlık ve yandaşlık üzerine kuruluysa bu kandırılmaların sonu hiç gelmeyecektir. Liyakati öne alın, bilimsel ve çağdaş metotları kullanın diye her gün uyarıyoruz.

Bu taraflı ve ötekileştiren anlayışla Türkiye'ye barış ve huzur gelmesinin mümkün değil. Hükümet eğitimle oynamaktan, öğretmenleri öteki görmekten derhal vazgeçmelidir. Öğretmen alımlarında 'mülakat' denen yandaşlık sınavı bir an önce iptal edilmelidir.

Haksız yere sadece sendikalı olduğu için görevden alınan binlerce öğretmen görevine iade edilmelidir. Hükümet, öğretmenlerin mağduriyetlerini gidermeli ve seslerine kulak vermelidir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×