Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

- "Camiyi yeniden arınma, toplanma, toplumun merkezi, toplumsal sorunların çözüm merkezi haline getirmek zorundayız. Bunu yaparsak FETÖ benzeri sahte örgütlenmelere hiçbir şekilde meydanı boş bırakmayacağız. Bunu yaparsak İslam karşıtlarının, İslamofobi faaliyetlerini bu ülkede dahi yürütmesinin zeminini ortadan kaldıracağız" - "Herkese açık olan bu müesseselerimiz, bu fonksiyonlarını görmezse o zaman birtakım gizli örgütler, birtakım din adına kapalı örgütler ortaya çıkıyor ve ümmetin çoğunluğundan farklı olarak gizli birtakım yapılanmalar ortaya koyuyor" - "Eğer camilerimiz tam manasıyla bütün milleti, bütün cemaati toplama yeri olsaydı, insanları çeken bir yer olsaydı, birtakım insanları toplamak için FETÖ benzeri sahte örgütlere ihtiyaç kalmayacaktı"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, camilerin yeniden arınma, toplanma, toplumun merkezi, toplumsal sorunların çözüm merkezi haline getirilmesi gerektiğini söyleyerek, "Bunu yaparsak, FETÖ benzeri sahte örgütlenmelere hiçbir şekilde meydanı boş bırakmayacağız. Bunu yaparsak İslam karşıtlarının, İslamofobi faaliyetlerini bu ülkede dahi yürütmesinin zeminini ortadan kaldıracağız." dedi.

Kurtulmuş, Kocatepe Camisi'nde düzenlenen Camiler Haftası'nın açılış töreninde, din görevlilerine ve katılımcılara hitap etti.

Hicri yılbaşını kutlayarak konuşmasına başlayan Kurtulmuş, "Hicri yılbaşının, İslam dünyasının içinde bulunduğu zilletten, meskenetten, tartışmalar ve çatışmalardan uzaklaşarak, terörün ve İslamofobinin baskı altına aldığı bir coğrafya olmaktan kurtulmasına vesile olmasını, bu yönde atılacak adımları hızlandıran bir başlangıç olmasını diliyorum. Hicri yıl, daha aydınlık bir İslam dünyası, barış içerisinde bir Müslüman coğrafya ve sorunlarını aşma istikametinde meseleleriyle yüzleşme başarısı göstermiş, sorunlarını çözmüş yeni bir canlılık içerisindeki bir İslam dünyasıyla karşı karşıya kalmamıza vesile olur." ifadesine yer verdi.

Muharrrem ayında Kerbela şehitlerine de vurgu yapan Kurtulmuş, o şehitlerin sadece hak ve adalet uğruna, haksızlığa karşı verdikleri mücadelenin, İslam coğrafyasının diriliş nefesinin önemli sayfalarından birisi olduğunu dile getirdi.

Kerbela şehitlerini sadece rahmetle anmak ve onu bir matem havasında geçiştirmekten öte Kerbela şehitlerinin öğrettiklerini de iyi anlamak gerektiğine vurgu yapan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Kerbela şehitlerinin mücadelesiyle birlikte insanlık tarihinin başından itibaren var olan iki çizgi çok daha net bir şekilde ortaya çıktı. Bir tarafta ehli beytin haksızlığa karşı duran çizgisi, bir taraftan Kabil ile başlayan Yezid ile devam eden haksızlığın ve isyanın çizgisi. Yezid'in ve Yezid siyasetinin dünyaya öğrettiği üç şey vardır. Saltanat, servet ve sulta. Yani güç bulurlarsa kullanırlar, güç görürlerse kaçarlar. Yezid siyasetinin özelliği budur. Ama Hazreti Ali'nin ve ehli beytin, Hazreti Peygamber'in ve İslam şühedasının ortaya koyduğu yol ise güç, ne kadar güçlü olursa olsun onun karşısına dikilmek ve onun karşısında hakkı söylemektir. Aziz milletimiz, Kerbela şehitlerinin bize öğrettiğinin sadece tarihi bir kıssa olmadığını, 15 Temmuz akşamı göstermiştir. 15 Temmuz akşamında uçaklara, helikoptere, tanklara ve makineli tüfeklere karşı zulmün, isyanın, tuğyanın yani Yezid siyasetinin araçlarına karşı göğsünü siper ederek Hazreti Ali, Hazreti Hüseyin ve Hazreti Hamza gibi dikilmesini bildiler ve şehit olmasını bildiler."

