Suriye'de kimsenin tanımadığı seçimler

Suriye'de Şam yönetiminin elinde kalan bölgelerde BM ve ABD tarafından tanınmayan seçimler için yapılıyor. Ülkenin üçte birisinde denk gelen bölgelerde yapılan seçimlerde Esad ve ailesi de oy kullandı

Suriye'de kimsenin tanımadığı seçimler
13 Nisan 2016 Çarşamba 11:28

Suriye'de Beşar Esad yönetiminin elinde kalan bölgelerde yaşayanlar, çatışmaların başladığı 2011’den bu yana ikinci kez sandık başına gitti.

Esad tarafından şubat ayında ilan edilen, 250 sandalyeli Halk Meclisi seçimleri için oy verme işlemi TSİ 07.00’de başladı. Suriye Devlet BaşkanıEsad ve eşi Esma Esad sabah saatlerinde başkent Şam'daki El Esad Kütüphanesinde oy kullandı.

Şam hükümeti, sadece Suriye ordusunun kontrolündeki bölgelerde sandık kurulduğunu açıklarken, IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka başta olmak üzere muhaliflerin elindeki yerlerde seçim yapılmıyor. 

Oy verme işleminin TSİ 16.00'da sona ermesi planlanırken, Suriye Yüksek Seçim Komitesi'nin ülkenin genelinde ya da bazı bölgelerde sandıkların kapanış saatini ertleme hakkı bulunuyor.

Suriye Yüksek Seçim Komitesi tarafından düzenlenen seçimde oy verebilmek için 18 yaşından büyük olmak yeterli değil; zihinsel engelli ve hükümlüler oy kullanma hakkına sahip değil.

Seçimler için yarışmak da kolay değil. Suriye Yüksek Seçim Komitesi, Halk Meclisi seçimlerine katılmak için başvuran 7000 aday adaydan yaklaşık 3 bin 500'ünün başvurusunu kabul etti. Zira  Suriye yasalarına göre, aday olmak için 25 yaşından büyük ve son 10 yıldır Suriye pasaportu taşıyor olmak gerekiyor. Aday olabilmek için ayrıca, yüksek öğrenimi tamamlamış olma şartı da aranıyor.

ABD: SONUÇLARINI TANIMAYACAĞIZ

Bu arada ABD, Suriye’de rejimin yapacağı genel seçimlerden çıkacak sonucu tanımayacağını açıkladı. Kendileri için bu seçim sonucunun geçersiz olacağını söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, çatışmalar nedeniyle milyonlarca insanlarını evlerini terk ettiği Suriye’de bugün yapacak seçimin Suriye halkını temsil ettiğini düşünmediklerini belirtti. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner da “Temsiliyet anlamında bu seçimi meşru görmüyoruz. Bu seçimler Suriye halkının iradesini temsil etmiyor” demiş ve Suriye’de şu anda seçim düzenlemek için “erken” olduğunu söylemişti.

BM: SÖZ KONUSU SEÇİMLERLE İLGİLENMİYORUZ

Benzer bir açıklama BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq'tan da geldi. “Biz söz konusu seçimlerle ilgilenmiyoruz” diyen Haq, önceliklerinin Cenevre’deki müzakereler olduğunun altını çizdi. BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın odaklandığı konunun da bu seçimler olmadığını vurgulayan Haq, BM olarak taraflar arasındaki diyalogla ilgilendiklerini ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×