Yemen'da tümgeneral bombalı araçla suikast girişimi

Hadramevt 1. Askeri Bölge Komutanı Halili'nin konvoyuna bomba yüklü araçla düzenlenen suikast girişiminde 3 kişi öldü, 12 kişi yaralandı

Yemen'da tümgeneral bombalı araçla suikast girişimi
11 Mayıs 2016 Çarşamba 20:14

Yemen'in doğusundaki Hadramevt 1. Askeri Bölge Komutanı Tümgeneral Abdurrahman el-Halili'nin konvoyuna bomba yüklü araçla düzenlenen suikast girişiminde 3 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ordu kaynaklarından alınan bilgiye göre, Hadramevt'e bağlı El-Katan kentinde Halili'nin konvoyuna bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

Halili'nin sağ kurtulduğu saldırıda, biri asker 3 kişinin öldüğü, 9'u asker 12 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Söz konusu saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Yemen ordusu, Katan kentinde terör örgütleri DAEŞ ve El Kaide'ye karşı nisan ayında başlattığı ve yaklaşık bir hafta süren askeri operasyon kapsamında örgütlere ait askeri noktaların hedef alındığını duyurmuştu.

Yemen'in yüzölçümü açısından en büyük vilayeti Hadramevt, askeri ve idari olarak Sahil ve Sahra Hadramevt olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Yaklaşık bir yıldır El Kaide'nin elinde bulunan Mukella, Sahil Hadramevt içinde yer alırken, Sahra Hadramevt ise hükümet yanlısı güçlerin kontrolünde bulunuyor. Ordu birlikleri, düzenlediği geniş çaplı operasyonlar kapsamında geçen hafta Mukella kentinde denetimi sağlamıştı.

Hadramevt ilinde yedi birimden oluşan 1. Askeri Bölge Komutanı Halili, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye desteğini açıklayarak, Hadi'yi ülkenin meşru lideri olarak tanıdığını bildirmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×