669 Sayılı Kanun Hükmüne Kararname kabul edildi

669 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Kanun Hükmünde Kararname kabul edildi.

669 Sayılı Kanun Hükmüne Kararname kabul edildi
09 Kasım 2016 Çarşamba 22:04

TBMM Genel Kurulunda, 669 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname kabul edildi.

Görüşmelerde MHP Grubu adına söz alan Antalya Milletvekili Mehmet Günal, ordunun yapısının bozulmaması gerektiğini belirterek, "Ülkemizin gelişmesi için, hele hele şu anda dört bir yanımızdan terör saldırılarıyla, değişik açılardan yapılan kuşatmalarla karşı karşıya olduğumuz bir ortamda, güvenlik kuvvetlerimizin reforme edilmesi normaldir, varsa içinde darbe teşebbüsüne karışanlar ayıklanmalıdır ama toptancı bir yaklaşımı doğru bulmuyoruz." ifadesini kullandı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, AK Parti iktidarının, Fetullahçı yapılanmaya yardım ve yataklık yaptığını iddia etti. GATA'nın sivilleştirilmesi ve Sağlık Bakanlığına bağlanmasının da çok büyük bir hata olduğunu savunan Emir, "GATA'nın kapatılmasıyla askeri tababeti de bitiriyorsunuz, askeri sağlık eğitimini bitiyorsunuz, askeri sıhhi astsubaylığını da bitiriyorsunuz, askeri hemşireliği de bitiriyorsunuz." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "AK Parti'nin FETÖ'ye yardım ve yataklık yaptığı iddiası siyaseten yanlıştır, hukuken yanlıştır, aklen yanlıştır." diyerek, bu iddiayı şiddetle reddettiğini söyledi.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra artık herkesin safını net bir şekilde belirleme zamanının geldiğini belirterek, "Artık herkes FETÖ'nün tarafında mı, eli kanlı PKK'nın, DEAŞ'ın safında mı yoksa ölümü göze alarak istiklaline ve istikbaline sahip çıkan aziz milletimizin yanında mı olduğunu belirlemeli, bu belirlemesini de söz ve eylemleriyle de açık bir şekilde belli etmelidir." diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Adalet ve Kalkınma Partisi, 15 Temmuz gecesiyle ve Fetullah Gülen cemaatiyle hesaplaşıp yüzleşmediği sürece bu ülke ne Fetullah Gülen cemaatinden ne de diğer cemaatlerden kurtulmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, suçlu ile suçsuzun birbirinden ayrılması, bu hususta titiz ve detaylı çalışmalar yapılması gerektiğine dikkati çekti.

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, emir komuta birliğinin önemine değinerek, Çin'in stratejik yaklaşımı olarak ifade edilen "Parçala, böl, yönet" taktiğinin, bu KHK'da görüldüğünü savundu. Çiçek, "Çin, bunu düşmanına karşı uygulamıştır, Türklere karşı uygulamıştır. Şimdi ise biz ne yapıyoruz? Kendi ordumuzu parçalayıp, bölüp, yönetmeye çalışıyoruz." dedi.

Daha sonra, 669 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname kabul edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×