Bakanlar Kurulu toplantısı

- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: (1) - "(15 Temmuz etkinlileri) Birinci yıl dönümünde yapılan bu etkinliklere, yaklaşık 6 milyonu aşkın vatandaşımız katılmıştır. Bu da birinci yılında vatandaşlarımızın aynen 15 Temmuz 2016'daki gibi demokrasiye sahip çıktığını, vatana karşı yapılan bu ihaneti asla karşılıksız bırakmayacağını, aynı şekilde şehitlerimizi ve gazilerimizi anmaktan geri durmayacağını açıkça ispat eden önemli bir gösteri olmuştur" - "(FETÖ ile mücadele) Bu örgütün maddi kaynaklarının kurutulması da bu örgütle mücadelenin en temel adımlarından birisidir. Bunun için örgütle irtibatlı olan 966 şirkete el konulmuş ve TMSF'ye devredilmiştir. Ayrıca bu şirketlerin yaklaşık 4 bin 888 mal varlığına el konulmuş bu mal varlıklarının taşınmazlarının Maliye'ye devri sağlanmıştır. Ayrıca, finansal mücadelenin gerçekleştirilmesi için her türlü imkanla bunlarla mücadele edilecek, finansal kaynakları da kurutulacaktır" - "111 bin 240 kişi kamu görevinden ihraç edildi. 32 bin 180 kişi uzaklaştırıldı. Yaklaşık 3,5 milyon kamu görevlisi olduğunu düşünürseniz ihraç edilenlerin rakamı, toplam kamu görevlilerinin yüzde 3,5 seviyesindedir"

Bakanlar Kurulu toplantısı

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "111 bin 240 kişi kamu görevinden ihraç edildi. 32 bin 180 kişi uzaklaştırıldı. Yaklaşık 3,5 milyon kamu görevlisi olduğunu düşünürseniz ihraç edilenlerin rakamı, toplam kamu görevlilerinin yüzde 3,5 seviyesindedir." dedi.

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu, sorularını cevapladı.

Bölücü terör örgütü mensuplarınca Hakkari Yüksekova’daki terör saldırısında dördü ağır olmak üzere yaralan 17 asker için Allah’tan acil şifalar dileyerek sözlerine başlayan Kurtulmuş, aynı şekilde Şırnak'ta kaçılarılan çobanın ölü olarak bulunduğunu bildirerek, kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Kurtulmuş, "Bu saldırı da gösteriyor ki terör örgütü her türlü ahlaki kriterlerden yoksun, kendisinin karşısına kim çıkarsa bütün insanlara karşı suç işleyebilme kapasitesine sahip son derece hain ve sinsi bir örgüttür. Bu yüzünü de göstermiştir. Çoban bir kardeşimizi maalesef önce kaçırıp arkasından katlederek masum insanlara karşı nasıl acımasız ve vahşice davranabildiğini bir kere daha ortaya koymuştur." diye konuştu.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe teşebbüsünün yıldönümünde yapılan etkinlikleri anımsatan Kurtulmuş, "Öncelikle 11-16 Temmuz tarihleri arasında yurt dışında ve yurt içinde fevkalede büyük etkinliklerle bu yıldönümü hatırlandı. Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen yurt dışındaki misyonlarımızın yurt içindeki belediyelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, üniversitelerimizin, TBMM’mizin, sivil ve resmi bütün kuruluşlarımızın, ilgili bakanlıkların her düzeyde ortaya koyduğu programlarla 15 Temmuz’u bir kere daha hatırlamış oluyoruz." ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, 15 Temmuz'un unutulmayacağı ve unutturulmayacağının her vesileyle dile getirildiğini belirterek, "Çok şükür birinci yıl dönümüde milletçe hiçbir şekilde 15 Temmuz'u unutmadığımızı, hiçbir şekilde unuttuma niyetimizin olmadığını ortaya koymuş olduk." dedi.

15 Temmuz'un, Türkiye tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisi olduğuna vurgu yapan Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bir tarafından Anadolu topraklarının gördüğü en büyük ihanet hareketlerinden birisi, diğer taraftan da 15 Temmuz, akşam saatlerinden başlayarak 16 Temmuz sabahının ilk saatlerine kadar devam eden çok büyük bir destansı kahramanlık hikayesi. Dolayısıyla meselenin iki tarafını da unutmayacağız ve unutturmayacağız. Yani ne bunların yaptığı hainlikleri unutacağız ne de 250 şehidimiz, 2 bin 193 gazimiz başta, ölürsem şehit kalırsam gazi olurum diyerek meydanlara çıkan vatandaşlarımız başta olmak üzere bütün bu kahramanlıkları asla unutmayacağız. Bunları rahmetle, minnetle, şükranla anacağız. Bir kere daha, bu elim günde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum."

