Türkiye, sığınmacı kampının bombalanmasını kınadı

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suriye'nin İdlip şehrinde mülteci kampına düzenlenen saldırı kınandı

Türkiye, sığınmacı kampının bombalanmasını kınadı
06 Mayıs 2016 Cuma 16:20

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde İdlib ilinde sivillerin bulunduğu bir çadır kente düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye sınırına çok yakın bir noktada bulunan Sarmada beldesinde, rejimin şiddetinden kaçıp sığınan Suriyeli sivilleri barındıran Kamune kampına, rejim hava unsurlarınca yapılan saldırıdan büyük bir infial duyulduğu ve şiddetle kınandığı belirtildi.
"Uluslararası insani hukukun rejim tarafından defaatle ihlalinin yeni ve kabul edilemez bir örneğini teşkil eden saldırıda hedef alınan ve hayatını kaybeden sivillere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa" temenni edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu saldırı, Suriye rejiminin, çatışmaların durdurulması ve siyasi geçiş sürecinin ilerletilmesi yönünde sarf edilen çabaları hiçbir şekilde ciddiye almadığının yeni ve çok vahim bir göstergesidir. Rejimin, Suriye’de sivilleri doğrudan hedef alarak gerçekleştirdiği bu saldırıları hala temize çıkarmaya, bu insanlık dışı tutuma hala mazeret üretmeye çalışan, başta Rusya olmak üzere rejim destekçisi ülkelerin bu tutumlarını terk etmeleri şarttır. Aksi bir tavır, insanlığa karşı küstah şekilde işlenmekte olan tüm bu suçların ortağı olmak demektir."

Rejim güçlerine ait savaş uçağının, Suriye'nin kuzeyinde İdlib ilinde sivillerin bulunduğu bir çadır kente yaptığı hava saldırısında 27 kişi yaşamını yitirmişti. Ölenler arasında çocuk ve kadınların da bulunduğu bildirilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×