AB büyükelçileri HDP'nin bayraksız grup toplantısında

HDP'nin bugünkü grup toplantısı Türkiye bayrağı olmadan yapıldı. Toplantıya AB büyükelçilerinin de katılması dikkat çekti

AB büyükelçileri HDP'nin bayraksız grup toplantısında
08 Kasım 2016 Salı 14:00

Sonhaberler / Haber Merkezi

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, "Eş genel başkanlarımızın ve milletvekillerimizin tutuklanması, halkın iradesine ve siyasi tercihine ağır bir darbedir. Dünya tarihine bir utanç tablosu olarak geçecektir." dedi.

HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile bazı milletvekillerinin tutuklanmasının ardından yapılan ilk TBMM Grup Toplantısının açılışını yapan HDP Grup Başkanvekili Demirel, grup toplantısına katılanların gösterdiği dayanışmanın kendilerine moral verdiğini ifade etti.

Tutuklanan milletvekillerinin "esir alındığını" öne süren Demirel, şöyle devam etti:
"Eş genel başkanlarımızın ve milletvekillerimizin tutuklanması, halkın iradesine ve siyasi tercihine ağır bir darbedir. Dünya tarihine bir utanç tablosu olarak geçecektir. Bir operasyon sonucunda gerçekleşen rehin almalar, 7 Haziran 2015'te başlamış olan siyasi darbenin en önemli ayaklarından biri olmuştur. Eş başkanlarımız ve milletvekillerimiz şahsında esir alınmaya çalışılan, 6 milyon seçmenin iradesidir. Meclisi sarayın bir şubesine dönüştürmeye çalışanlar, adalet mekanizmasını iktidar partisinin komisyonu haline getirenler, bugün bizleri esir alarak irademizi kırabileceklerini ve demokratik siyaseti tamamıyla tasfiye edebileceklerini sanmaktadır. Bizler, tüm baskılara, gözaltı ve tutuklamalara karşı sonuna kadar direneceğiz. Demokratik siyaset konusundaki kararlı ve ilkesel duruşumuzu sürdüreceğiz."Hükümet ve temsilcilerinin gerçekleri konuşmadığını ileri süren Demirel, parti genel merkezlerine girişlerin ve partililerinin çalışmalarının engellendiğini belirtti.

Demirel'in konuşmasının ardından HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın cezaevinden grup toplantısı için gönderdiği mektuplar okundu.

Mektupların okunmasının ardından HDP milletvekillerinin gözaltına alınmalarına ilişkin görüntüler ile Demirtaş ve Yüksekdağ'ın geçmiş grup toplantılarında yaptıkları konuşmalardan oluşan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Öte yandan grup toplantısına Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Marc Trenteseau ile bazı Avrupa ülkelerinin büyükelçiliklerinden temsilciler katıldı.

TÜRKİYE BAYRAĞI YOKTU

Öte yandan grup toplantısında asılı bulunan Türkiye bayrağının son grup toplantısında olmadığı görüldü. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 1 yıl önce
işte ab denen örgüt üyeleri terör örgütü ile iç içe alsınlar ab lerini başlarına çalsınlar mültecileri bırakın gitsinler cevap bu olmalı