2017 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

- Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: (1) - "(FETÖ/PDY soruşturmaları) Bakanlığımızda toplam 560 personel hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bunlardan 175 kişi 672 sayılı KHK ile 11 kişi ise 675 sayılı KHK ile olmak üzere toplam 186 kişi kamu görevinden çıkarıldı. Halen 347 personel hakkında soruşturma devam ediyor. Bunların 83'ü görevden uzaklaştırıldı" - "Turizm sektöründe çalışan ve belirli rakamın üzerinde ülkemize gelir sağlayan turizm yatırımcılarına yeşil pasaport verilmesi amacıyla gerekli girişimlere başladık. Desteğin kapsamının genişletilmesi amacıyla çalışmalarımız sürüyor"

2017 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmalara ilişkin, "Bakanlığımızda toplam 560 personel hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bunlardan 175 kişi 672 sayılı KHK ile 11 kişi ise 675 sayılı KHK ile olmak üzere toplam 186 kişi kamu görevinden çıkarıldı. Halen 347 personel hakkında soruşturma devam ediyor. Bunların 83'ü görevden uzaklaştırıldı."

Avcı, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) konser salonunun yapımına ilişkin soru üzerine Avcı, bu binanın 2019 yılında tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Türk kültürünün önemli şahsiyetleri ve masal kahramanlarının tanıtımına yönelik neler yapıldığına ilişkin soruya karşılık da Avcı, bu kapsamda yürütülen GENÇDES Projesi çerçevesinde, bu yıl 16 projeye 3 milyon 210 bin lira tahsis edildiğini aktardı.

Bakan Avcı, gençlerin yapacağı animasyon, film, belgesel, kısa film, senaryo ve edebi eser yazımı gibi türlerde 23 projeye 361 bin 500 lira, geleneksel sanatlar, sahne sanatları, plastik sanatlar, edebiyat, müzik ve sinema alanlarındaki 52 proje ve faaliyete de 4 milyon 718 lira destek verildiğini dile getirdi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün 2015 yılı gişe geliri ve telif giderlerine değinen Avcı, genel müdürlüğün 2015 mali yılındaki gişe gelirlerinin 3 milyon 782 bin 134 lira, telif ödemelerinin ise 751 bin 875 lira olduğunu bildirdi.

FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında bakanlıkta ihraç ve açığa alınmalara dair soru üzerine Avcı, "Bakanlığımızda toplam 560 personel hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bunlardan 175 kişi 672 sayılı KHK ile 11 kişi ise 675 sayılı KHK ile olmak üzere toplam 186 kişi kamu görevinden çıkarıldı. Halen 347 personel hakkında soruşturma devam ediyor. Bunların 83'ü görevden uzaklaştırıldı." diye konuştu.

Osmanlı dönemi eserlerinin tiyatroda sergilenmesi konusundaki sorunun ardından Avcı, Abdülhak Hamit'in "Finten" adlı oyununun dramatoloji çalışmasının sürdüğünü ve Devlet Tiyatroları repertuvarında yer alacağını anlattı.

- Turizm sektörü

Bakan Avcı, 2017'deki turizm planlamasına ilişkin şu bilgileri verdi:

"2016'da uygulanan Turizm Sektörü Acil Eylem Planının devamı niteliğinde çalışmalarımız var. Turizm sektöründe çalışan ve belirli rakamın üzerinde ülkemize gelir sağlayan turizm yatırımcılarına yeşil pasaport verilmesi amacıyla gerekli girişimlere başladık. Desteğin kapsamının genişletilmesi amacıyla çalışmalarımız sürüyor. Turizm sektörüne sağlanan teşviklerin sürdürülebilir uygulamalar haline gelmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Desteklerden deniz turizmi tesislerinin yararlanması amaçlı çalışmalarımız sürüyor."

Avcı, turizm sektöründe yaşanan ekonomik daralma nedeniyle teminat yetersizliği olan A grubu seyahat acentelerinin finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Türkmenistan, Belçika, Ukrayna, Almanya, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İsveç, İsviçre, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Norveç, Bulgaristan ve Romanya'dan kredi başvuru tarihinden bir önceki yıl, en az 400 bin turist getiren A grubu seyahat acentelerine kredi garanti fonu kefalet desteğiyle 100 milyon liraya kadar kredi kullanma imkanı sağlandığını kaydetti.

Turist getirilecek ülke sayısı 2015'te 13 iken bu sene 26'ya çıkardıklarını hatırlatan Avcı, yurt dışından uçakla turist getirenlere yönelik yakıt desteği kapsamında da 66 acenteye 4 bin 917 uçuş için 30 milyon 84 bin dolar ödeme yapıldığını açıkladı.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×