Konuşmasında 15 Temmuz şehitlerine rahmet dileyen Kurtulmuş, "Sadece şehadetleri ile değil o kararlılıklarıyla bu aziz millete bir kere daha Kerbela'nın o muazzez ruhunu verdikleri için şükranlarımı sunuyorum." dedi.

- "Bütün büyük medeniyetlerimizin merkezinde cami vardır"

Kurtulmuş, camilerin yeniden toplumun merkezi haline gelmesinin herkesin önceliklerinden biri olduğunu aktararak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlardan birincisi cami, sadece namaz kılınan bir yer değil. Cami, bir arınma merkeziydi. Cami sadece belli zamanlarda gelip günahtan arınılacak bir yer değildir. Bizim için hayat, her zaman sınavlarla günah ve sevaplarla doludur. Camiye girmeden önce de abdest alırken sadece fiziki olarak arınmayı değil aynı zaman da manevi olarak da arınmaya işaret eder. İkincisi cami, cem yeridir. Sınıfına, eğitimine, ırkına, mezhebine, meşrebine bakmaksızın bütün milleti, bütün ümmeti toplama yeridir. Ümmetin dertlerini konuştuğu, sevinçlerini paylaştığı yerdir. Caminin üçüncü temel meselesi ise bütün büyük medeniyetlerimizin merkezinde cami vardır. Selçuklu, Osmanlı, Endülüs şehirlerinde merkezde cami vardır."

Camilerin günümüzdeki durumuna işaret eden Kurtulmuş, "Eğer camilerimiz tam manasıyla bütün milleti, bütün cemaati toplama yeri olsaydı, insanları çeken bir yer olsaydı, birtakım insanları toplamak için FETÖ benzeri sahte örgütlere ihtiyaç kalmayacaktı. Cami, 78 milyonun, 1,5 milyar İslam aleminin toplanma yeri gerçekten olsaydı birtakım sahte yerlerin Müslüman toplulukların içerisinden bir kısmını oluşturarak, ayrıştırarak başka cemaatleri, kapalı cemaatleri kurma yeri olmayacaktı." değerlendirmesinde bulundu.

- "FETÖ benzeri sahte örgütlenmelere hiçbir şekilde meydanı boş bırakmayacağız"

Cami, medrese ve dergahların İslam medeniyetinin önemli merkezleri arasında yer aldığını dile getiren Kurtulmuş, kapısının herkese açık olmasının üçünün de temel özelliği olduğunu ifade etti.

"Herkese açık olan bu müesseselerimiz, bu fonksiyonlarını görmezse o zaman birtakım gizli örgütler, birtakım din adına kapalı birtakım örgütler ortaya çıkıyor ve ümmetin çoğunluğundan farklı olarak gizli birtakım yapılanmalar ortaya koyuyor." diyen Kurtulmuş, bunu önlemenin yolunun kapısı herkese açık olan camileri, medreseleri, dergahları yeniden inşa etmek olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, Camiler Haftası'nda bu konuların yeniden ele alınması gerektiğine işaret ederek, "Camiyi yeniden arınma, toplanma, toplumun merkezi, toplumsal sorunların çözüm merkezi haline getirmek zorundayız. Bunu yaparsak FETÖ benzeri sahte örgütlenmelere hiçbir şekilde meydanı boş bırakmayacağız. Bunu yaparsak İslam karşıtlarının, İslamofobi faaliyetlerini bu ülkede dahi yürütmesinin zeminini ortadan kaldıracağız." diye konuştu.

- "Camilerden yükselen o sesler, milleti yeniden birleştirdi"

Darbe girişiminin yaşandığı gece camilerden okunan selaları hatırlatan Kurtulmuş, "O gece camilerden yükselen o sesler, milleti yeniden Kerbela, Bedir, İstiklal Savaşı, Çanakkale ruhuyla buluşturdu ve camiler yeniden toplumun merkezi haline geldi." dedi.

Kurtulmuş, o gece sela okuyan bütün müezzin ve imam hatiplere teşekkür etti.

Kurtulmuş, konuşmasının ardından, eşi Sevgi Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan ile Camiler Haftası kapsamında düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×