2017 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

- CHP İstanbul Milletvekili Akkaya: "(4 milyon aileye yoksulluk yardımı yapıyoruz) diye övünmek acizliktir. Keşke '14 yılda yoksulluğu şu kadar azalttık' diye gelseydiniz" - AK Parti İstanbul Milletvekili Kandemir: "Sanki sosyal yardımların genişliğinin artması, rakamın fazla olması, Türkiye'de bir yoksullaşmanın ürünüymüş gibi bir tartışma var. Yüzde 100 itiraz ediyorum. En gelişmiş ülkelerde sosyal yardımlar, o devlette bütçenin önemli bir kısmını teşkil eder"

2017 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM (AA) - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşmeleri sürüyor.

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının en başarısız dönemini yaşadığını öne sürerek, "(4 milyon aileye yoksulluk yardımı yapıyoruz) diye övünmek acizliktir. Keşke '14 yılda yoksulluğu şu kadar azalttık' diye gelseydiniz." diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Erkan Kandemir ise Bakanlığın başarılı ya da başarısız olduğunu söylemek için geldiği noktaya bakılması gerektiğini söyledi.

Sosyal politikaların 2002 yılına kadar seçim öncesinde "Kim 5 fazlasını verir" anlayışıyla ilerlediğini ifade eden Kandemir, "Sosyal yardımların ulaştığı kişi sayısı ve kapsama alanında çok ciddi gelişmeler yaşandığını görüyoruz. Sanki sosyal yardımların genişliğinin artması, rakamın fazla olması Türkiye'de bir yoksullaşmanın ürünüymüş gibi bir tartışma var. Yüzde 100 itiraz ediyorum. En gelişmiş ülkelerde sosyal yardımlar, o devlette bütçenin önemli bir kısmını teşkil eder." dedi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz şehitleri ile terörle mücadele eden şehitlerin yakınları ve gaziler arasında ayrımcılık yapıldığını öne sürdü.

Gerek söylemlerde, gerekse maddi yardımlarda farklılıklar olduğunu söyleyen Atıcı, tüm şehit yakınları ve gazilerin aynı imkanlardan yararlanmaları gerektiğini ifade etti.

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir de söz alarak, 15 Temmuz şehitleri sayesinde bugün Meclis'te toplanabildiklerini vurguladı.

Aytuğ Atıcı'nın da Çanakkale şehitleri olduğu için ülkenin var olduğunu ifade etmesi üzerine Aydemir, "Biz şehitlerimizi, gazilerimizi ve yakınlarını ayırmıyoruz." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×