Rusya'nın İran üzerinden saldırıları şimdilik durdu

Büyük tepki çeken Rus uçaklarının İran üzerinden Suriye'yi bombalaması uygulaması geçici olarak durduruldu

Rusya'nın İran üzerinden saldırıları şimdilik durdu
22 Ağustos 2016 Pazartesi 13:48

İran ile Rusya arasında tartışmalara neden olan Hemedan Askeri Üssü'nün Rus bombardıman uçakları tarafından kullanılmasında yeni gelişmeler yaşandı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Hemedan üssünün Rus uçakları tarafından kullanımının "şimdilik" sona erdiğini söyledi. İran ayrıca bugün yaptığı açıklamada, üssün kullanım konusunun iki ülke arasında gizli kalması gerektiği ancak Moskova yönetiminin buna riayet etmediği belirtilmişti. 

Başkent Tahran'da dışişleri bakanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında Rusya'nın Hemedan hava üssünü kullanmasıyla ilgili soruya Kasımi, "Rusların burada bir hava üssü yok ve konuşlanmış değiller. Bu İran'ın izin verdiği geçici bir işti. Şimdilik sona erdi." şeklinde cevap verdi.

İRAN DEVRİMİ'NDEN SONRA BİR İLK

Ülkenin batısındaki Hemedan Şehit Nuje Hava Üssü, geçen hafta Suriye'de hava saldırıları düzenleyen Rusya'ya ait bombardıman uçaklarının kullanımına açılmıştı. Üssün Rusya'ya açılmasıyla İran'da "1979 İslam Devrimi"nden sonra ilk kez yabancı bir devlete ülkedeki askeri tesisleri kullanma izni verilmiş oldu. İran anayasasının herhangi bir yabancı devlete üs verilmesini yasaklayan hükümlerine karşın yönetim bunun üs tahsisi değil, kısmi işbirliği olduğunu savunuyor.
Üssün Rusya'ya kapatılması haberinin İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan'ın, dün akşam, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamadan sonra verilmesi dikkati çekti.

RUSYA'NIN AÇIKLAMALARI TAHRAN'I KIZDIRMIŞTI

Dehkan, ülkenin batısındaki Hemedan üssünün Rus uçaklarının kullanımına açılmasının gizli kalması gerektiğini ancak Moskova'nın buna uymayıp gösteriş yapmak için yakışıksız bir şeklide bu konuyu medyaya duyurduğunu söylemişti.

İRAN ANAYASASI'NIN İHLALİ

İranlı bazı milletvekilleri ise üssün Rus uçaklarının kullanımına açılmasının anayasanın ihlali olduğuna ilişkin itirazlarını Meclis Başkanı Ali Laricani'ye iletmişti.

Laricani, medyada İran'ın Rusya'ya askeri üs tahsis ettiğine yönelik haberlerin doğru olmadığını savunarak, "İran bir müttefik olarak Rusya'yla Suriye gibi bölgesel meseleler hakkında iş birliği yapıyor. Bu işbirliği Rusya'ya askeri üs verdiğimiz anlamına gelmiyor. İran, Rusya’ya veya herhangi bir başka ülkeye askeri üs tahsis etmemiştir." ifadelerini kullanmıştı.

İran Meclisi Dış Politika ve Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi de, Milli Güvenlik Yüksek Konseyi'nin kararı doğrultusunda Rusya'ya ait savaş uçaklarının ülkenin batısındaki Hemedan'daki hava üssünü sadece yakıt ikmali amacıyla kullandığı açıklamasında bulunmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×