Yemen'de günde 6 çocuk ölüyor

UNICEF tarafından yapılan açıklamada, "Yemen'de günde ortalama 6 çocuk ölüyor ya da yaralanıyor, 10 yaşındaki çocuklar ise savaşmaya zorlanıyor" dedi

Yemen'de günde 6 çocuk ölüyor
29 Mart 2016 Salı 15:09

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Yemen'de her gün 6 çocuğun öldüğünü ya da yaralandığını, 10 yaşındaki çocukların ise savaşmaya zorlandığını bildirdi.

UNICEF, Yemen'de bir yılı aşkın süredir devam eden savaşın çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin raporunu yayımladı. UNICEF Yemen Temsilcisi Julien Harneis, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısına telekonferans yoluyla bağlanarak rapora ilişkin bilgi verdi.

İnsani durumun her geçen gün kötüye gittiği Yemen'de her gün çocukların ölmeye devam ettiğine dikkati çeken Harneis, "Son bir yılda 934 çocuk öldü, bin 356 çocuk ise yaralandı. Bunların yüzde 61'i hava saldırıları sonucu hayatını kaybetti ya da yaralandı." dedi.

Rapora göre, Yemen'de her gün ortalama 6 çocuk ölüyor ya da yaralanıyor, 10 yaşındaki çocuklar ise savaşmaya zorlanıyor. Yemen'de bütün taraflarca, çoğunlukla da Husiler tarafından çocukların savaşçı olarak kullanıldığına işaret edilen raporda, şimdiye kadar 848 çocuğun savaşmaya zorlandığının belgelendiğinin altı çizildi.

Yaklaşık 320 bin çocuğun gıda yetersizliği nedeniyle hastalık ya da ölüm tehdidi altında olduğu belirtilen raporda, her yıl yaklaşık 50 bin çocuğun 5 yaşına girmeden hayatını kaybettiği vurgulandı.

UNICEF'e göre, ülkede yaklaşık 10 milyon çocuk acil insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre de Yemen'de Mart 2015'ten bu yana 6 bin 200'den fazla kişi öldü, 30 bin kişi yaralandı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'in çeşitli kentlerinde Husiler ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı güçler arasında çatışmalar sürüyor. Ülkenin yoğun nüfuslu kentlerinden Taiz şiddetli çatışmalara sahne olurken, Husiler ve onlara destek veren devrik lider Ali Abdullah Salih yanlıları zaman zaman sivilleri hedef alıyor.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×