Yemen'de şiddetli çatışmalar devam ediyor

Cevf ve Taiz'de çıkan şiddetli çatışmalarda 28'i Husi 36 kişi hayatını kaybetti, çoğu kişi yaralandı.

Yemen'de şiddetli çatışmalar devam ediyor
26 Ağustos 2016 Cuma 23:44

 Yemen'de devam eden olaylar durulmazken  Husiler ve HDG arasındaki şiddetli çatışmalarda devam ediyor. İlk belirlemelere göre çatışmalarda 36 kişi hayatını kaybetti.

Yemen'in Cevf ve Taiz kentlerinde Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçler ile hükümet yanlısı birlikler arasında çıkan çatışmalarda 28'i Husilerden 36 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı bildirildi.

Hükümet yanlısı Halk Direniş Güçleri'nin (HDG) Cevf'teki sözcüsü Abdullah el-Eşref, yaptığı açıklamada, Cevf'e bağlı El-Gıyl ilçesinde çıkan çatışmalarda 7 Husi militanı ile 1 milisin öldüğünü, onlarca Husi ile 2 milisin yaralandığını söyledi.

Eşref, çatışmaların, Husilerin HDG güçlerinin mevzilerine düzenlediği baskın sonrasında yaşandığını aktardı.

Taiz'in batısındaki Han Dağı'nda ise HDG ile Husiler ve devrik lider Salih yanlıları arasında çıkan çatışmalarda 21 Husi ile 7 milis öldü.

Husilerin, Taiz'in kuzeydoğu ve batı cephelerinde HDG güçlerinde bulunan stratejik noktaları ele geçirmeye çalıştığı kaydedildi.

Kuveyt’te BM ara buluculuğunda yapılan Yemen barış müzakerelerinin 6 Ağustos'ta askıya alınmasından bu yana taraflar arasındaki çatışmaların şiddetlendiği belirtiliyor.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×