2017 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

- CHP Ankara Milletvekili Kuşoğlu: - "Sağlık Bakanlığı bütçesine ilaç, tıbbi teçhizat için para harcayacağımıza, spor bütçesine para koyalım, hiç olmazsa beden sağlığı daha iyi bir toplumda yaşayalım" - MHP Konya Milletvekili Kalaycı: - "Bugün ülkemizde 15 ile 24 yaş arasındaki nüfus birçok ülkenin nüfusundan daha yüksektir, ancak iş imkanlarının, hayat standartlarının, geleceğimizin teminatı olduğunu sürekli tekrarladığımız gençlerimiz açısından yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir" - AK Parti Balıkesir Milletvekili Bostan: - "Hem yatırımlar anlamında hem programlar anlamında gelişen bakanlığımızın bundan böyle de faaliyetlerinin artacağına inanıyorum"

2017 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM (AA) - Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kurumlarının 2017 yılı bütçelerinin görüşmeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sürüyor.

AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında devam eden görüşmelerde söz alan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığının hem birey hem de toplum için önemli olduğunu söyledi.

Bu manada bakanlığın bütçesini önemsediğini ifade eden Kuşoğlu, geçmiş dönemlerden bu yana bakanlığın ödeneğinin artırılması adına çaba sarf ettiğini dile getirdi.

Yapılan harcamalar göz önüne alındığında Bakanlığın her yıl bütçe aşımında bulunduğunu belirten Kuşoğlu, "Niçin göz göre göre ödenekler aşılıyor. Bunu en baştan bilerek yapalım. Yeterli ödenekleri verelim. Bu bir ihtiyaç. Sağlık Bakanlığı bütçesine ilaç, tıbbi teçhizat için para harcayacağımıza, spor bütçesine para koyalım, hiç olmazsa beden sağlığı daha iyi bir toplumda yaşayalım. Bizim ödenek artırma yetkimiz var. Yıllardır bütçe aşımı söz konusu. Bu iş burada düzeltilir." diye konuştu.

- "Gençliğimiz milli servet"

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da bir milletin en büyük kozunun, iyi yetişmiş, milli kimliğinden kopmamış genç kuşağı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin genç nüfusunun birçok ülkenin genç nüfusundan fazla olduğunu ifade eden Kalaycı, "Ne yazık ki stratejik üstünlük ve milli servet olarak değerlendirdiğimiz bu gerçek hak ettiği ilgi ve yakınlığı görememektedir." dedi.

Ekonomik sorunların gençleri olumsuz etkilediğini vurgulayan Kalaycı, "İşsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik, yoksulluk, eğitim ve öğretim hayatındaki çarpıklıklar gençlerimizin önüne engel çıkarmaktadır. Bugün ülkemizde 15 ile 24 yaş arasındaki nüfus birçok ülkenin nüfusundan daha yüksektir, ancak iş imkanlarının, hayat standartlarının, geleceğimizin teminatı olduğunu sürekli tekrarladığımız gençlerimiz açısından yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir." ifadesini kullandı.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan da Gençlik ve Spor Bakanlığının 2002 yılından itibaren yatırım hamlelerinde bulunduğunu söyledi.

Bakanlığın, gençlerin ihtiyaçlarına ayak uydurma noktasında iyi çalışmalar yapmasının önemine işaret eden Bostan, "Bu kurumların başında olmak özveri ister. Bu konuda Gençlik ve Spor Bakanlığı bürokratlarının canla başla çalıştıklarını görüyoruz. Gençliğimiz önemli. Bakanlığımızın gençlerimizi geleceğe hazırlayan programlarını önemli buluyorum. Hem yatırımlar anlamında hem programlar anlamında gelişen bakanlığımızın bundan böyle de faaliyetlerinin artacağına inanıyorum." dedi.

- "Spor için illa tesis yapmanız gerekmiyor"

CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel de devletin en garip yapılı bakanlığının bütçesinin görüşüldüğünü söyledi.

Yaşamın her alanında var olması gereken sporun federasyonlara teslim edildiğini belirten Temizel, "Gençliğimde dağcılık federasyonu ikinci başkanı olarak görev yaptığım dönemde, dağlara ne kadar insan çıkartırız diye yapmadığımız çalışma kalmazdı. Spor için illa tesis yapmanız gerekmiyor. Sadece doğayı koruyun, temiz tutun yetiyor. Profesyonel spor kulüplerine verilmiş olan tesisleri spor tesisi mi zannediyorsunuz?. Oraya harcanan paraları düşünün bir an için. Lokantalar, alışveriş merkezleri, iş merkezi vesaireler... Spor tesisi hem açık sahasında hem kapalı alanda insanların orası için tanımlanmış her şeyi yapabildikleri alandır." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×