Suriye muhalefeti Rusya'ya baskı istiyor

Suriye muhalefeti sözcüsü el-Muslat, ''Çocuklarımız açlıktan ölürken, kadınlarımız Esad’ın hapishanelerindeyken, siviller Rusya tarafından hedef alınırken görüşemeyiz.'' dedi.

Suriye muhalefeti Rusya'ya baskı istiyor
12 Şubat 2016 Cuma 22:34

52. Münih Güvenlik Konferansı ve Suriye Destek Grubu toplantısı için Münih'te bulunan Salim el-Muslat, “Suriye halkının yanında olan dostlarımıza, komşularımıza güveniyoruz. Ancak asıl kilit mesele şu, Rusya’ya güvenebilir miyiz? İşte bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz” dedi.

İnsani yardım mutabakatında kritik gün 

Kuşatılmış bölgelere gıda ve tıbbi yardımın “hemen” başlatılması konusundaki mutabakatın ayrıntıları hakkında bilgi veren Salim el-Muslat , “Bize ilk insani yardımın hemen yarın ulaştırılacağı bilgisi iletildi. Dostlarımızın sözlerine inanıyoruz. Mutabakatın hayata geçirilmesi için Rusya’ya gerekli baskının da yapılacağına inanıyoruz” dedi.

Anlaşmanın hayata geçirilmesi halinde çok sayıda insanın hayatının kurtarılacağını söyleyen El-Muslat, bunun aynı zamanda siyasi süreçte yol alınmasına katkı sağlayacağını da dikkati çekerek, "Ana hedefimiz Suriye’de siyasi geçiş sürecinin sağlanması. Ancak bu insani yardımın yapılması ile ancak mümkün olabilir" sözlerine yer verdi.

Cenevre için insani yardım koşulu

Salim el-Muslat, Rusya’nın terör örgütlerine yönelik hava bombardımanını sürdüreceği açıklamasına ilişkin de Rusya'nın Suriye’ye terörle mücadele edeceği iddiasıyla geldiğini hatırlatarak, ''Ancak sivil halkı, altyapıyı, okulları, hastaneleri ve sivilleri hedef aldı. Rusya yüzde 5 oranında DAİŞ’i, yüzde 95 oranındaysa sivilleri hedef alıyor. Suriye’deki sivil kayıpların yüzde 70’u Rusya’dan kaynaklanıyor. Artık bu sona ermeli" diye konuştu.

Cenevre görüşmeleri uyarınca “ateşkesin” ancak siyasi geçiş süreciyle görüşülebileceğini söyleyen Salim el-Muslat , “Esad iktidarda olduğu sürece, milisler var olduğu müddetçe ateşkesi konuşamazsınız” dedi.

El Muslat, Cenevre görüşmelerinde yeniden masaya oturabilmeleri konusunda, "Çocuklarımız açlıktan ölürken, kadınlarımız Esad’ın hapishanelerindeyken, siviller Rusya tarafından hedef alınırken görüşemeyiz. İnsani yardım ulaştırılırsa Cenevre’ye daha kolay gidilebilir. Çocuklarımıza ekmek ulaştırılsın, kadınlarımız Esad’ın hapishanelerinden çıkartılsın Cenevre’de masaya otururuz'' ifadelerini kullandı.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×