15 Temmuz'un yıl dönümünde yapılan etkinliklere ilişkin de bilgiler veren Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Birinci yıl dönümünde yapılan bu etkinliklere, yaklaşık 6 milyonu aşkın vatandaşımız katılmıştır. Bu da birinci yılında vatandaşlarımızın aynen 15 Temmuz 2016'daki gibi demokrasiye sahip çıktığını, vatana karşı yapılan bu ihaneti asla karşılıksız bırakmayacağını, aynı şekilde şehitlerimizi ve gazilerimizi anmaktan geri durmayacağını açıkça ispat eden önemli bir gösteri olmuştur."

Kurtulmuş, gelecek yıllarda her alanda artarak devam eden etkinliklerle 15 Temmuz 2016’nın unutulmayacak ve unutturulmayacağını bildirdi.

15 Temmuz'un üzerinden bir yıl geçtiğini ve bu süre içerisinde FETÖ ile son derece kararlı, etkili ve kapsamlı bir mücadele sürdürüldüğüne dikkati çeken Kurtulmuş, şu görüşlere yer verdi:

"Bu mücadele öyle kolay kolay da bitecek bir mücadele değil. Görüyorsunuz KHK’lar ile kamudaki görevden almalar devam ediyor. Bu mücadelenin dört temel ayağı olduğunu ifade etmek isterim. Bunlardan birincisinin bu örgüt elemanlarının, devletin içerisinden temizlenmesi, devletin örgütten arındırılması. Bununla ilgili olarak da ilki 20 Temmuz 2016’da çıkarılan olağanüstü hal uygulamasıyla birlikte, bugün de üç ay daha uzattık, OHAL’in devam ettiği bu süre içerisinde 26 KHK çıkarıldı. Bu KHK’lar ile birikte örgütün devletten arındırılması için gerekli çalışmalar titizlikle kararlılıkla yürütüldü.111 bin 240 kişi kamu görevinden ihraç edildi. 32 bin 180 kişi uzaklaştırıldı. Yaklaşık 3,5 milyon kamu görevlisi olduğunu düşünürseniz ihraç edilenlerin rakamı, toplam kamu görevlilerinin yüzde 3,5 seviyesindedir. Titiz bir çalışma sürdürülüyor. Bu çalışmayla birlikte de yolumuza devam ediyoruz. Bir taraftan gerekli görülenler haklarında işlem yapılanlar, kamu görevinden ayıklanıyor, diğer taraftan da başvuruları haklı bulunanlar görevine iade ediliyor."

Örgütün 40 yıl karda yürüyüp ayak izini belli etmeden devletin içerisinde nüfuz ettiği göz önüne alındığında bu mücadelenin daha uzun bir müddet devam edeceğinin görüleceğini söyleyen Kurtulmuş, bir yıl içerisinde bunların devletten arındırılması için çok etkili bir çalışma sürdürüldüğünü, bundan sonra da sürdürülmeye devam edeceğini belirtti.

Kurtulmuş, mahkemelerin çok etkin bir şekilde devam ettiğini aktararak, "Ümit ediyoruz ki bu darbeciler ve terör örgütü mensuplarına, bağımsız mahkemeler, hukukun üstünlüğü prensibi içerisinde hak ettikleri en ağır cezaları verecek ve bu örgüt mensuplarından bağımsız mahkemelerimiz millet adına hesabı soracaktır." dedi.

FETÖ'nün finansal kaynaklarının kurutulmasının da üçüncü alan olduğunu bildiren Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bu örgütün en önemli özelliklerinden birisi, diğer terör örgütlerinden belki de en önemli özelliklerinden birisi çok geniş bir finansal imkana sahip olmalarıydı. Devletin içine gizlenmiş olmalarının verdiği bir güçle belki bir maske takarak böyle hayır kurumu, bir sivil toplum kuruluşu gibi kendilerini yıllarca bu millete yutturmaya çalışmalarının verdiği avantajla çok ciddi şekilde topladığı paralar ve onların üzerinden oluşturdukları şirketlerle bir büyük maddi imkana da sahip olan örgüt. Bu örgütün maddi kaynaklarının kurutulması da bu örgütle mücadelenin en temel adımlarından birisidir. Bunun için örgütle irtibatlı olan 966 şirkete el konulmuş ve TMSF'ye devredilmiştir. Ayrıca bu şirketlerin yaklaşık 4 bin 888 mal varlığına el konulmuş bu mal varlıklarının taşınmazlarının Maliye'ye devri sağlanmıştır. Ayrıca, finansal mücadelenin gerçekleştirilmesi için her türlü imkanla bunlarla mücadele edilecek, finansal kaynakları da kurutulacaktır."

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×