Yemen müzakereleri Kuveyt'te başlıyor

Husiler ve onlara destek veren bazı siyasi partiler, Kuveyt'te düzenlenmesi beklenen müzakereler için net bir gündem belirlenmesi çağrısı yaptı

Yemen müzakereleri Kuveyt'te başlıyor
16 Nisan 2016 Cumartesi 21:52

Yemen'de Husiler ve bazı siyasi partilerin, 18 Nisan'da Kuveyt'te düzenlenmesi beklenen müzakereler için net bir gündem oluşturulması çağrısı yaptığı bildirildi.

Husilerin kontrolündeki SABA Haber Ajansının haberine göre, Husilerin, Salih es-Sammad başkanlığında bugün gerçekleştirdiği toplantıya, örgüte desteğini açıklayan bazı siyasi partiler iştirak etti.

Toplantıda, Kuveyt'teki müzakere gündeminin net şekilde belirlenmesi ve bunda siyasi çözüme ya da yeni geçiş yönetimi üzerinde uzlaşıya öncelik verilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Toplantıda ayrıca müzakerelere hazırlık olarak öncelikle ateşkese azami riayet gösterilmesinin gerekliliği vurgulandı.

Husiler ve onlara yakın siyasi partilerin bu çağrısının, Birleşmiş Milletlerin Kuveyt'teki müzakereler için belirlediği gündemi kabule yanaşmadığını gösterdiği belirtiliyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed, geçen hafta Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yaptığı açıklamada, Yemenli taraflar arasındaki bir diyaloğun ancak "Husilerin kentlerden çekilmesi ve silahlarını devlete teslim etmesini öngören" 2216 sayılı BM kararı doğrultusunda gerçekleşeceğini ifade etmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×