Suriye'de acil yardım zamanı

"Suriye'de şiddeti durdurma" anlaşmasının ikinci gününde, yardım kuruluşları kuşatma altındaki 480 bin Suriyeliye yardım ulaştırmaya çalışıyor

Suriye'de acil yardım zamanı
28 Şubat 2016 Pazar 11:41

Son Haberler Logo

Suriye’de 27 Şubat’ın ilk saatlerinde yürürlüğe giren 'ateşkes', kuşatma altında yaşayan 480 bin Suriyeliye yardım için fırsat yarattı. Birleşmiş Milletler, acilen insani yardıma ihtiyaç duyulan 17 bölgeye 'ateşkes'le birlikte yardım ulaştırabilmeyi umduklarını açıkladı.

Al Jazeera’ye konuşan Ortadoğu uzmanı Hillary Mann Leverett, ‘ateşkes’in insani yardım çabalarının işleyişini kolaylaştıracağına inandığını söyledi:

“Çatışmanın bu noktaya ulaşmasından sonra bunu söylemek zor ama gerçekten çok umutluyum. Benim için en önemli nokta şu ki; uluslararası toplum Suriye’de ilk defa bu kadar geniş tabanlı, neredeyse bütün ülkeyi kapsayan bir ateşkes denedi. Bu çaba ve anlaşma, acilen yardıma ihtiyaç duyan siviller için geçici de olsa yardım yolunu açacaktır.”

ABD VE RUSYA ATEŞKESTEN MEMNUN

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika'nın inisiyatifi üzerine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefon görüşmesi yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sayfasından yapılan açıklamada, "Rusya ve ABD Dışişleri Bakanları Suriye'de ateşkes uygulamasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirerek, Rusya ve ABD arasında askeri koordinasyonu güçlendirmek başta olmak üzere bu uygulamanın tam anlamıyla hayata geçmesi için detayları görüşmeye devam ettiler. Uluslararası Suriye'yi Destek Grubu'nun katılımıyla Suriye'de krizin siyasi çözüm sürecinin yenilenme konusuna da değinildi. Lavrov ve Kerry bu konularda Suriye'yi Destek Grubu başkanları görevini üstlenen Rusya ve ABD arasındaki sıkı işbirliğinin öneminin altını çizdiler" denildi.

Ayrıca, iki bakanın görüşmesinde BM Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'nin füze ve nükleer faaliyetlerine cevap olarak hazırlayacağı yeni karar ele alındı. Lavrov, tüm dünyanın bu konuda tepkisinin sert ve Kuzey Kore'nin füze ve nükleer programının beslenme kanallarını kapatmaya yönelik olması gerektiğini, fakat zaten bu ülkede insani durumun zor olduğunu dikkate alarak yabancı partnerlerle ekonomi sektöründeki yasal bağlarına zarar verilmemesi gerektiğini ifade etti.

OBAMA'DAN TEMKİNLİ AÇIKLAMA

Obama, ateşkesin başlamasının öngörüldüğü saatlerin başlarında şu açıklamayı yaptı:

“Bir yanılsama içinde değiliz. Şüpheci olmak için birçok neden var. En iyi şartlarda bile şiddet hemen sona ermeyecek. Ancak ne olması gerektiğini herkes çok iyi biliyor. Tüm taraflar, hava bombardımanları dahil saldırıları sonlandırmalı. Kuşatma altındaki bölgelere insani yardımın girişine izin verilmeli. İşin önemli kısmı Rusya, Suriye rejimi ve müttefiklerinin taahhütlerini yerine getirip getirmemesine bağlı. Önümüzdeki saatler ve günler kritik, dünya izliyor olacak.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×