CHP'ye göre 'çare öğrenci andı'

CHP Milletvekili Balbay, "15 Temmuz'u anlatmak, demokrat insanlar yetiştirmek istiyorsanız andımızı çocuklara öğretin ve yaşatın. Aradığınız her şey o antta var" dedi

CHP'ye göre 'çare öğrenci andı'
28 Eylül 2016 Çarşamba 11:52

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "15 Temmuz'u anlatmak, demokrat insanlar yetiştirmek istiyorsanız andımızı çocuklara öğretin ve yaşatın. Aradığınız her şey o antta var." dedi.

Balbay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin eğitimdeki icraatlarına ilişkin hazırladığı "karneyi" basın mensuplarına göstererek, karnenin "zayıf" notuyla dolu olduğuna işaret etti.

Öğretmen atamaları, ders kitapları, okullaşma dengesi, üniversiteye yerleştirme, yurt ve 15 Temmuz'un anlatımı konularında hükümetin notunun "zayıf" olduğunu belirten Balbay ancak öğretmen kıyımı konusunda ise "pekiyi" aldığını söyledi.

İktidarın en çok övündüğü konunun ders kitaplarının eğitim-öğretim yılının başında öğrencilere verilmesi olduğunu aktaran Balbay, okulların açılmasının üzerinden bir hafta geçmiş olmasına karşın, farklı branşlardaki 33 ders kitabının öğrencilere verilmediğine dikkati çekti.

Kapatılan üniversite ve yurtlara da değinen Balbay, öğrenci ve velilerin mağdur edildiğini savundu.
Hazırladığı karnede 15 Temmuz'un anlatılması konusunda da hükümetin kırık not aldığını ifade eden Balbay, buna ilişkin çabaların içeriğinin, eksik ve yanlış olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından basılan ve okullarda dağıtılan 15 Temmuz gecesine ilişkin broşürün kompozisyon ve dil bilgisinden zayıf, tarih bakımından ise orta notunu alabilecek düzeyde olduğunu ileri süren Balbay, buna ilişkin hazırlanan videoların da çocukları olumsuz etkileyecek ve korkutacak öğeler taşıdığını ileri sürdü.

15 Temmuz darbe girişimi ve milletin buna karşı koyuşunun çocuk ve gençlere anlatılmasının önemli olduğunu ancak bunun en uygun dille yapılması gerektiğini söyleyen Balbay, "15 Temmuz'u anlatmak, demokrat insanlar yetiştirmek istiyorsanız andımızı çocuklara öğretin ve yaşatın. Aradığınız her şey o antta var." dedi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Balbay, FETÖ soruşturmaları kapsamında mağdur oldukları gerekçesiyle CHP Genel Merkezi'ne başvuruda bulunan vatandaşların sayısına ilişkin soru üzerine "Genel Merkeze yapılan başvuru sayısı 30 bini geçti. Yarıdan fazlası öğretmen" karşılığını verdi.

Askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığına devriyle ilgili soruyu da yanıtlayan Balbay, devletin kendi kurduğu bir kuruma yönelik, "Ben oraya hakim olamıyorum. Onun için kapatıyorum" anlayışı içinde olamayacağını kaydetti.

Askeri hastanelerin kapatılmasıyla, özellikle terörle mücadele kapsamında yaralanan askerlerin tedavi süreçlerine ilişkin bazı endişeler yaşadıklarını söyleyen Balbay, "Askeri hastanelere ilişkin yeni düzenlemeye ihtiyaç var. Evrensel kurallar neyse bakılsın, ona göre düzenlensin ama bu hastaneler tekrar kendi kimliği ile hizmet versin." diye konuştu.


Etiketler; #mustafa balbay

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×