Şam yönetimi insani yardıma müsaade etmiyor

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura'nın Danışmanı Egeland, Suriye'de rejimin kuşatma altındaki 3 bölgeye insani yardımın erişimine izin vermediğini söyledi.

Şam yönetimi insani yardıma müsaade etmiyor
31 Mart 2016 Perşembe 17:14

Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun (ISSG) Cenevre'deki toplantılarına başkanlık eden Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Danışmanı ve Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland, rejimin kuşatma altındaki 3 bölgeye insani yardımın erişimine izin vermediğini belirterek, yardımların ulaştırılmasındaki ivmeyi kaybetmekten korktuklarını söyledi.

BM insani erişim çalışma grubunun 7. toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Egeland, kuşatma altındaki 18 bölgeden üçüne insani yardım ulaştırılmasına rejimin hala izin vermediğini ifade etti.

Jan Egeland, "Duma, Daraya ve Harasta'ya hala erişemiyoruz. Suriye hükümeti yeşil ışık yakmıyor. İnsani yardımların ulaştırılmasındaki ivmeyi kaybetmekten korkuyoruz." dedi.

Rejimin insani yardım konvoylarındaki ilaç ve tıbbı malzemeleri tırlardan çıkartmaya devam ettiğini ve tahliyeye izin vermediğini belirten Egeland, "Patlamamış bomba ile oynayan üç çocuk, tahliyesine izin verilmediği için aşırı kanamadan öldü." diye konuştu.

Egeland, 200 bin sivilin yaşadığı DAEŞ kuşatması altındaki Deyru'z Zor'a ise iki hafta içinde havadan yardım bırakmaya başlayacaklarını kaydetti.

BM, bu yılın başından bu yana Suriye'de kuşatma altındaki ve erişimin zor olduğu bölgelerde yaklaşık 400 bin kişiye insani yardım ulaştırdı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×